Німеччина та Велика Британія остаточно позбулися енергетичної залежності від РФ

Джерело: Bloomberg

За словами німецьких та британських посадовців, навіть якби Росія зараз закінчила війну проти України, і в Москві відбулася різка зміна режиму, торговельні відносини між Європою та її колишнім головним постачальником енергоносіїв не відновилися б.

Ці відносини закінчилися, — зазначив посол Німеччини у Великій Британії Мігель Бергер.

Своєю чергою, міністр енергетики Великобританії Грем Стюарт підтвердив слова Бергера, додавши, що “повернення не буде”.

Після повномасштабного вторгнення в Україну Європа скоротила свою залежність від російських енергоносіїв. Торік регіон запровадив заборону на імпорт вугілля та нафти з РФ. Постачання природного газу також значно скоротилося: газопровід Nord Stream спочатку був зупинений Росією, а потім пошкоджений підводними вибухами. Нині Росія забезпечує менш як 10% енергопостачання регіону порівняно з більш ніж третиною до повномасштабної війни.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

Звісно, найсильніше постраждала Німеччина, котра позбулася половину постачання газу. Тоді як для Великої Британії це не було таким болючим кроком, позаяк, згідно з парламентським звітом, у 2021 році на РФ припадало лише 4% всього газу і 9% нафти.

Одначе, донині деякі країни Європи імпортують зріджений газ з РФ, і навіть наростили об’єми. Серед них зокрема Іспанія, Франція та Бельгія. Водночас Велика Британія такі постачання заборонила, а Німеччина уникає їх без офіційного ембарго.

Як запевнив Бергер, ці постачання також будуть поступово припинені по всій Європі, оскільки континент продовжує свої зусилля щодо диверсифікації джерел газу.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.