Науковці навчили кишкову паличку виробляти парацетамол із пластикових пляшок

Міжнародна група вчених модифікувала кишкову паличку (Escherichia coli), щоб та виробляла парацетамол – поширений знеболювальний і протизапальний препарат – із відходів поліетилентерефталату (ПЕТ), з якого виготовляють пластикові пляшки. Дослідження опубліковане в журналі Nature Chemistry.

Спершу ПЕТ-пластик розкладали до терефталевої кислоти за допомогою хімічної обробки. Цю сполуку бактерії можуть засвоїти і використати в адаптованій версії реакції Лоссена – біохімічного процесу, що дозволяє синтезувати активні речовини всередині клітини. У результаті один зі штамів E. coli виробив парацетамол з ефективністю 92%.

В іншому варіанті реакції бактерії синтезували пара-амінобензойну кислоту – сполуку, яка необхідна для їхнього росту. Це відкриває можливості для створення біотехнологічних систем, що керують розвитком певних мікроорганізмів.

Розроблений метод дозволяє зменшити споживання енергії, води та обсяг викидів у порівнянні з традиційним хімічним синтезом, а також пропонує альтернативу нафтохімічним продуктам у фармацевтиці.

Нагадаємо, що бактерії вже використовують у розробках зі зниження пластикового забруднення. Наприклад, деякі з них здатні розщеплювати навіть медичні види пластику, а також синтезувати біорозкладні аналоги синтетичних матеріалів, зокрема нейлону.

  • Помірне вживання кави пов’язане зі зниженням ризику смертності, проте користь від напою залежить від того, що до нього додають. Нове дослідження, опубліковане в The Journal of Nutrition, показало, що кава з невеликою кількістю цукру та вершків зберігає корисні властивості, тоді як надмірні добавки можуть зводити їх нанівець.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга зустрівся з тимчасово повіреною у справах США в Україні Джулі Девіс з нагоди завершення її дипломатичної місії.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський вважає, що переговори між Україною та Росією щодо врегулювання війни мають відбуватися без посередників.

У тимчасово окупованому Севастополі вже кілька днів спостерігаються перебої в роботі громадського транспорту через нестачу пального.

Російські окупанти продовжують мілітаризацію молоді на тимчасово окупованій Луганщині. У літніх таборах вони навчають підлітків із луганського осередку центру військово-спортивної підготовки “Воїн”, приділяючи особливу увагу юнакам віком 16–17 років.

Російські окупанти безпілотниками атакували Чернігів. Унаслідок ударів постраждали двоє людей.