Мальдіви постачають до РФ мікросхеми на десятки мільйонів доларів в обхід санкцій

Джерело: Nikkei Asia

Мальдіви, оточені блакитними водами та сонячною погодою, є популярним місцем для багатьох туристів. Одначе, є й інша сторона місця чарівних курортів. Країна також є транзитним пунктом для вантажів для РФ в обхід західних санкцій.

Згідно з даними, отриманими від індійської дослідницької фірми Export Genius, за рік після повномасштабного вторгнення Росії в Україну приблизно 400 000 напівпровідників американського виробництва на загальну суму у $53,6 млн було відправлено в Росію через Мальдіви. Враховували постачання вартістю від $50 000. Це 19% від обсягу товарного експорту Мальдів у 2021 році, який в ООН оцінили у $280 млн.

Тож нині країна є другим постачальником напівпровідників до РФ після Китаю.

Постачання напівпровідників різко зросли у травні 2022 року — того самого місяця, коли російський авіагігант “Аерофлот” відновив рейси між Мале та Москвою. Польоти були призупинені через вторгнення в Україну в лютому цього року.

Це раптове зростання відбулося попри те, що, за словами Акіри Мінамікави, старшого директора з консультацій Omdia, ринку напівпровідників на Мальдівах не існує.

За даними митниці, 14 експортерів переправила напівпровідники до Росії. Тоді як жодна з цих компаній не базується на Мальдівах.

Одна з таких компаній, Mykines зі штаб-квартирою в Лондоні, експортувала мікросхем приблизно на $40 млн, або 80% від загального обсягу. У квітні 2023 року у The Financial Times повідомляли, що Mykines відправив до Росії електронного обладнання на суму близько $1,2 млрд.

Другою компанією в списку стала гонконгська Pixel Devices.

Одне з джерел із судноплавної компанії розповіло, що постачання напівпровідників зі США до Росії можливі. Для цього потрібно зазначити одержувачем мальдівську торгову або експедиторську компанію.

Наразі напівпровідники та мікросхеми залишаються єдиним товаром, постачання якого збільшилося до Росії після введення санкцій.

Варто нагадати, один із високопосадовців США раніше повідомив, що РФ все успішніше ухиляється від західних санкцій щодо електроніки. Зокрема на початку цього року Росія змогла реімпортувати певні ключові категорії електроніки приблизно на довоєнному рівні.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 17 листопада. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 134.

Франція та Велика Британія після рішення США, також дозволили Україні бити ракетами Storm Shadow та SCALP вглиб території РФ. 

Прем’єр-міністр Кір Стармер відкидає ідею розмови з російським лідером Володимиром Путіним після негативної реакції на канцлера Німеччини Олафа Шольца за телефонний дзвінок російському диктатору.

Глава МЗС Ігор Клименко повідомив, що із пошкодженого внаслідок російського удару будинку в Сумах евакуювали понад 400 осіб.

17 листопада, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський вирішив прокоментувати поширену раніше у ЗМІ інформацію стосовно дозволу США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів вглиб території РФ. Він зауважив, що ракети скажуть самі за себе.