На COP28 країни досягли угоди про відмову від викопного палива

Джерело: Reuters

В середу, 13 грудня, представники майже 200 країн погодилися розпочати скорочення глобального споживання викопного палива, щоб запобігти найгіршим змінам клімату.

Угода, укладена в Дубаї після двох тижнів наполегливих переговорів, мала надіслати потужний сигнал інвесторам і політикам про те, що світ єдиний у своєму бажанні відмовитися від викопного палива.

Президент COP28 Султан Аль Джабер назвав угоду “історичною”, але додав, що її справжній успіх полягатиме в її реалізації.

“Ми є те, що ми робимо, а не те, що ми говоримо. Ми повинні зробити кроки, необхідні для перетворення цієї угоди на реальні дії”, — сказав він.

Понад 100 країн наполегливо лобіювали жорсткі формулювання в угоді COP28 про “поступову відмову” від використання нафти, газу та вугілля, але наштовхнулися на сильний опір з боку групи виробників нафти під керівництвом Саудівської Аравії ОПЕК, яка стверджувала, що світ може скоротити викиди без уникнення конкретних видів палива.

Тим часом невеликі острівні держави, вразливі до клімату, були одними з найактивніших прихильників поступової відмови від використання викопного палива та мали підтримку великих виробників нафти та газу, таких як Сполучені Штати, Канада та Норвегія, разом із блоком ЄС та десятками інших урядів.

Угода зокрема закликає до “переходу від викопного палива в енергетичних системах справедливим, упорядкованим і рівноправним чином… щоб досягти чистого нуля до 2050 року”.

Угода також закликає потроїти глобальні потужності відновлюваних джерел енергії до 2030 року, прискорити зусилля щодо скорочення використання вугілля та прискорити такі технології, як уловлювання та зберігання вуглецю, які можуть очистити галузі, які важко декарбонізувати.

Тепер, коли угода укладена, країни відповідають за виконання угод через національну політику та інвестиції.

Служба безпеки України спільно з прокуратурою знешкодила злочинне угруповання, яке викрадало, катувало та вимагало гроші у підприємців і військових на Дніпропетровщині. Серед затриманих депутат місцевої ради, котрий зі спільниками вимагав 2,5 млн доларів у військового.

19 листопада глава МЗС України Андрій Сибіга здійснить візит до Сполучених Штатів з офіційним візитом.

Між Литвою та Швецією на дні Балтійського моря виявили черговий пошкоджений підводний кабель зв’язку, про що повідомив головний технічний директор литовської телекомунікаційної компанії Telia Андрюс Шемешкявічюс.

18 листопада Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, котрою закликали до негайного припинення бойових дій у Судані. Інші 14 членів органу підтримали документ, спрямований на розв’язання гуманітарної кризи.

Україна долучилася до Глобальної Платформи Кліматичного Клубу. Це механізм підтримки, покликаний прискорити декарбонізацію промисловості з високим рівнем викидів і сприяти промисловому розвитку з нульовим та низьким рівнем викидів.