Нові санкції США можуть завдати РФ більше шкоди, аніж будь-які попередні заходи – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

За даними Bloomberg, “прощальні” санкції Джо Байдена проти Росії можуть виявитись найпотужнішими, аніж усі попередні кроки Заходу.

Всього за 10 днів до звершення президентської каденції Байден запровадив наймасштабніші та найагресивніші антиросійські санкції, які торкаються торгівлі нафтою.

Якщо новий президент США Дональд Трамп залишить їх у силі, то ці заходи матимуть найбільше шансів порушити експорт російської нафти, аніж усі попередні заходи українських союзників.

Теоретично, цей крок може скоротити надлишок поставок майже на мільйон барелів на день у 2025 році.

Санкції проти двох найбільших нафтових компаній — “Газпром нафти” та “Сургутнафтогазу” – безумовно можна вважати найбільш агресивним кроком Білого дому.

Торік саме ці дві компанії відправляли морем щоденно близько 970 тисяч барелів нафти і те, що вони опинились під санкціями викличе занепокоєння для нафтопереробних заводів Індії та державних компаній Китаю.

Не варто припускати, що тепер ці російські компанії припинять постачати нафту, але той факт, що вони стали підсанкційними, означає що перебої з постачанням не виключені.

Також санкції запроваджено проти близько 160 нафтових танкерів. Це удвічі більше, аніж попередній список суден, проти яких вводили санкції США, Велика Британія та ЄС.

Деякі з танкерів, які вчора опинились під американськими санкціями, раніше потрапили під санкції Лондона та Брюсселя, але саме санкції США можуть дати найбільший ефект.

Саме американські санкції проти російської нафти виявились найвпливовішими, оскільки навіть азійські покупці остерігаються їх порушувати.

До 10 січня Управління контролю за іноземними активами (OFAC) внесло у санкційний список 39 танкерів від жовтня 2023 року. З них 33 танкери більше не перевозили вантажі від моменту потрапляння під санкції.

Нові санкції запроваджені проти цілого флоту спеціалізованих танкерів, які використовуються для транспортування сирої нафти з арктичних та тихоокеанських регіонів Росії.

Арктичні судна перевозять вантажі у російський порт Мурманськ. Це може ускладнити технічне обслуговування суден, які зазвичай проводять у Китаї.

Танкери, які перевозять нафту Тихим океаном у Китай, можуть ускладнити цю торгівлю, потенційно вимагаючи переміщення вантажів з одного танкера на інший перед постачанням.

OFAC також націлився на “непрозорих трейдерів, які бажають постачати та продавати” російську нафту. Вони часто зареєстровані у юрисдикціях з високим рівнем ризику, мають непрозорі корпоративні структури та персонал, пов’язаний з РФ, а також приховують свою комерційну діяльність.

Низка з цих компаній були створені лише після 24 лютого 2022 року. Деякі з компаній зникли, а на їхнє місце прийшли нові організації, але з тими ж власниками та персоналом.

Санкції, запроваджені проти чинних нафтових трейдерів, створять деякі нетривалі перепони, але вірогідно, що невдовзі вони з’являться піл іншими назвами.

Санкції проти страхової компанії “Іногосстрах” та групи “Альфастрахування” можуть не завдати великого впливу на потоки нафтопостачання.

Однак заборона на надання страхового покриття цим двом компаніям може фактично витіснити деякі танкери, зокрема власний флот РФ, з головних ринків страхування. Принаймні, тимчасово. Це посилить побоювання з боку країн, через води яких і так проходять старі судна з російською нафтою.

Важливо, якою буде реакція на санкції Індії, оскільки саме ця країна є головним отримувачем поставок, які покриває “Іногосстрах”.
Санкції також вимагаються від американських нафтосервісних компаній припинити операції у РФ до 27 лютого. Станом на зараз у Росії працює щонайменше два глобальні постачальники, які базуються у США.

Проте ширші обмеження навряд чи матимуть якийсь негайний вплив на здатність Росії качати нафту, оскільки вітчизняні постачальники, включаючи компанії, які раніше належали іноземним інвесторам, надають основну частину нафтових послуг у країні.

Колишні дочірні компанії глобальних постачальників нафтових послуг зберегли обладнання, персонал і ноу-хау, достатні для підтримки темпів буріння в Росії.

Лише близько 15% російського ринку видобутку нафти залежать від іноземних технологій, оцінила дослідницька компанія Rystad Energy A/S.

Будь-який вплив на видобуток нафти в Росії, ймовірно, буде відчутним лише в довгостроковій перспективі, і найбільше це буде відчутно на нових проєктах, які потребують найсучасніших технологій для прибуткового видобування нафти. В результаті набіг Росії на арктичні запаси, а також розробка морських родовищ може сповільнитися.

Значна частина торгівлі російською нафтою вже перейшла від західних компаній і постачальників послуг, що зменшило ефект вжитих заходів.

Щоб санкції були ефективними, нова адміністрація США повинна бути готова вжити заходів проти покупців російської нафти.

Індійські нафтопереробні підприємства та нафтопереробні підприємства, що належать китайському уряду, вже продемонстрували небажання приймати вантажі, що перевозяться на суднах, які перебувають під санкціями. Але це не було для них надто сильним ударом, оскільки судна, занесені до чорного списку, були лише невеликою частиною наявного тіньового флоту.

Останній раунд санкцій США змінює цю картину, вдаривши по більшій частині флоту.

Данія надіслала команді обраного президентом США Дональда Трампа “приватні повідомлення”, в яких запевнила, що готова обговорити посилення безпеки в Гренландії або збільшення військової присутності Штатів на острові, повідомляють джерела Axios.

Україна та Італія обговорили варіант використання доходів від заморожених російських активів для закупівлі італійських систем протиповітряної оборони та боєприпасів до них.

Росія протягом літа 2024 року вивезла 3310 українських дітей з тимчасово окупованих територій Херсонської області до РФ, де під виглядом “відпочинку” проводила заходи з асиміляції та мілітаризації дітей.

В німецькому місті Рівза розпочались протести через з’їзд правоекстремістської партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD).

В Чернігові правоохоронці затримали Олександра Ломака, який раніше був виконувачем обов’язків міського голови, але пішов з посади “через тиск влади”.