Не лише небажання: в ООН з’ясували, чому люди не хочуть народжувати дітей
Джерело: звіт UNFPA
Організація Обʼєднаних Націй дослідила, чому демографічна ситуація у світі постійно погіршується. Виявилось, що справа не лише в небажанні народжувати.
Дослідження Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) охопило майже 14 тисяч людей (чоловіків та жінок) із 14 країн: Південна Корея, Нігерія, США, Індія, Індонезія, Бразилія, Мексика, Південна Африка, Таїланд, Німеччина, Італія, Марокко, Швеція та Угорщина.
Майже 20% дорослих репродуктивного віку заявили, що вони не зможуть мати бажану кількість дітей. Причому кожен дев’ятий вважає, що матиме менше дітей, ніж хотів би, а 7% — навпаки, що їх буде більше.
Кожен третій учасник (32%) опитування відповів, що мав досвід незапланованої вагітності. Разом з тим кожен 4-й (23%) не зміг зачати дитину у бажаний момент. Кожна п’ята людина зізналася, що відчувала репродуктивний тиск, хоча не хотіла мати дитину.
Основні причини
Найбільше опитаних (39%) розповіли, що на їхню здатність досягти бажаного розміру сім’ї вплинули або вплинуть фінансові обмеження.
Другим за частотою фактором (21%) було безробіття або нестабільність роботи.
Страх перед майбутнім (через зміни клімату, погіршення стану довкілля, війни та пандемії) вказали 19% опитаних.
Також 13% жінок і 8% чоловіків відповіли, що відмова від бажаної кількості дітей пов’язана з нерівномірним розподілом хатньої праці.
“Величезна кількість людей не можуть створити сім’ї, які вони хочуть. Проблема полягає у відсутності вибору, а не бажання, що має вагомі наслідки для окремих осіб та суспільств”, — наголосила виконавча директорка UNFPA докторка Наталія Канем.
Автори звіту зауважили, що ні примусова політика для збільшення народжуваності (обмеження на аборти чи контрацепцію), ні виплати новоспеченим матерям, ні боротьба зі зниженням рівня народжуваності не мають значного довгострокового впливу.
UNFPA закликає натомість усувати бар’єри, які заважають людям ставати батьками – тобто інвестувати в доступне житло, достойну зайнятість, оплачувані декретні відпустки, доступ до якісних репродуктивних послуг.
- Кількість новонароджених у Японії в 2024 році вперше впала нижче 700 000 – до 686 061, скоротившись на 5,7% порівняно з 2023 роком.
- США переживають значну демографічну зміну: кількість народжень серед жінок старше 40 років вперше перевищила кількість народжень серед підлітків.
- Заборона абортів у Сполучених Штатах погіршує ситуацію в охороні здоров’я, збільшуючи народжуваність і дитячу смертність, зокрема серед жінок із груп підвищеного ризику.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.