NYT написала про вчителя з Білої Церкви, який протистоїть російській пропаганді

Джерело: The New York Times

Видання The New York Times розповіло історію Віталія Дрібниці — 59-річного вчителя історії з Білої Церкви, який уже три роки веде інформаційну боротьбу з російською пропагандою онлайн.

Майже щодня Віталій Дрібниця проводить по кілька годин у розмовах з росіянами на платформі Chatroulette. Використовуючи факти й гострі питання, він розвінчує поширені міфи: що Україна як нація була створена Радянським Союзом, що її лідери є неонацистами або що її мова є лише діалектом російської мови.

Відеозаписи цих розмов Дрібниця викладає на своєму YouTube-каналі “Vox Veritatis” (“Голос правди”), який має майже півмільйона підписників. Українці дивляться їх, щоб краще розуміти свою історію й аргументовано захищати суверенітет країни.

“Люди зазвичай не знають власної історії. Це нормально. Але в цій війні, в Росії, це не просто незнання – це використання історії як зброї”, – сказав Дрібниця.

Віталій Дрібниця добре знає, як історію можуть використовувати як політичний інструмент. Він вивчав історію в Києві в останні роки перебування України у складі Радянського Союзу, коли ліберальні реформи почали відкривати правду про злочини минулого.

“Ми вступили до університету як типові радянські студенти. Але коли ми закінчили університет, ідеологічний ландшафт повністю змінився”, – розповів Дрібниця.

У 1991 році, коли розпався Радянський Союз, Віталій Дрібниця завершив навчання в Києві та почав викладати історію. Працював за старими радянськими підручниками, але намагався донести до учнів правду, спираючись на власні дослідження. “Я розумів, що повинен викладати дітям цю нову інформацію – факти, які були або приховані від нас, або спотворені радянською історією”, – сказав він.

У 2021 році Дрібниця вийшов на пенсію через проблеми зі здоров’ям. Того ж року Путін опублікував есе, в якому заперечував існування української нації. Стурбований посиленням кремлівської пропаганди, Дрібниця розпочав проєкт онлайн-діалогів з росіянами, який переріс у кампанію з викриття брехні Москви після вторгнення у 2022-му.

Із середини 2021 року Віталій Дрібниця провів понад 1500 онлайн-розмов із росіянами. Більшість з них не готові до діалогу — повторюють кремлівські штампи або проявляють агресію. Лише одиниці, за словами вчителя, готові до справжньої дискусії.

Зрештою, Дрібниця зрозумів, що його справжня аудиторія — українці. Його відео, присвячені історії української державності та національних рухів, набирають мільйони переглядів. Для багатьох це — перше знайомство з правдивою історією, яку замовчували або перекручували за радянських часів.

Американська компанія PepsiCo Inc. анонсувала запуск коли з пребіотиками.

Президент України Володимир Зеленський анонсував новий законопроєкт щодо антикорупційних органів. Сталось це на тлі ухвалення скандального законопроєкту №12414 щодо обмеження незалежності НАБУ та САП.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко прокоментував резонансний закон, що підпорядковує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) Офісу генпрокурора.

Сьогодні, 23 липня, минає 115 років з дня смерті Архипа Куїнджі – українського художника, пейзажиста та мецената, уродженця Маріуполя. Він помер у 1910 році в Санкт-Петербурзі після хвороби серця та запалення легень.

Інфлюенсерка з Південної Африки Мішель Скай Гейворд опублікувала відео, де вона плаває у воді з каналізаційними стоками. Ролик швидко став вірусним в соцмережах.