Маск опублікував мем про Україну, створений російськими пропагандистами – розслідування
Джерело: Радіо Свобода
ЗМІ отримали доступ до документів підсанкційної “Агенції соціального дизайну” (АСД), яка працює на замовлення Кремля, розповсюджуючи дезінформацію про Україну та Захід. Зокрема саме співробітниця АСД створила мем з Зеленським, який свого часу опублікував Ілон Маск.
Доступ до документів АСД, яким керує російський політтехнолог Ілля Гамбашидже, отримали десятки європейських редакцій, зокрема проєкт “Схеми” (Радіо Свобода).
Журналісти встановили, що АСД використовує дезінформацію для дискредитації України, її найвищого керівництва та громадян, а також лідерів західних країн, які її підтримують. Водночас агенція просуває інтереси Росії та тих європейських політиків, які їх підтримують.
АСД позиціює себе як агенція, яка забезпечує замовнику повний медіасупровід. США прямо звинувачують організацію у тому, що вона працює на Кремль. Мовиться про операцію, яку замовила адміністрація президента РФ “Doppelganger” (двійник).
Головна її мета – створювати сайти-двійники поважних західних медіа і публікувати там статті проти України.
Куратором операції вважається Сергій Кірієнко – перший заступник очільника АП РФ. Розвіддані США свідчать, що до операції “Doppelganger” причетна і Софія Захарова, яка також працює в адміністрації Путіна. Захарова відповідальна за управління з розвитку інформаційно-комунікаційних технологій та інфраструктури звʼязку.
У витоку даних, з якими ознайомились “Схеми”, ім’я Софії Захарової зустрічається досить часто. Імовірно, вона бере участь у плануванні кампаній з дезінформацій.
Загалом АСД працює у трьох напрямках:
- Моніторинг: 24 співробітники щоденно аналізують проросійські та антиросійські статті, дописи понад тисячу лідерів думок та обирають потенційні інфоприводи
- Аналітика: фахівці АСД вивчають цільову авдиторію та формують “темники” для виконавців
- Креатив: автори пишуть статті відповідно до обраної журналістської стилістики певної країни, а ілюстратори створюють карикатури.
Встановлено, що лише з січня по квітень 2024 року АСД виготовила 39 899 одиниць контенту. Мовиться про 31 059 постів, 4 641 відеоролик, 1 455 статей, 2 516 мемів, 238 фейкових повідомлень.
Щобільше, агенція створювала фейки українських урядових документів. До прикладу, “документ Міноборони України”, у якому нібито закликали заперечувати інформацію, що в ІЛ-76, який розбився у січні 2024 над Бєлгородщиною, були українські військовополонені. Таким чином Кремль прагнув звинуватити Україну у цензурі та приховуванні правди про катастрофу.
Варто зауважити, що досі невідомо, чи були на тому борту українські військові, як стверджують окупанти. За даними України, Іл-76 транспортував ракети С-300.
Також АСД створила фейковий указ головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського про те, що здача у полон буде прирівнюватись до державної зради. Мета цього фейку – дискредитація керівництва України та деморалізація ЗСУ.
Загалом російська агенція ретельно слідкує за українським інформаційним полем, виявляючи чутливі теми для деморалізації суспільства.
Використовують для розколу українців й взаємовідносини чинного президента Володимира Зеленського з його попередником Петром Порошенком, чинним мером Києва Віталієм Кличком, а також колишнім головкомом ЗСУ Валерієм Залужним.
Боти АСД активно поширюють у соцмережах карикатури та фейки. Проте часто подібні дописи мають логічні та граматичні помилки, відтак українці розуміють, що за ними стоїть РФ.
Боти також активно коментують (текстом та мемами) дописи українських державних установ, політиків та медіа. Встановлено, що з січня по квітень цього року боти АСД залишили майже 34 000 000 коментарів.
Активно агенція намагається дискредитувати й українців у Європі, поширюючи фейкові новини нібито від провідних західних видань. Один з них – нібито авторства німецького видання Bild. У ньому йдеться про те, що українські біженці, в намаганні спалити російський прапор, підпалили будинок німців, які дали їм притулок.
Ще один фейк від АСД – нібито торгівля у даркнеті українськими дітьми, яких зі Львова нібито відправляли до ЄС. Цю вигадку політтехнологи розповсюджували у телеграм-каналах російською, польською, англійською та французькою мовами, а також на пропагандистських вебсайтах та у російській соцмережі VK, яка заборонена в Україні.
Цей, та інші, фейки про Україну підхопила, зокрема, й американська конгресвумен від республіканців – Марджорі Тейлор Грін, яка виступає проти допомоги Україні.
Створений АСД мем з зображенням Володимира Зеленського свого часу поширив у соцмережі й Ілон Маск.
Серед іншого, російська агенція намагалась вплинути на вибори у ЄС, які відбувались у червні 2024 року. Мета – популяризувати праві партії, які повинні були б просувати проросійські наративи.
Згідно з документами витоку, політтехнологи Гамбашидзе стоять також за запуском і розкруткою “політичного руху” прокремлівського політика Віктора Медведчука – “Другая Украина”.
За планами АСД, Медведчука пропонують позиціювати як “послідовного борця за мирне майбутнє України”, який “розповідає про переваги початку мирного діалогу як про альтернативу можливої ядерної війни” і доносить тези про те, що “Україну мають припинити використовувати як полігон для випробувань західної зброї”.
Та попри зусилля АСД, аналітики організації зазначають, що Медведчук у більшості викликає негативні коментарі, зокрема у соцмережі VK.
- Прокремлівські сайти розповсюджували неправдиву інформацію про те, що представники Демократичної партії планували вбити кандидата у президенти республіканця Дональда Трампа.
- Видання The Economist проаналізувало дезінформаційну кампанію проти першої леді України Олени Зеленської та визначило ключові інструменти російської пропаганди.
Міністр оборони Великої Британії Джон Хілі повідомив, що за минулі кілька місяців російське розвідувальне судно “Янтар” двічі заходило до британських територіальних вод. Для відстеження його дій британська влада мобілізувала кораблі Королівського флоту, військові літаки та підводний човен.
У Збройних силах України заперечили раніше поширену інформацію нардепкою Мар’яною Безуглою про те, що українське військове керівництво отримує так звані “мільйонні премії”.
Нині Україна завершує підготовку реформи для залучення у військо молоді віком від 18 до 25 років, заявив заступник керівника Офісу Президента, полковник Павло Палиса.
Сполучені Штати Америки створюють для Збройних Сил України нову ракето-бомбу в межах програми ERAM. Хоча більшість деталей програми засекречені, відомо, що дальність дії зброї становитиме 463 км.
У США Федеральний суддя Джон Когенхауер, призначений ще за президентства Рональда Рейгана, назвав указ президента Дональда Трампа про скасування права на громадянство за народження “явно неконституційним” та видав тимчасовий наказ про блокування.