Мирна угода, запропонована США, може допомогти Кремлю послабити Україну – WP

Джерело: The Washington Post

Аналітики та офіційні особи вважають, що угода щодо припинення війни, яку пропонують США, може бути вигідна РФ для послаблення України.

Західні офіційні особи та російські аналітики зазначають, що зараз РФ намагається показати, що готова прийняти мирну угоду адміністрації президента США Дональда Трампа, навіть якщо вона не відповідає їхнім максималістським цілям війни.

Таким чином у Кремлі хочуть отримати прихильність з боку Трампа та, одночасно, утворити політичну пастку для України.

Публічні заяви РФ набули більш мирного тону після того, як Трамп на тижні заявив, що Росія погодилась на його умови, а от домовитись з президентом України Володимиром Зеленським – важче.

За даними кількох джерел, у мирній угоді США пропонують визнати Крим російською територією і не пропонують Україні жодних гарантій безпеки. Якщо Зеленський на це погодиться – це завдасть йому значної шкоди.

Але шлях до остаточного укладання угоди непростий, зважаючи на те, що попри заяви про мир Росія паралельно атакує Україну.  Так, уночі 24 квітня стався один з наймасованіших ракетних обстрілів Києва, що викликало засудження з боку Трампа.

“Я незадоволений російськими ударами по Києву. Це необов’язково і дуже невчасно”, – написав американський лідер у соцмережі.

Однак у всьому іншому російська тактика залишається ефективною: Трамп звинуватив Зеленського у зриві перемовин після того, як український президент відмовився від умов США, зокрема щодо офіційного визнання Криму як частини РФ.

Один з американських посадовців заявив, що така пропозиція є “отруйною пігулкою” для Зеленського.

На перший погляд, у мирній пропозиції США немає всього того, чого прагне Росія, зокрема зміна влади в Україні та повний контроль над чотирма областями – Запорізька, Луганська, Донецька, Херсонська – які зараз окуповані частково.

Проте посадовці та аналітики вважають, що Росія розуміє, що навіть чинна пропозиція Штатів зруйнує політичну кар’єру Зеленського і дасть їм змогу захопити ще більше українських територій. Саме тому вони підтримують її.

Після того, як на Великдень Путін оголосив про 30-годинне перемир’я, фахівці почали говорити, що Кремль тимчасово може відмовитись від своїх максималістських цілей війни.

“Путін може змінити тактику. Я не виключаю, що Путін може погодитись (на умови Трампа). Він може розглядати це як перехідний період. Йому потрібні політичні зміни всередині України і ніщо не завадить йому почекати та досягти цього”, – сказала старша наукова співробітниця Євразійського центру Карнегі у РФ Тетяна Становая.

За її словами, політичні ризики для України набагато вищі, аніж для Росії.

“Для Зеленського це початок кінця і ніщо не завадить Росії через рік сказати, що мирна угода була порушена Україною, і тому ми повинні повернутись до наших першочергових вимог”.

Згода на пропозицію США, особливо, якщо там немає гарантій безпеки, нашкодить Зеленському та створить умови, які Росія може використати для дестабілізації України.

Це також відкриє шлях для Путіна, щоб звинуватити Зеленського у будь-якому майбутньому порушенні угоди, сказав Сергій Марков, пов’язаний з Кремлем політичний аналітик.

“Навіть якщо українська влада звинуватить Путіна у будь-якому порушенні, кому, на вашу думку, повірить Трамп: Путіну чи Зеленському? Звичайно, він повірить Путіну”, – сказав він.

Цей маневр Росії відбувається після того, як Трамп, віцепрезидент США Джеймс Ді Венс та державний секретар Марко Рубіо вказали на те, що терпіння Штатів починає вичерпуватися через очевидну нерозв’язність конфлікту, який Трамп спочатку заявив, що може вирішити протягом 24 годин.

“Росіяни прагнуть догодити Трампу, або, як можна сказати, зіграти з Трампом.Вони хочуть зобразити Україну як поганого хлопця, і з Трампом це може бути реалістично. Вони усвідомили, що поки Росія, можливо, не може просуватися у військовому плані, і має бути якась зміна інструментів”, – сказав на умовах анонімності один з європейських посадовців.

Зміна підходу Кремля також відбувається на тлі того, що просування РФ на фронті, схоже, зупинилось, а західні санкції все більше впливають на економіку. Місяцями процентні ставки у РФ буди на дуже високому рівні – 21% – що стримувало шалену інфляцію майже на 10%. Щобільше, падіння цін на нафту скорочує здатність РФ фінансувати війну.

Економісти та європейські посадовці стверджують, що Сполучені Штати мали б набагато більше важелів впливу, якби ще більше посилили санкції, а не пропонували поступки, такі як передача Кремлю майже 20% української території.

“Дивно, що США тиснуть лише на жертву, а не на агресора”, – сказав європейський посадовець.

Росія прагне перезавантажити відносини з Америкою Трампа, щоб покласти край своїй ізоляції від Заходу, водночас поглиблюючи розкол у трансатлантичному альянсі. Фракція кремлівських стратегів наполягає на тому, щоб Путін скористався тиском США на Київ, перш ніж американський президент зверне свою увагу на щось інше, додав посадовець.

Прояв гніву Трампа після того, як Путін наприкінці березня запропонував тимчасово передати владу в Україні під контроль ООН до обрання, як він сказав, більш “компетентного” уряду, “був сигналом тривоги, який було сприйнято в Москві”, – сказав Томас Гремінгер, керівник Женевського центру політики безпеки та колишній генеральний директор Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

Гремінгер застеріг, що хоча Росія, можливо, обрала більш примирливу лінію в переговорах зі Сполученими Штатами, він вважає, що сторони все ще далекі від будь-якого прориву.

Російські аналітики додали, що РФ також прагне забезпечити, щоб будь-яка угода призвела до припинення поставок зброї США до України.

“Трампу потрібне припинення вогню, щоб він міг зупинити військові поставки до України. І підписання такого припинення вогню буде вагомою причиною для Трампа скасувати санкції проти Росії”, – сказав Марков.

Одна з частин запропонованої США угоди, яку Росії все ще може бути важко прийняти, – це присутність європейських та ненатовських сил для моніторингу будь-якого припинення вогню, за словами джерел, знайомих з планом. У РФ категорично заявили, що це буде неприйнятно, зокрема війська з країн НАТО.

Ідея про те, що Росія може заморозити конфлікт – і все одно отримати вигоду – була висловлена ​​в меморандумі, написаному стратегами Інституту світової економіки та міжнародних відносин (ІМЕМО) для Кремля наприкінці січня, згідно з копією документа, отриманого європейською розвідувальною службою та переглянутого The Washington Post.

У меморандумі стратеги запропонували, щоб Росія обміняла “мовчазне визнання статус-кво в Україні” та фактичний контроль над окупованими українськими територіями на часткове скасування санкцій та послаблення “антиросійської риторики”.

Два високопоставлених посадовці ІМЕМО, Олександр Динкін ​​та Федір Войтоловський, відвідали Сполучені Штати цього місяця та прагнули представити більш дружнє російське обличчя під час зустрічей з науковцями, за словами особи, знайомої з візитом.

“Вони висловили готовність до компромісу” та прагнули зобразити Україну лише як один невеликий елемент у дискусії щодо відносин між США та Росією, сказала ця особа.

25 квітня у підмосковній Балашисі вибухнула автівка, поряд з якою проходив генерал-лейтенант Ярослав Москалик. Він загинув.

Агентство Reuters повідомило, що Україна та Європа не підтримують деякі пропозиції США щодо припинення російсько-української війни і натомість висунули власні пропозиції, зокрема щодо територіальних та санкційних питань.

Воюючи проти України загинув син заступниці директора відділу ЦРУ з цифрових інновацій Джуліан Глосс.

У Павлограді на Дніпропетровщині продовжує зростати кількість постраждалих унаслідок атаки російського БпЛА.

В Грузії голова владної партії “Грузинська мрія” Іраклій Гарібашвілі залишає посаду і йде з політики.