«Неприпустимо»: Зеленський обурився високими цінами на ліки
Джерело: Володимир Зеленський/Facebook
5 лютого, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський прокоментував високі ціни на медикаменти в аптеках, пригрозивши кадровими змінами.
За словами Зеленського, контроль за цінами на медикаменти входить до сфери відповідальності уряду, Антимонопольного комітету та міністра охорони здоров’я.
Те, що роблять з цінами певні аптечні мережі, — абсолютно неприпустимо, — заявив глава держави, додавши, що вже провів нараду з відповідальними посадовцями, однак, “досі не отримав конкретних пропозицій”. — Втомився чекати відповідних рішень. Часу небагато. Все, що треба зробити, цілком зрозуміло. Якщо рішень для доступності ліків не буде, будуть кадрові рішення.
Окремо він поінформував про продовження всіх програм підтримки людей, за його словами, “програми, які показали свою ефективність”.
Мільйонам людей уже допомогли, обов’язково буде подовжена відповідна робота. Уряду доручено дати фінансовий ресурс під пряму підтримку наших людей і українських виробників, — додав Зеленський.
Раніше нардеп Петро Порошенко прокоментував виділення урядом додаткових 5 мільярдів гривень на так звану “тисячу Зеленського”, наголосивши, що нині найбільше ці кошти потрібні для Збройних Сил України.
Своєю чергою, депутатка Ніна Южаніна наголосила, що “популістичне роздавання владою усім тисячі гривень та не менш популістичний” “кешбек” у 2024 році здійснювались коштом:
- 3 млрд грн, передбачених Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” на програму “Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги”,
- 5 млрд 740 млн грн, що були перекинуті на цю програму шляхом зменшення:
- на 99 млн 830 тис. гривень – за програмою “Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва”;
- на 2 млрд 763 млн гривень – за програмою “Забезпечення державної підтримки реалізації інвестиційних проектів зі значними інвестиціями” (інвестняні);
- на 312 млн 110 тис. грн — за програмою “Державне стимулювання створення індустріальних парків”;
- на 2 млрд 566 млн гривень – за програмою “Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення”.
Народна обраниця нагадала, що у 2025 році кошти на цю та інші програми мали бути виділені Кабміном коштом залишку Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що утворився в нього на початок року внаслідок надходжень частини ЄСВ.
Але ось ці 5 млрд коштом резервного фонду – це нонсенс. За повідомленнями влади заявок на отримання тисячі вже 11,4 мільйона. І пройшло тільки пів зими (заявки можна подати до кінця лютого). Звідки далі будуть забирати кошти? — запитала Южаніна.
Додамо, Кабінет Міністрів спрямував з резервного фонду держбюджету додаткові 5 млрд грн на реалізацію програми “Зимова єПідтримка”, повідомив глава уряду Денис Шмигаль.
Так усі подані українцями заявки на допомогу будуть виконані, люди отримають кошти і зможуть їх витратити на комунальні, медичні, освітні та інші послуги, – зазначив Шмигаль.
За його словами, уряд вдосконалив механізм виплати коштів для людей старше 60-ти років, осіб з інвалідністю І і ІІ груп, котрі отримують пенсію по інвалідності або соціальну допомогу через банківські установи, та для недієздатних осіб за заявкою опікуна. Ці громадяни отримають свою тисячу гривень через “Укрпошту”.
За умовами програми, кожен українець зможе отримати одноразову виплату у розмірі 1 000 гривень (приблизно $24) — скромна сума порівняно із середньою місячною зарплатою в Україні, яка становить близько $500. Водночас уряд позиціює ініціативу як знак підтримки громадян.
Читайте також: NYT: Україна спрямує мільярди для виплати «тисячі Зеленського»
- Народний депутат від “Слуги народу” Дмитро Гурін запевняє, що щиро не вбачає ні ризиків, ані проблем у тому, аби роздавати кошти партнерів, котрі ті передали на цільові програми в Україні. Принаймні так він відповів на запитання Букв на платформі X.
- 31 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт державного бюджету на 2025 рік, який підтримали 247 народних депутатів, повідомив нардеп Ярослав Железняк.
- Раніше Южаніна застерегла, що Комітет Верховної Ради з питань бюджету відхилив пропозицію щодо зарахування військового збору до спеціального фонду, кошти якого мали б скеровувати виключно на сектор безпеки та оборони.
- Кошти на виплату так званої “тисячі від Зеленського” візьмуть із Фонду безробіття, повідомила голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.
5 лютого президент США Дональд Трамп підписав раніше анонсований указ про заборону трансгендерним спортсменам брати участь у спортивних змаганнях серед дівчат і жінок.
Індія та Туреччина, котрі є найбільшими імпортерами російського вугілля після Китаю, різко скоротили його закупівлі у 2024 році. Згідно з інформацією Центру цінових індексів, постачання в Індію знизились на 37% порівняно з попереднім роком і становили 25 млн тонн, тоді як експорт до Туреччини зменшився ще більше — на 39%, до 14 млн тонн.
5 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони, запровадивши санкції проти капітанів танкерів російського тіньового флоту.
Туреччина провела третє випробування балістичної ракети Tayfun на узбережжі Чорного моря. Тест відбувся успішно. Ракеті вдалося подолати 500 км і вразити малорозмірну мішень в морській акваторії.
Російські війська пізно ввечері 5 лютого здійснили обстріл Харкова. За попередніми даними, ворог вдарив безпілотником по ринку у Київському районі міста.