На COP28 країни досягли угоди про відмову від викопного палива

Джерело: Reuters
В середу, 13 грудня, представники майже 200 країн погодилися розпочати скорочення глобального споживання викопного палива, щоб запобігти найгіршим змінам клімату.
Угода, укладена в Дубаї після двох тижнів наполегливих переговорів, мала надіслати потужний сигнал інвесторам і політикам про те, що світ єдиний у своєму бажанні відмовитися від викопного палива.
Президент COP28 Султан Аль Джабер назвав угоду “історичною”, але додав, що її справжній успіх полягатиме в її реалізації.
“Ми є те, що ми робимо, а не те, що ми говоримо. Ми повинні зробити кроки, необхідні для перетворення цієї угоди на реальні дії”, — сказав він.
Понад 100 країн наполегливо лобіювали жорсткі формулювання в угоді COP28 про “поступову відмову” від використання нафти, газу та вугілля, але наштовхнулися на сильний опір з боку групи виробників нафти під керівництвом Саудівської Аравії ОПЕК, яка стверджувала, що світ може скоротити викиди без уникнення конкретних видів палива.
Тим часом невеликі острівні держави, вразливі до клімату, були одними з найактивніших прихильників поступової відмови від використання викопного палива та мали підтримку великих виробників нафти та газу, таких як Сполучені Штати, Канада та Норвегія, разом із блоком ЄС та десятками інших урядів.
Угода зокрема закликає до “переходу від викопного палива в енергетичних системах справедливим, упорядкованим і рівноправним чином… щоб досягти чистого нуля до 2050 року”.
Угода також закликає потроїти глобальні потужності відновлюваних джерел енергії до 2030 року, прискорити зусилля щодо скорочення використання вугілля та прискорити такі технології, як уловлювання та зберігання вуглецю, які можуть очистити галузі, які важко декарбонізувати.
Тепер, коли угода укладена, країни відповідають за виконання угод через національну політику та інвестиції.
- Це найбільш спекотний рік в історії людства, заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш делегатам кліматичної конференції COP28 у Дубаї.
- Греція, Італія, Хорватія, Мальта, Португалія та Словенія виступили із закликом до термінових дій через кліматичну кризу в Середземному морі.
- Вчені з Егейського університету в Греції попереджають, що до 2100 року може зникнути 72% пляжів острова.
- Океани на Землі з часом стають все зеленішими, ймовірно, через кліматичні зміни. Особливо це стосується районів у низьких широтах поблизу екватора.
Тисячі людей вийшли на протести в Ольденбурзі та інших містах Німеччини після того, як поліціянт вистрелив у темношкірого чоловіка, внаслідок чого той помер.
Президент Франції Еммануель Макрон після зустрічі із Володимиром Зеленським у Римі повідомив, що Україна готова до безумовного припинення вогню.
У Федеральній службі безпеки Росії (ФСБ) повідомили про затримання особи, підозрюваної у вбивстві начальника Головного оперативного управління російського Генерального штабу, генерал-лейтенанта Ярослава Москалика.
МакДональдз офіційно спростувала чутки про своє можливе повернення на російський ринок. У заяві компанія пояснила, чому продовжує поновлювати торговельні марки в країні-агресорі, та підкреслила незмінність своєї позиції щодо війни в Україні.
Ватикан скасував протокол, щоб надати Володимиру Зеленському місце в першому ряду на похороні Папи Франциска.