Литва виходить з Оттавської конвенції
Джерело: пресслужба Сейму
Сейм Литви ухвалив рішення про денонсацію Конвенції про заборону використання, накопичення, виробництва та передачі протипіхотних мін, підписаної в Осло 18 вересня 1997 року.
8 травня парламент Литви підтримав вихід країни з Конвенції голосами 107 депутатів, ще троє утримались.
Ініціатори рішення наголосили, що такий крок продиктований різким погіршенням безпекової ситуації в регіоні, а також зростанням військових загроз для Литви та інших країн НАТО, які межують із Росією та Білоруссю.
Ми робимо це для того, щоб потенційний противник двічі подумав, перш ніж діяти проти нас, — заявив під час засідання Сейму член Комітету у закордонних справах Русланас Барановас.
Міністерка національної оборони Литви Довіле Шакалієне раніше зазначала, що такий крок допоможе підвищити ефективність литовської армії на полі бою.
Голова Комітету у закордонних справах Ремігіюс Мотузас акцентував, що аналогічну позицію зайняли й інші держави.
Усі країни, які межують з Росією, вже вийшли з цієї Конвенції або перебувають у процесі виходу. Загроза реальна.
У пояснювальній записці до документа зауважили, що країни Балтії, Польща та Фінляндія вже заявили про початок виходу з Конвенції. Зокрема, спільна заява міністрів оборони Естонії, Латвії, Польщі та Литви від 18 березня 2025 року прямо закликає до такого кроку, як і заява президента та уряду Фінляндії від 1 квітня 2025 року.
Згідно з умовами Конвенції, рішення про вихід набуває чинності через шість місяців після офіційного повідомлення Генерального секретаря ООН. Водночас, якщо протягом цього періоду держава вступить у збройний конфлікт, вихід не набуде чинності до завершення конфлікту.
Литва приєдналася до Конвенції у 2003 році.
Додамо, 6 березня, Литва офіційно вийшла з міжнародної конвенції про заборону на придбання, використання або виробництво касетних боєприпасів. До цього, 18 липня парламент Литви проголосував за вихід з Конвенції про заборону виробництва, накопичення, використання та передачу касетних боєприпасів.
Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
Президент Куби Мігель Діас-Канель, котрий прилетів до Москви на парад 9 травня, повернеться до Гавани не порожніми руками. Росія забезпечить інвестування $1 млрд в економіку Куби до 2030 року, пообіцявши рятівне коло для комуністичного карибського острова на тлі виснажливої економічної кризи.
В Остіні, штат Техас, сусіди мільярдера Ілона Маска вимагають знести паркан, який було зведено з порушенням містобудівних норм.