«НАТО не повинне запрошувати Україну»: опубліковано лист експертів з низки університетів

Джерело: The Guardian

Газета “The Guardian” оприлюднила відкритий лист експертів з низки університетів різних країн Європи та Америки із закликом не приймати Україну до НАТО.

За словами підписантів, вступ України до Альянсу не стримає Росію від повторного вторгнення в країну.

Повний текст листа

На минулорічному саміті НАТО Сполучені Штати зосередилися на покращенні можливостей самооборони України, а не на вирішенні питання щодо потенційного членства країни в НАТО. На майбутньому саміті НАТО в липні дехто наполягає на тому, щоб НАТО значно наблизила Україну до членства, наприклад, визначивши процес вступу Києва або запросивши країну приєднатися до цього процесу. Будь-який такий крок був би нерозумним.

П’ята стаття статуту НАТО зобов’язує членів Альянсу, зокрема, США, розпочинати війну, аби відбити напад на будь-якого члена блоку. Якби Україна долучилася до НАТО після нинішньої війни, то Сполучені Штати Америки та їхні союзники мали б розуміти, що вони будуть зобов’язані воювати з російською армією за Україну у разі повторного вторгнення.

Нині адміністрація президента США визнає, що безпека та процвітання їхньої країни не зачеплені нинішньою війною настільки, щоб виправдати пряме військове втручання США.

З тієї ж причини, з якої Сполучені Штати не повинні розпочинати воювати з Росією через Україну сьогодні, вони не повинні брати на себе зобов’язання розпочинати воювати з Росією через Україну в майбутньому.

Дехто стверджує, що вступ України до НАТО стримає Росію від повторного вторгнення в країну. Це видавання бажаного за дійсне. З того часу, як Росія розпочала вторгнення в Україну в 2014 році, країни-члени НАТО своїми діями продемонстрували, що вони не вірять, що ставки в конфлікті хоч і значні, але виправдовують ціну війни. Якби Україна долучилася до Альянсу, Росія мала б підстави сумніватися у правдивості гарантій безпеки з боку НАТО – вона отримала б можливість випробувати та потенційно розірвати блок.

Результатом може стати пряма війна між НАТО і Росією або розпад самого НАТО. Чим ближче НАТО наближається до обіцянки, що Україна приєднається до Альянсу після закінчення війни, тим більшим буде стимул для Росії продовжувати воювати та вбивати українців, щоб запобігти інтеграції України в НАТО.

З викликами, які кидає Росія, можна впоратися і без вступу України до НАТО. Рух України до членства у блоці може погіршити проблему, перетворивши країну на місце тривалого протистояння між двома провідними ядерними державами світу та зіграти на руку Володимиру Путіну.

Метою НАТО є не демонстрація поваги до інших країн; це захист території НАТО та посилення безпеки членів НАТО. Прийняття України знизило б безпеку Сполучених Штатів і союзників по НАТО, створивши значний ризик для всіх.

Членкиня Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова, директорка зі зв’язків із громадськістю та комунікацій SCM Наталя Ємченко розкритикувала підписантів, наголосивши, що лист опубліковано напередодні саміту НАТО, в день терористичної атаки росіян на дитячу лікарню і пологові будинки в Києві та на підприємства в Покровську і Кривому Розі.

“Цікаво, хто написав цього листа? Коли? Як довго збирали під ним підписи? Чи є всі підписанти агентами кремля? Беруть російські гроші? Не знаю, не думаю. Чи є вони невігласами? Також навряд чи. Їм страшно. А страх – це головний російський товар”, – написала вона.

Станом на 22:00 в суботу, 13 липня, від початку цієї доби на фронті відбулося 149 бойових зіткнень. Напружена ситуація залишається на Покровському напрямку, також ворог активний на Харківському, Лиманському і Времівському напрямках.

Протягом дня, 13 липня, армія РФ здійснила 40 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 90 вибухів. 

У виданні The New York Times наголосили, що тепер, коли Україна озброєна далекобійними ракетами американського виробництва, вона націлилася на Крим, який є критичною базою для Росії.

Адміністрація Байдена запровадила візові обмеження для деяких китайських посадовців через нібито порушення прав людини, тоді як Пекін наклав санкції на шість американських компаній за причетність до продажу зброї Тайваню.

Вівчарка на ім’я Потап стала частиною життя прикордонника Валентина, зокрема свідком на весіллі.