На президентських виборах у Фінляндії переміг прихильник України – Александр Стубб

Джерело: Reuters

11 лютого Александр Стубб із правоцентристської Національної коаліційної партії з невеликим відривом переміг на президентських виборах у Фінляндії, обійшовши члена ліберальної партії Зелених Пекку Гаавісто, котрий визнав свою поразку.

Стубб є проєвропейським політиком і сильним прихильником України, який зайняв жорстку позицію щодо Росії.

За підрахунком 99,7% бюлетенів у другому турі Стубб набрав 51,6% голосів проти 48,4% у Гаавісто.

Новий глава Фінляндії відповідатиме за її безпеку та зовнішню політику, включаючи нещодавно затверджену позицію члена НАТО щодо Росії, з якою країна має довгий кордон.

У телевізійних виступах Стубб назвав свою перемогу “найбільшою честю” свого життя.

Своєю чергою, Гаавісто привітав Стубба як “13-го президента Фінляндії”.

Зауважується, що голосування знаменує собою нову еру у Фінляндії, яка десятиліттями обирала президентів для сприяння дипломатії, зокрема з сусідньою Росією, і вирішила не приєднуватися до військових альянсів, щоб послабити напруженість між Москвою та НАТО.

Одначе, фіни змінили свою думку після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Країна здійснила швидкий розворот, який призвів до вступу країни в НАТО у квітні 2023 року.

Стубб відіграватиме центральну роль у визначенні політики Фінляндії щодо НАТО, водночас очолюючи загальну зовнішню політику та політику безпеки в тісній співпраці з урядом і виконуючи обов’язки Головнокомандувача Збройними силами.

Політик виступає за глибоку співпрацю з НАТО, наприклад, дозвіл транспортування ядерної зброї територією країни та розміщення частини військ НАТО на постійній основі у Фінляндії.

Раніше Росія пригрозила Фінляндії помстою у відповідь на її членство в НАТО та угоду про співпрацю в оборонній сфері, підписану з США у грудні 2023 року.

Раніше стало відомо, що абсолютна більшість громадян Фінляндії негативно ставляться до Росії та Китаю, водночас симпатизують країнам Заходу та бачать у США головного захисника західних цінностей.

29 лютого президент Володимир Зеленський призначив бригадного генерала Володимира Карпенка командувачем Сил логістики Збройних Сил України.

Португальського пса Бобі, якого у 2023 році визнали найстарішим собакою у світі за версією Книги рекордів Гіннеса, позбавили титулу.

Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з Росії, заявив прем’єр-міністр Дональд Туск 29 лютого під час візиту до Варшави свого колеги з Латвії, котра вже запровадила таку заборону.

Mozilla Corp, розробник веббраузера Firefox, заявив про скорочення близько 60 робочих місць після призначення нового генерального директора компанії.

Українські посадовці стурбовані тим, що просування Росії може набрати значних обертів до літа, якщо союзники Києва не зможуть збільшити постачання боєприпасів.