«Необхідно обʼєднати зусилля для розв’язання проблеми»: Порошенко про питання мобілізації

Джерело: Петро Порошенко в інтервʼю Світлані Орловській на телеканалі “Прямий”

Лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко вважає, що питання мобілізації потребує обʼєднання суспільства, влади і армії, оскільки нині запропонований законопроєкт призвів до певного збурення населення.

Порошенко акцентував, що як лідер “ЄС”, і політична сила вісім разів одноголосно голосує з 24 лютого за мобілізацію і за продовження воєнного стану. Оскільки це відповідальна позиція стосовно обороноздатності держави.

Не знаєш, як діяти, – дій по закону. 106 стаття Конституції України чітко наголошує, що саме Президент визначає, оголошує часткову або повну мобілізацію. Ніхто інший. Президент не має права, не може делегувати ці повноваження будь-кому. Навіть напівадекватній або неадекватній членкині комітету, яка на сьогодні руйнує і єдність, і обороноздатність. Дискредитує саме це поняття, – пояснив політик.

В Україні діє Закон про мобілізацію, в якому зазначено у ст. 4, 11, що саме президент визначає форму, способи і інші складові мобілізації. Тобто, наголосив він, не уряд, не народні депутати, оскільки президент має набагато більший обсяг інформації, на базі якої він приймає рішення щодо обставин, які супроводжують мобілізацію.

Залужний абсолютно правильно сказав – військові роблять свою справу. Вони воюють. Вони не мають визначати права, свободи громадян. Не мають визначати терміни, ресурси. Вони воюють тим, що їм дала держава і партнери. Чим їх озброїв народ України. І в цих умовах безумовно є категорично неприйнятним, коли багато місяців, ще раз підкреслюю – напівадекватна, повністю дискредитована членкиня комітету, яку стовідсотково треба виключити з комітету, бо вона створює загрози національної безпеки, тисне на уряд, і уряд вносить законопроєкт, який одразу ж збурює суспільство.

Порошенко зазначив, що має право так міркувати, тому що у 2014-15 роках безпосередньо брав на себе відповідальність і оголошував хвилі мобілізації, коли ситуація була надважка.

Він наголосив, що депутати “ЄС” стовідсотково готові підтримати президента, тож закликав не забирати повноваження у глави держави стосовно цього питання. Водночас виступив проти руйнування обороноздатності “безглуздими абсолютно, дискредитуючими Українську державу, дестабілізуючими українське суспільство, абсолютно неприйнятними ініціативами”.

Політик пояснив, що реалізація цієї програми має укріпити обороноздатність, базуватися на справедливості, Конституції та законах. Також закликав навіть в умовах воєнного стану крім обороноздатності, виходити з принципової позиції по захисту конституційних прав і свобод громадян.

Також лідер “Євросолідарності” зауважив, що потрібно чітко розуміти наслідки для економіки, оскільки відповідно до діючих норм міжнародної економічної співпраці партнери фізично гроші можуть виділяти на будь-які цілі – на покриття дефіциту бюджету, на соціальні виплати, на пенсії, – крім фінансування Збройних Сил. І додав, що єдине джерело для фінансування Збройних Сил – є українська економіка.

Тож він закликав негайно забезпечити й реалізувати усі ці принципи, критерії. Політик вважає, що Кабмін мусить відкликати законопроєкт.

В банківській системі, у нотаріусів, переоформлення власності, черги в консульських відділеннях України за кордоном – нічого цього робити не треба. Це безглуздя. І знаєте, ідеї, які, мені здається, просто списані з грудневого законопроєкту російського в державній думі. Бо саме звідти взяті ідеї блокування кредитних карток, блокування кредитів, блокування видачі паспортів, блокування роботи ЦНАПу, скасування кредитних рейтингів й інших речей, – зазначив Порошенко. – Якщо ви хочете застосовувати це – це право Президента вносити зазначену законодавчу ініціативу. Але в кожному індивідуальному випадку має вирішувати суд.

Необхідно дуже відповідально до цього підійти, вважає пятий президент, і треба обʼєднатися – “суспільству, владі і армії і продемонструвати, що здатні розв’язувати проблеми”.

Зауважимо, ввечері 25 грудня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби” (реєстр. № 10378).

Раніше Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний зазначив, що до проєкту Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби” включено певні норми, що не відповідають інтересам ЗСУ та не сприяють забезпеченню обороноздатності держави. Мовиться зокрема про пропозицію мобілізації жінок та ротації військовослужбовців.

Також він заявив, що спільно з Міністерством оборони погоджено, щоб новий законопроєкт про мобілізацію передбачав службу у війську впродовж 36 місяців після призову.

Варто акцентувати, що за інформацією “УП”, депутатам від фракції “Слуга народу” рекомендували уникати коментарів стосовно законопроєкту про удосконалення мобілізації і військового обліку.

Стало відомо, що деякі народні депутати висловили сумніви у необхідності застосування жорстких заходів, запропонованих у проєкті закону і передбачають, що документ можуть направити на доопрацювання до його ухвалення в цілому.

  • Раніше заступниця голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, народна депутатка від “Слуги народу” Мар’яна Безугла повідомила нові подробиці законопроєкту щодо змін до мобілізації та військової служби.
  • Міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що у 2024 році розпочнеться мобілізація українських чоловіків, які живуть за кордоном.
  • Під час пресконференції президент Володимир Зеленський запевнив, що не збирається підписувати закон про мобілізацію жінок.
  • Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вважає, що на сьогодні зарано оцінювати рекрутинг. На його думку, варто повернути мобілізаційним заходам ті рамки, в яких працювали раніше.
  • Рустем Умєров розповів, що у законопроєкті, що має на меті регулювати мобілізацію, демобілізацію, відстрочку та соціальний захист, зазначено, що нині військовослужбовці зможуть отримати відпочинок чи часткове звільнення. Натомість про повну демобілізацію може мовитися виключно після закінчення війни.

 

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.