На саміті у Саудівській Аравії Україна спробує послабити Росію – NYT

Джерело: The New York Times

Близько 40 країн, які переважно залишалися осторонь війни, були запрошені на переговори цими вихідними до Саудівської Аравії, оскільки Україна подвоює міжнародні зусилля з ізоляції Росії.

5-6 серпня на саміті в Саудівській Аравії Україна зробить новий поштовх, щоб заручитися підтримкою десятків країн, які залишилися осторонь війни. Саміт стане початком ширшої кампанії в найближчі місяці з нарощування дипломатичної сили для ізоляції та послабити Росію.

Україна та Саудівська Аравія запросили дипломатів близько 40 урядів на переговори в порту Джидда на Червоному морі. Серед них Китай, Індію, Бразилію, Південну Африку та деякі багаті на нафту країни Перської затоки, які намагалися підтримувати добрі відносини як з Україною, так і з Росією протягом повномасштабної війни, яка почалася в лютому 2022 року.

Багато запрошених урядів відкидають саму концепцію вибору сторін, розглядаючи війну як змагання між глобальними державами, у якому вони не хочуть брати участь.

Зустріч є відправною точкою того, що, як очікується, стане великим дипломатичним поштовхом України в найближчі місяці, щоб спробувати послабити Росію. Це почалося 2 серпня, коли президент України Володимир Зеленський відкликав своїх послів на надзвичайну стратегічну сесію щодо того, як донести повідомлення країни до світу.

Він сказав послам, що вони повинні використовувати всі наявні в їх розпорядженні інструменти — “офіційні та неофіційні, інституційні та медійні, культурну дипломатію та силу звичайної людської щирості”, — щоб переконати як непохитних союзників, так і країни, які здебільшого залишалися нейтральними, що єдиний шлях до міцний мир – це повна поразка Росії.

Щорічна сесія Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй у вересні дасть Україні ще одну можливість висловитися. Україна також планує саміт пізніше восени, щоб підтримати свою формулу миру з 10 пунктів у надії, що вона стане основою будь-якого майбутнього врегулювання.

Українські та західні офіційні особи намагалися зменшити очікування щодо переговорів цими вихідними, підкреслюючи, що вони навряд чи наблизять війну до кінця, і що багато із запрошених країн навряд чи змінять свою позицію.

Сполучені Штати, які, як очікується, візьмуть участь, задоволені, що в Джидді очікується присутність таких нейтральних країн, як Індонезія, Індія, Мексика та Південна Африка. Усі хочуть, щоб війна закінчилася, враховуючи економічні труднощі, які вона спричинила, але цього може бути недостатньо, щоб змусити ці країни повернутися проти Росії.

Для України це зібрання відбувається у вирішальний момент.

Поки битви точаться на передовій, Зеленський сказав своїм дипломатам, що ситуація стане ще складнішою, оскільки в найближчі місяці, ймовірно, на Україну посилиться тиск, щоб знайти шлях до миру за столом переговорів.

Вибір Саудівської Аравії як господаря не був випадковим, заявили високопоставлені українські посадовці. Як і багато країн Близького Сходу, Саудівська Аравія дотримувалася обережної лінії у війні, надаючи фінансову допомогу Україні, водночас підтримуючи тісні зв’язки з Росією.

Китай, який ухилявся від подібного зібрання в червні в Копенгагені, заявив, що візьме участь у зустрічі в Саудівській Аравії, що може відображати його поглиблення зв’язків з приймаючою країною. Цього року Пекін досяг важливої ​​дипломатичної угоди, яка відновила відносини Саудівської Аравії з головним суперником Іраном.

Китай намагався йти по канату у війні, заявляючи про нейтралітет, попри надання Росії життєво важливої ​​підтримки, яка допомогла пом’якшити наслідки економічних санкцій і дипломатичної ізоляції.

Алісія Бачульська, співробітниця Європейської ради з міжнародних відносин, яка вивчає зовнішню політику Китаю, сказала, що участь Китаю не означає, що він змінює свою позицію щодо війни. Але, за її словами, це може допомогти підкреслити ретельно вирощені зусилля виглядати відповідальним і нейтральним гравцем.

Для Саудівської Аравії, яка довгий час була посередником у регіональних конфліктах, зібрання в Джидді є примітним, оскільки королівство втягується в кризу найвищого глобального пріоритету.

Минулої зими принц Фейсал бін Фархан став першим міністром закордонних справ Саудівської Аравії, який відвідав Україну після того, як дві країни встановили дипломатичні відносини три десятиліття тому. І фактичний правитель Саудівської Аравії, кронпринц Мохаммед бін Салман запросив Зеленського виступить у травні в Джидді на зустрічі арабських держав, де український президент закликав правителів Близького Сходу відійти від паркану та виступити разом із його країною проти Росії.

Україна стикається з подвійним дипломатичним викликом, коли вона починає свій дипломатичний поштовх.

Їй потрібна стійка підтримка західних союзників, оскільки вона бере участь у виснажливому, кривавому та дорогому контрнаступі, який протягом останніх двох місяців приніс певні успіхи, але ще не досяг суттєвого прориву. Але йому також необхідно розширити цю підтримку, залучивши інші країни, які залишилися нейтральними.

Аналітики кажуть, що Саудівська Аравія повинна бути обережною, коли вона вривається в українську дипломатію.

Хоча Росія та Саудівська Аравія вже давно діють узгоджено в ключових питаннях, пов’язаних з нафтою, у взаємовигідний спосіб, є ознаки того, що їхні давні відносини можуть бути напруженими, оскільки Росія, схоже, нещодавно накачала більше нафти, ніж обіцяла.

Саме такі тріщини — економічні, культурні чи політичні — українські та західні офіційні особи сподіваються використати на свою користь.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

Директор ЦРУ Вільямс Бернс розповів про перспективу спалаху ядерної війни на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Португалія активно лобіює приєднання України до Європейського Союзу і хоче, щоб блок почав готуватися до можливого вступу.

Сьогодні вдень, 7 вересня, російські окупанти завдали ударів керованими авіабомбами по Харкову та селищу Мала Данилівка Харківського району. Є поранені.