Не виключено, що підвищать тариф: Галущенко розповів про ситуацію в енергосистемі України

Джерело: Bloomberg

Глава Міненерго Герман Галущенко розповів про ситуацію в енергосистемі України після масованих атак РФ зазначивши, що ситуація гірша, аніж торік.

В інтерв’ю виданню Галущенко наголосив, що Україна потребує більше систем ППО, аби захистити енергосистему від нових ракетних атак РФ та уникнути відключень електроенергії влітку.

За словами Галущенка, у міністерстві досі не можуть оцінити всі масштаби руйнувань, завдані енергосистемі України останніми тижнями, оскільки багато об’єктів все ще в руїнах і до них важко дістатись.

Загальна сума збитків ще не підраховано, та навіть зараз вони оцінюються у мільярди гривень і можуть продовжити зростати. За словами міністра, масштаби можуть досягти мільярдів доларів.

Уряд України раніше повідомив, що внаслідок атак пошкоджено шість гігаватів електроенергії, що втричі більше, ніж Україна планувала імпортувати у західних союзників цієї зими. ДТЕК, найбільша приватна енергетична компанія України, заявила, що 80% її об’єктів серйозно пошкоджено.

Галущенко зазначив, що Україна шукає необхідне енергетичне обладнання по всьому світу — і зокрема в сусідніх країнах — для заміни свого пошкодженого обладнання. Та пошуки можуть бути марними, якщо не буде ППО, яке захищатиме відновлені енергооб’єкти.

Міністр зазначив, що удари по енергосистемі України загрожують не лише втратою електроенергії, а й екологічними катастрофами.

“Атаки на гідроелектростанції є актами тероризму та воєнними злочинами, оскільки вони впливають не лише на виробництво енергії, а й на роботу дамб на річках”, – сказав міністр.

Мета Росії – знищити економіку України, сказав Галущенко, додавши, що більше пошкодження мережі ускладнить досягнення піків споживання цього літа.

“Ми обов’язково будемо спілкуватися з людьми. Кожен хоче жити комфортно, але ми повинні думати про те, що зараз є обмеження”, – сказав він.

Він додав, що залежно від ситуації, протягом липня-серпня українців закликатимуть до максимально економного споживання електроенергії.

“Росіяни не можуть викликати повторення відключень 2022 і 2023 років. Навіть у разі величезних збитків ми матимемо базову генерацію, яка покриває від 30% до 50% наших потреб”, – додав Герман Галущенко.

Міністр не виключив, що можуть підвищити тарифи на електроенергію для населення додавши, що зараз уряд займається підрахуванням фінансування на ремонтні роботи енергооб’єктів.

Минулоріч, після обстрілів взимку 2022-2023 років, в Україні майже удвічі підняли тариф на електроенергію.

“Сьогодні ситуація ще складніша, порівняно з минулим роком, оскільки ми втратили багато гідроелектроенергії і змушені проводити планові ремонти атомних блоків”, — сказав міністр.

За допомогою наявного обладнання Україна планує побудувати два нові атомні блоки на Хмельницькій АЕС. Один із блоків вже майже готовий. У липні 2022 року болгарські законодавці схвалили план відмови від десятилітнього проєкту будівництва атомної електростанції в дунайському місті Белене та домовилися про продаж обладнання Україні. План передбачав продаж двох реакторів, парогенераторів та іншого обладнання.

“Якщо у нас буде корпус блоку, нам знадобиться два з половиною роки, щоб запустити блок, який може додати один гігават до обсягів енергопостачання. Це дуже важливо, оскільки українська економіка потребуватиме більше електроенергії”, — сказав Галущенко.

Вже у серпні, вересні та жовтні в Україні очікуються значні покращення щодо відключень електроенергії. У деякі періоди дефіцит може зникнути взагалі, повідомив голова “Укренерго” Володимир Кудрицький.

У мережі стало з’являтися дедалі більше відео сексуального насильства над дітьми, створених за допомогою штучного інтелекту (ШІ). Британська правозахисна організація Internet Watch Foundation (IWF) вказує, що злочинці використовують ШІ і для того, щоб створювати відео з реальними дітьми, включаючи тих, хто вже став жертвою насильства. 

На кордоні з Польщею у пункті пропуску “Краківець” виявили два церковні стародруки. Обидві речі датовані XVII-XVIII століттями.

Українські спортсмени, які стануть призерами Олімпійських ігор 2024 року в Парижі, отримають значні грошові винагороди. Президент Національного олімпійського комітету Вадим Гутцайт оголосив розмір призових, які були дещо змінені у порівнянні з попередніми літніми Іграми.

Заступник директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Гізо Углава подав позов проти Віталія Шабуніна і Центру протидії корупції (ЦПК) про захист честі та гідності. Держслужбовець вимагає, аби антикорупціонер та його відомство спростували інформацію про його причетності до витоку даних досудового розслідування НАБУ