На шляху до національної єдності: як створення Центру підготовки населення зміцнює оборону України

Іванна Колодич
Журналістка

Київський обласний центр підготовки населення до національного спротиву був створений за підтримки Третьої штурмової бригади при Київській обласній військовій адміністрації наприкінці 2023 року. З початку 2024 центр безкоштовно навчає мешканців Київщини військовій справі. Мета центру — дати цивільним навички, які необхідні в умовах війни. Ініціатива виникла з нагальної потреби підготувати цивільних до нових реалій життя в Україні.   

Центр об’єднав команду ветеранів та досвідчених інструкторів, які пройшли найгарячіші точки фронту: Бахмут, Маріуполь, Соледар та інші, і тепер передають свій бойовий досвід усім охочим. 

Понад 16 напрямів підготовки – від тактики та виживання до роботи з дронами – дозволяють учасникам здобути комплексні навички. Центр став місцем, де українці можуть підготуватися до захисту країни, розвинути свої лідерські якості та укріпити національну ідентичність, що в нинішніх реаліях стало справжньою необхідністю.

Директором Центру є Володимир Авдєєнко. Він виконував бойові завдання у найгарячіших точках фронту, захищаючи українські міста і села. У Соледарі зазнав важкого поранення нижніх кінцівок. Реабілітація після поранення триває вже понад рік. Не бажаючи залишатися осторонь, Володимир вирішив передати свої знання й досвід іншим.

Джерело: Київський обласний центр підготовки населення до нацспротиву

— Як у вас виникла ідея створити центр підготовки населення до національно спротиву? 

— Створити Київський обласний Центр підготовки населення до національного спротиву наштовхнув закон Президента про національний спротив і постанова Кабінету Міністрів. Ми знали, що в Київській області такого центру не було. 

Поступив запит до військових від КОВА допомогти створити такий центр. Військові звернулись до мене, як до ветерана війни і як до людини з інструкторським досвідом очолити центр.

В жовтні 2023 року, на сесії мене було назначено ВО директора Київського обласного Центру підготовки цивільного населення до національного спротиву. На початку було важко розв’язувати бюрократичні питання, але ми з всіма впорались. 

І вже як “утворився” центр на папері, постало питання, кого брати на роботу. Це мали бути люди, які передадуть знання цивільним. 

В нашому центрі ми хочемо не просто навчити людей, а об’єднати всіх, хто свідомий до того, що відбувається зараз в країні. На жаль, війна – наша нова реальність, до якої потрібно адаптуватись, якщо хочемо вижити

–  Знаю, що команда складається з інструкторів, які були у найгарячіших місцях фронту, чи не важко було зібрати команду з цих бійців?

– Через те, що я маю бойовий досвід, то моя позиція була принципова в тому, щоб інструкторами центру  були люди, які мають саме бойовий досвід. Це мали бути люди, які самі пережили події, про які будуть розповідати. Всі військові, які доєдналися у ролі інструктора — це військові із пораненнями, які зараз в тилу. Я відразу закрив два запити: знайшов інструкторів з досвідом і надав робочі місця для ветеранів війни.

Джерело: Київський обласний центр підготовки населення до нацспротиву

Наші інструктори — це люди, які пройшли Маріуполь, Бахмут, полон, дехто був на операції в тимчасово окупованому Криму під час повномасштабного вторгнення. 

— Можливо, спочатку були якісь психологічні складнощі?

— Психологічний стан інструкторів задовільний і відповідає критеріям роботи з людьми. Вони, перед початком роботи в нас, всі проходять співбесіду, і я дивлюсь на їх емоційний стан, пізніше спостерігаю за ними в процесі роботи. За тривалий період роботи психологічних проблем взагалі не помітив. Наші інструктори завжди відповідають людям на питання, які стосуються полону або якихось військових операцій. 

Проте військові, які отримали психологічні чи фізичні знущання, потребують більшого часу на реабілітацію та відновлення. 

— Що було найскладнішим для  інструкторів після повернення з полону та після гарячих точок? 

— Це було їх поступове адаптування до соціуму. Це про спілкування з цивільними. Спочатку звичайно переважали не цивільні теми, бо відразу важко почати спілкуватися про буденність.

— Чи є спеціальні програми для цивільних?

— Силами ТРО спільно з нами була розроблена і погоджена спеціальна програма підготовки, яка зосереджена на людях, які не мають бойового досвіду. Це безкоштовні програми, які охоплюють 15 напрямів підготовки. Це тактична підготовка, вогнева підготовка, виживання, тактична медицина, військова топографія, інженерна підготовка, основи зв’язку, безпека бою, національно-патріотичне виховання, психологічна підготовка, юридична підготовка, міжнародне гуманітарне право та основи лідерства. Також Київський обласний центр підготовки населення до нацспротиву додав 16 дисципліну робота з БПЛА – робота з БПЛА. 

Базовий курс підготовки триває 7 тижнів, це 100 навчальних годин. Є і одноденні вишколи, про які ми повідомляємо у своїх соцмережах.  

Джерело: Київський обласний центр підготовки населення до нацспротиву

— Чи спостерігається тенденція, що рівень інтересу серед цивільного населення до проходження підготовки до національного спротиву росте? 

— Так. В мене є ціль, щоб це стало національною ідеєю. 

Я зараз спостерігаю серед своїх випускників великий запит саме на військові тематики. Багато хто приїздить до нас в гості на полігон просто провести час. Так само вони окремо орендують страйкбольну зброю і тренуються в окопах, відпрацюють ті навички, які ми їм дали. 

Спочатку ми робили ставку на соціальні мережі для розвитку, але буквально після першого безкоштовного курсу підготовки почало працювати “сарафанне радіо”. Люди самі розповідають про наш центр, поширюють нас у соціальних мережах, і про нас дізнається більше людей.

— З ваших дописів видно, що дуже багато жінок проходять підготовку. Чим, на вашу думку,  зумовлений такий високий інтерес жінок до підготовки нац. супротиву?

— Ми намагаємось робити 50/50 для жінок та чоловіків. Тільки останні 2 місяці з чоловіками стало складніше. Це зумовлено тим, що майже всі свідомі чоловіки вже долучилися до війська або пройшли подібне навчання. Стає все менше хлопців, які ще не проходили навчання. 

Щодо дівчат, то багато йдуть тих, як або свідомі, або ті, у кого хлопці та чоловіки зараз воюють. Вони хочуть бути ближче до них, відчути на собі складності цієї роботи. 

— Як жінки поводяться на тренуваннях? Чи все їм вдається?

— Жінки витриваліші за чоловіків. І якщо це стосується навчання, то вони готові проходити всі випробування на рівні з чоловіками. Тому іноді доводиться видумувати щось цікавіше для них.

Якщо брати навчання військових навичок, то всі поводяться однаково. 

Якщо людина прийшла без знань, то комунікація здебільшого будується на різних питаннях нашим інструкторам, щоб більше зрозуміти та засвоїти матеріал. Проте здобувають ці знання що чоловіки, що жінки на однаковому рівні. Щоб хтось швидше – чоловіки чи жінки, то такого немає.

Джерело: Київський обласний центр підготовки населення до нацспротиву

— Чи були випадки, що знання отримані тут допомагали цивільним в житті?  

– Після проходження наших курсів, багато людей починають носити із собою турнікети в цивільному житті. Була історія, коли жінка, яка пройшла у нас навчання, накладала турнікет чоловіку. Це сталося під час ДТП, де постраждав водій фури. Жінка не розгубилася і дала швидку реакцію, тим самим врятувала життя чоловіку. Це насправді дуже цінно, адже все, що ми робимо – недарма. Всі отриманні знання тут дають свої результати.

— Як війна змінила вашу особисту мотивацію і ставлення до роботи з підготовки громадян?

— Я завжди хотів впливати на свідомість громадян щодо важливості їх національної ідентичності. 

І дуже зрадів, коли мені випала така нагода очолити центр з підготовки цивільного населення. Після поранення ця діяльність надала друге дихання моєму життю. Я почав займатися справою, яка приносить користь та задоволення.

– Чи є плани розширення центру або відкриття подібних ініціатив в інших регіонах України?

— Третього жовтня наш центр за сприяння Київської обласної військової адміністрації та підтримки Третьої окремої штурмової бригади провели Всеукраїнський форум, на якому взяли участь близько 500 учасників. Участь брали також із профільних відомств Міністерства оборони, Міністерства у справах ветеранів України, міських адміністрацій, а також організації, які безпосередньо навчають цивільне населення військовій справі. Там ми представили розробку спільної позиції щодо розвитку національного спротиву в Україні і презентували покрокову інструкцію з відкриття такого центру. Всі мають можливість доєднатись і відкритий подібний центр у своєму регіоні!

 

Інстаграм Володимира: https://www.instagram.com/avd_vld?igsh=NmhqcWptOWlsZG4w

Інстаграм центру: https://www.instagram.com/kyiv.resist.center?igsh=MWozZm80M3p2aXJjbQ==

Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.

Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.

Правоохоронці Києва спростували недостовірну інформацію про військових, яка поширювалася мережею. Відео, котре викликало резонанс, виявилося маніпуляцією

У російському місті Казань на місцевому пороховому заводі сталися вибухи після атаки українських безпілотників, повідомила адміністрація Кіровського та Московського районів міста.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував президента Польщі Анджея Дуду через пропозицію польського глави конфіскувати російські активи і передати Україні.