«Лишилось декілька місяців»: попри невтішні прогнози лікарів чоловік з невиліковною формою раку прожив ще 30 років

Джерело: Insider

Маючи невиліковну форму раку легенів 66-річний Стаматіс Морайтіс переїхав з Нью Йорку (США) на грецький острів Ікарія та прожив там ще 30 років, попри прогнози лікарів “протриматися лише шість-дев’ять місяців”.

Як розповіли у виданні, Морайтіс, який провів більшу частину свого дорослого життя в передмісті Нью-Йорка та Флориди, отримавши діагноз “рак легенів”, вирішив повернутися на батьківщину, на ізольований середземноморський острів Ікарія, разом зі своєю дружиною Ельпінікі.

Він не хотів, щоб його родина була обтяжена тисячами доларів, у які, як він стверджував, обійдуться його “американські похорони”.

“Нехай мене поховають поруч із сім’єю, біля моря, і де це буде коштувати лише кілька сотень доларів”, — подумав він.

Проте опинившися на острові у так званій “блакитній зоні” Морайтіс “почав жити повноцінним життям”: дихав свіжим повітрям, пив вино та відновлював зв’язки зі старими друзями. Згодом він почав облаштовувати виноградник на задньому дворі.

За словами чоловіка, він усвідомлював, що не встигне насолодитися вином власного виробництва до того часу, коли рослини будуть готові до збирання, але принаймні його дружина матиме виноградні лози, які будуть їй нагадувати про нього.

Однак через тридцять років він усе вирощує різні види фруктів і овочів — у тому числі виноград для вина та оливки для олії — у власному саду.

“Я все ще п’ю вино і працюю”, — сказав Морайтіс у коментарі BBC на початку 2013 року, всього за кілька тижнів до своєї смерті, у віці 98 років. Я не лікар, але я думаю, що вино допомогло. Я нічого не робив, окрім того, як їв чисту їжу, пив домашнє вино та додавав у страви лише натуральні спеції“.

Як повідомляється, унікальну історію Морайтіса можна почути у новому документальному серіалі письменника Дена Бюттнера “Дожити до 100: секрети блакитних зон”, який доступний на платформі Netflix.

“Ми не можемо точно знати, що трапилося з Морайтісом, чому він прожив ще три десятиліття після того, як йому поставили діагноз рак легенів. Цілком можливо, що Морайтіс міг мати якісь унікальні генетичні якості, які можуть допомогти захистити людей похилого віку від таких захворювань, як рак”, – пояснив Бюттнер.

При цьому письменник підозрює, що основним секретом довголіття є наше оточення: люди, рослини, повітря, спосіб життя.

Згідно з дослідженням, генетика відповідає лише за приблизно 20-25% нашого довголіття.

“Він нічого не робив свідомо, щоб спробувати стати здоровішим”, – зауважив Бюттнер. Все, що він зробив, це змінив своє оточення”.

Надихнувшись цією історією, Бюттнер спробував зробити спосіб життя в США подібним до “блакитних зон” Ікарії. Так, він створив проєкт Blue Zones, який реалізовується в різних містах. У межах проєкту передбачається більше можливостей для прогулянок і занять спортом, покращення тротуарів і будівництво велосипедних доріжок, надання більш доступних варіантів здорової рослинної їжі в продуктових магазинах і ресторанах, прогулянкові групи, садівництво, розпис стін тощо.

16 вересня президентка Молдови Мая Санду перервала своє інтерв’ю в етері через землетрус під час прямої трансляції.

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту проголосувати у другому читанні за законопроєкт №11474 про особливості продажу пакетів акцій, що належать державі у статутному капіталі банків. 

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.