Масований удар по історичному центру Одеси: росіяни пошкодили 25 пам’яток архітектури

Джерело: глава Одеської ОВА Олег Кіпер в Telegram.

Внаслідок російської масованої атаки історичного центру Одеси пошкоджено 25 пам’яток архітектури. Зруйновано Спасо-Преображенський кафедральний собор.

Фото: Олег Кіпер

Інформація про 25 пам’яток надана станом на 14:00. Нині спеціалісти продовжують працювати на місці ракетних ударів. Було пошкоджено пам’ятки будівлі XIX-XX століть:

  • Будинок Чижевича;
  • Будинок Папудової;
  • Будинок Заблудовського;
  • Будинок Гагаріна;
  • Будинок Януша;
  • Будинок Жданової;
  • Будинок Рассель дель Турко;
  • Будинок Масса;
  • Особняк Манук-Бея;
  • Будинок Ковалевського
  • Будинок Порро;
  • Будинок Машевського та інші.

“Росіяни навмисно спрямували свої ракети на історичний центр Одеси, що знаходиться під захистом ЮНЕСКО! Все, що змореною працею створювалося великими архітекторами знищується зараз цинічними нелюдами”, — зазначив Кіпер.

Заступник керівника Офісу Президента України Олексій Кулеба наголосив, що всього пошкоджено 44 будівлі в Одесі.

Фото: Олексій Кулеба

“Окупанти, прикриваючись “православ’ям”, зруйнували відомий на весь світ Спасо-Преображенський кафедральний собор. Як “совєти” колись, так РФ сьогодні вкотре знищує цю будівлю”, — зазначив він.

Довідка. Спасо-Преображенський кафедральний собор започаткували як проєкт у 1794 році, а в 1795 було закладено перший камінь. У 1936 році за часів сталінського терору його було зруйновано. Спершу казали про те, що собор було підірвано, але на початку 2000-х років, коли почалася його реставрація, архітектори виявили цілий фасад. З’ясувалося, що собор спершу розграбували, оскільки він був фанерований, а підлоги викладені плитами мармуру і граніту. Після цього його розібрали по камінчику.

Радянська влада на місці собору влаштувала розважальне місце, а на місці головного вівтаря — туалет. Під час заступництва академіка Володимира Філатова на місці вівтаря встановили фонтан з великою мармуровою вазою у вигляді квітки.

Собор остаточно відновили у 2005 році. Фонтан перенесли на місце першого міського фонтану на Соборній площі.

Фото: Олексій Кулеба

Фото: Олег Кіпер

Фото: Олег Кіпер

Фото: Олег Кіпер

Фото: Олег Кіпер

Фото: Олексій Кулеба

23 липня у Шосткинському районі, під час гуманітарного розмінування звільнених територій, загинув 30-річний сержант служби цивільного захисту, старший сапер-оператор Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України – Олег Петренко.

Державний департамент США затвердив продаж двох пакетів військової допомоги Україні на $322 мільйони.

Сьогодні, 23 липня, відбувся дев’ятий етап великого обміну полоненими згідно з домовленостями у Стамбулі.

Перший тунель для прикриття доріг від атак ворожих FPV-дронів звели на одному з найнебезпечніших напрямків – Оріхівській трасі, повідомив начальник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров.

21-річний Артем Налято, якого дитиною всиновила італійська родина, загинув на війні проти росіян.