НАТО тестує нову модель розгортання військ без США
Джерело: Голос Америки
Північноатлантичний альянс випробовує власну здатність швидко розгортати сили у Східній Європі без прямої допомоги США на тлі заяв Вашингтона щодо оборони Європи та війни РФ проти України.
Так, нині у Болгарії, Румунії та Греції стартували шеститижневі навчання Steadfast Dart 2025. У них беруть участь близько 10 000 військовослужбовців з дев’яти країн. Відсутність США на навчаннях відповідає спробам європейських країн вибудувати більшу самодостатність у військовому плані на тлі занепокоєнь щодо відданості адміністрації президента Дональда Трампа альянсу та вимог США до європейських країн збільшити військові витрати.
Грецькі та іспанські морські піхотинці керували військовим показом 13 лютого, що включало висадку морського десанту поблизу міста Волос у центральній частині Греції, у межах першого оперативного розгортання нових Об’єднаних сил реагування НАТО. Сили мають дозволити масштабне розгортання протягом десяти днів і поєднують звичайні сили з кібертехнологіями та космічними технологіями.
У нинішніх навчаннях беруть участь сили дев’яти країн НАТО, включаючи таких регіональних конкурентів як Греція й Туреччина. Загалом розгорнуто 17 військових суден, понад 20 літаків та понад 1500 військових транспортних засобів. Велика Британія очолює операцію, розгорнувши 2600 військовослужбовців і 730 одиниць техніки, й взявши на себе командування усіма сухопутними силами під час військових вправ.
Навчання триматимуть до 26 лютого. Вони зосереджені на сценаріях швидкого розгортання та операціях у різних сферах з повітряними, наземними, морськими та спеціальними силами, що підтверджує зміну військової позиції НАТО вздовж її східних кордонів.
Серед країн-учасниць: Болгарія, Франція, Греція, Італія, Румунія, Словенія, Іспанія, Туреччина та Велика Британія.
Зауважимо, раніше влада Польщі запустила сайт для громадян стосовно джерел та способів уникнення загроз, які можуть виникнути після атак з застосуванням хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї. На сайті розмістили довідкові матеріали, навчальні ігри, сценарії лекцій для вчителів.
Своєю чергою, у Швеції, на території, близькій до повномасштабного протистояння між Росією та Україною, Головнокомандувач армії у січні закликав населення “морально підготуватися” до війни. Країна знову починає культивувати свою цивільну оборону, як за часів Холодної війни.
5 червня 2024 року міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.
- НАТО розпочало найбільші військові навчання з часів Холодної війни, репетируючи, як американські війська можуть посилити європейських союзників у країнах, що межують з Росією, та на східному фланзі альянсу, якщо розгориться конфлікт із “майже рівним” противником.
- У 2023 році повітряні сили НАТО по всій Європі понад 300 разів підіймалися на перехоплення російських військових літаків, які наближалися до повітряного простору Альянсу, водночас більшість перехоплень відбувалися над Балтійським морем.
- Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
- Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
13 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про зустріч представників США, України та Росії у межах Мюнхенської безпекової конференції.
В Росії “будуть раді вітати” президента США Дональда Трампа на святкуванні 9 травня, якщо він вирішить приїхати, заявив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
Президент Володимир Зеленський заявив главі США Дональду Трампу під час телефонної розмови 12 лютого, що лідер Кремля Володимир Путін лише вдає, що хоче домовитися про мирну угоду, тому що він “боїться вас”, — повідомили Axios український посадовець та три інших джерела, обізнані про розмову.
Під час брифінгу міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп не йде на поступки російському лідеру Володимиру Путіну.
Україна, змушена поступитися частиною своєї території Росії, стане “найбільшою зрадою європейського союзника” з 1945 року, заявив лідер британської Ліберально-демократичної партії сер Ед Дейві, коментуючи оголошення, що Трампа і Путін провели телефонну розмову і домовилися завершити війну, фактично на умовах Росії, без можливості вступу України в НАТО для реалізації власної безпеки.