Люди, які пізно лягають спати, мають кращі когнітивні здібності, ніж «жайворонки» – вчені

Джерело: The Guardian

Результати нового дослідження, під час якого вчені Імперського коледжу Лондона проаналізували дані понад 26 тисяч осіб, засвідчили, що так звані “нічні сови” – люди, які лягають спати пізно, – демонструють кращий результати тестів на інтелект, мислення, час реакції та пам’ять, ніж ті, хто засинає рано.

Учасників опитування поділили на три групи, залежно від часу найвищої продуктивності та тим, як пізно вони зазвичай засинають:

  • “нічні сови” – люди, які переважно лягають спати пізно;
  • “жайворонки” – учасники, які рано лягають спати і мають найвищу продуктивність зранку;
  • проміжна група – опитані, яких не можна віднести до жодної з категорій.

Згідно з результатами перевірки зв’язку між тривалістю, якістю і хронотипами (періодами найбільшої продуктивності), люди, які лягають спати пізніше або помірно пізно продемонстрували вищі когнітивні функції.

“Наше дослідження показує, що дорослі, які від природи є більш активними ввечері, як правило, краще виконують когнітивні тести, ніж ті, хто є “людьми ранку”. Ці хронотипи можуть впливати на нашу когнітивну функцію, а не просто на особисті уподобання”, – розповіла провідна авторка дослідження Раха Вест.

Після коригування факторів здоров’я та способу життя, як-от хронічні захворювання, куріння та вживання алкоголю, дослідники з’ясували, що “нічні сови” отримали приблизно на 13,5% кращі результати, ніж “ранкові люди”, і на 7,5% вищі за показники проміжної групи.

При цьому люди, які рано лягають спати, мали незмінно нижчі результати тестів за всіма напрямками. А учасники проміжної групи показали на 10,6% і 6,3% кращі показники, ніж “жайворонки”.

За словами авторів дослідження, незалежно від часу, коли люди йдуть відпочивати, найкраще на роботу мозку, особливо на пам’ять та швидкість обробки інформації, впливає сон тривалістю від семи до дев’яти годин.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 3 лютого. Від початку цієї доби відбулося 94 бойових зіткнення.

Панама оголосила про вихід з китайської ініціативи “Один пояс — один шлях” після ультиматуму США щодо Панамського каналу.

3 лютого Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що став “діючим директором” Агентства Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Водночас повноваження щодо управління агентством він передав іншому співробітнику Державного департаменту, ім’я якого Рубіо не назвав.

У січні 2025 року російська армія окупувала 430 кв. км території України та наразі атакує логістичний центр українських сил у Покровську Донецької області, до якого залишилося всього два кілометри, повідомляє AFP, посилаючись на дані моніторингу американського Інституту вивчення війни (ISW). У листопаді минулого року війська РФ захопили 725 кв. км української землі.

Постачання озброєння США в Україну були ненадовго призупинені минулими днями, а після — відновлені на вихідних, оскільки адміністрація президента Дональда Трампа обговорювала свою політику щодо Києва, поінформували чотири обізнаних джерела.