НАТО запропонує розширити свою присутність в Арктиці, щоб знизити напругу щодо Гренландії
Джерело: Handelsblatt з посиланням на агентство Deutsche Presse-Agentur
У НАТО планують запропонувати президенту США Дональду Трампу значно розширити військову присутність Альянсу в Арктиці. В Альянсі сподіваються, що це розрядить дискусію щодо Гренландії.
Трамп виправдовує свій інтерес до острова, зокрема, інтересами американської безпеки. На думку військового альянсу, інтереси безпеки США можна задовольнити більшою присутністю НАТО в регіоні. Тим більше, що американці могли б також брати в цьому участь.
За інформацією з кіл Альянсу, поки цю ініціативу обговорюють з Трампом на неформальних переговорах. Основою для посилення присутності можуть стати нові оборонні плани, ухвалені у 2023 році. Ці засекречені документи передбачають посилення можливостей стримування та оборони також і на крайній півночі.
США вже мають космічну базу Пітуффік у Гренландії на основі угод з Данією — вона підтримує системи попередження про ракетний напад, а також місії протиракетної оборони і космічного спостереження. Данські збройні сили також присутні — в основному через Арктичне командування в Нууку (столиця Гренландії).
На думку дипломатів, чи вдасться реалізувати плани щодо пропозиції Трампу, залежатиме від того, чи справді Дональд Трамп переймається насамперед інтересами американської безпеки в регіоні. Якщо ж поклади сировини також відіграють певну роль, то ініціатива може бути приречена на провал.
- Нове соціологічне опитування показало, що 85% гренландців проти того, щоб їхній острів став частиною Сполучених Штатів, після того, як Дональд Трамп висловив намір взяти під контроль напівавтономну данську територію.
- Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен просить своїх європейських союзників допомогти після того, як президент США Дональда Трампа заявив про бажання привласнити Гренландію.
- Президент США, Дональд Трамп під час телефонної розмови з прем’єркою Данії Метте Фредеріксен наголосив на серйозності своїх намірів щодо Гренландії, хоча уряд Данії відразу відкинув ідею продажу острова.
4 липня між Україною та РФ відбувся ще один обмін військовополоненими, про який було домовлено на зустрічі у Стамбулі. У межах цих обмінів додому повертають важкохворих та молодше 25 років.
Американський лідер Дональд Трамп висловив розчарування російським президентом Володимиром Путіним та анонсував телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
Президент США Дональд Трамп прокоментував повідомлення про те, що Пентагон тимчасово припинив постачання озброєння Україні.
Президент України Володимир Зеленський зреагував на масований ракетно-дроновий удар РФ по Україні уночі 4 липня.
Триває 1227-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили мільйон осіб.