На мирних перемовинах щодо України у Саудівській Аравії обговорюватимуть 10 тем – Politico

Джерело: Politico

Протягом 5-6 серпня у Саудівській Аравії відбудуться мирні перемовини низки країн щодо російсько-української війни. За інформацією ЗМІ, під час перемовин буде обговорено 10 підтем.

Десятки радників з питань національної безпеки та високопосадовців прибули до міста Джидда на березі Червоного моря для мирних перемовин щодо України.

Мета перемовин у тому, щоб об’єднати країни “глобального півдня”, такі як Індія, Бразилія та Південна Африка, а також країни Європейського Союзу, а також Сполучені Штати та Канаду, навколо зусиль України щодо досягнення її мирного плану.

Відповідно до документів, з яким ознайомилось видання, на перемовинах обговорять продовольчу та енергетичну безпеку, звільнення полонених та примусово депортованих осіб (зокрема дітей), екологічну безпеку та можливість трибунали щодо воєнних злочинів.

Ймовірно, напередодні саміту представники європейських країн зберуться разом, щоб забезпечити узгодженість обміну повідомленнями.

Такі країни, як Бразилія та Індія, не завжди мали чітку позицію щодо війни Росії проти України, тому Захід прагне залучитись їхньою підтримкою, коли справа доходить до притягнення Росії до відповідальності.

Україна буде представлена ​​на саміті; Росію не запросили. Під великим питанням залишається те, чи буде на перемовинах Китай.

“Важливо те, що робить Китай. Більшість учасників минулого разу пошкодували, що Китай не взяв участі”, — сказав один європейський високопосадовець на умоввах анонімності.

Зустріч на цих вихідних — продовження подібної зустрічі, яка відбулась у Копенгагені в червні. Тоді саудівці відіграли “дуже активну роль”, повідомили двоє офіційних осіб, які безпосередньо знайомі зі зборами.

Саудівська Аравія пройшла з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, залишалась у прямому контакті з Росією, хоча, наприклад, намагаючись досягти угоди про репатріацію українських дітей, вивезених до Росії.

Як Саудівська Аравія, так і Росія є членами групи країн-експортерів нафти ОПЕК+, і наслідний принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман говорив з президентом Росії Володимиром Путіним минулого місяця після рішення його країни скоротити видобуток нафти.

Хоча неясно, чи візьме Мухаммед бін Салман участь у зустрічі на цих вихідних, очікується, що Саудівська Аравія повідомить Росію про результати.

Протягом доби російські армійці обстріляли 8 населених пунктів у Запорізькій області, внаслідок чого загинув чоловік.

Станом на ранок 24 травня у Середземному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні один носій крилатих ракет “Калібр”.

У 2024 році Україна розраховує залучити ще три транші обсягом $4,5 млрд за програмою МВФ Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF).

Протягом доби російські армійці обстріляли Херсонську область, внаслідок чого пошкоджено 11 приватних будинків.

Представники України та Норвегії завершили роботу над текстом угоди про гарантії безпеки. Сторони планують підписати документ “за першої можливості”, запевни президент Володимир Зеленський.