Офіцер ЗСУ: Влада навіювала відчуття безпеки, а нині наголошує, що треба залізти в окоп

Джерело: Дмитро Савченко у програмі “Хто з Мірошниченко?”

Офіцер 1 ОШБ ім. Героя України Дмитра Коцюбайла “Да Вінчі” 67 ОМБр Дмитро Савченко поділився власним баченням помилок української влади, перспектив на фронті та підтримки з боку західних країн.

Військовослужбовець висловив переконання, що надалі війна масштабуватиметься, що передусім пов’язано з тим, що РФ вийшла на оптимальний рівень організованості суспільства, монолітності суспільства і готова проводити мобілізаційні заходи як у самій РФ, так і в Таджикистані й Непалі.

Тоді як в української сторони не вистачає поки що снаги і енергії на те, щоб провести мобілізаційні заходи бодай всередині країни. Савченко пояснив, що на противагу, у росіян вистачить снаги, організаційного хисту провести такі мобілізаційні заходи не лише у своїй державі, а в країнах третього світу. Тому він прогнозує, що війна не закінчиться найближчим часом. Щобільше, є певні ознаки того, що протистояння матиме затяжний характер і триватиме дуже довго.

У глобальному розумінні, за словами оборонця, Україну противник не відпустить, допоки не відріже від другого моря, від Чорного моря. Позаяк успіхи України саме в акваторії Чорного моря віднині не дають спокою московитам, і Україна в досить таки конотативній формі змусила РФ визнати те, що ворог не контролює води Чорного моря, тобто: держава без флоту може нейтралізувати флот іншої держави і ефективність Чорноморського флоту залишається під питанням.

Савченко переконаний, що РФ однозначно готується до продовження війни, ворог ставить собі за мету не таку просту задачу як вийти на адмінкордони Донецької та Луганської областей. Він пояснив, що російське суспільство готується до продовження бойових дій і у них немає проблем з мотивацією, немає проблем з людським ресурсом, із заохоченням. Станом на сьогодні противник хоче значно більші території забрати в України, ніж Донецька і Луганська області.

Що стосується ситуації з мобілізацією, український захисник обурився тим, що “бачить на власні очі”: “як у резервних бригадах і в резервних батальйонах, після того, як військовослужбовці пройшли БЗВП і приїжджають представники воюючих організмів і вони як покупці, їм привозять на автобусі, в лісі чи в полі, мобілізованих, це вже бійці, бійці резервних бригад”. Багато осіб приїжджають з якимись папками, з переліком хвороб, що вони обмежено придатні, — там немає з кого вибирати.

І от щодня одну й ту саму публіку привозять, ти бачиш цю хвору людину на милицях, ти позавчора її бачив тут, тобі її привезли як твого, скажімо так, потенційного військовослужбовця, якого ти мусиш забрати до себе, але це люди, скажімо так, не в найкращій фізичній формі, це все люди 50+, з колосальним досвідом вживання алкогольних напоїв у сільській місцевості, тобто з отакими поламаними носами у вигляді клюшки, з чорними пропитими обличчями, все це досить паскудно виглядає з боку. І ти бачиш, як у Києві, качки ходять в шкіряних обтягуючих куртках, на пафосних бородах і все нормально, — розповів Савченко.

Він додав, що нині наша реальність і проблема в тому, що українська влада себе загнала у п’ятий кут в історії з мобілізацією.

Тут дуже все просто — питання мобілізації для України є критичним, якщо держава визнає, що вона не здатна провести мобілізаційні заходи, це означає капітуляцію України, і московити, вони дуже довго намагалися намацати больову, найбільш проблемну точку в українському суспільстві…вони зрозуміли, що це — питання мобілізації. А наша влада, вона себе загнала в п’ятий кут, позаяк два роки навіювала людям відчуття безпеки, вона позбавила людей відчуття екзистенційної загрози, а тепер вона хоче цих людей, які живуть безпечним життям в режимі релаксу, тут, по Києву можна пройтись і подивитися на вирази обличчя людей, це все задоволені особи, в їхньому житті нічого особливо не змінилося з початку повномасштабної війни. Війна їх не торкнулась і все, ніяк, жодним чином, тому вони живуть собі безпечним, безтурботним життям. Як такій людині пояснити, що вона має залізти в окоп і загинути в окопі? Це важке завдання. Або не загинути, або поборотися з противником, наразити себе на катастрофічний ризик — це дуже складне завдання, це нереально, людина буде пручатися, казати — а чого я повинен іти? Хай діти депутатів йдуть там чи ще хтось там. Тобто, це замкнуте коло.

Водночас, на противагу України, РФ ефективно готова провести мобілізацію як у своїй країні, так іще на території інших країн, тоді як наша країна неспроможна досі розв’язати питання всередині.

Відповідаючи на запитання стосовно західної допомоги, офіцер ЗСУ зауважив, що після двох років повномасштабної війни логіка Заходу також стає більш-менш рельєфною. Так, одна справа — продукувати декларативні заяви, ноти підтримки чи протесту, натомість інша справа — нести пряму і безпосередню відповідальність за таку риторику.

Я думаю, що ми живемо в дуже цікавий час, коли відбувається переформатування центрів впливу. Західний світ наразі зіштовхується з такими реаліями, в контексті яких він мусить визнати, що він не є лідером світових процесів і станом на сьогодні у західного світу вже не вистачає ресурсу і можливостей для того, щоб підтримувати свою першість на вищих позиціях. Це наслідки політики деколонізації і так далі, це комплексний наслідок, який сформувався у результаті низки причин, — зазначив Савченко.

  • 11 квітня народні обранці у другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні.
  • 27 березня у Міністерстві оборони назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл.
  • 8 квітня у Сухопутних військах закликали військовозобов’язаних знайти в собі мужність та стати до лав ЗСУ. Цей заклик обґрунтовується необхідністю в людях, адже навіть за наявності достатнього озброєння армія не може існувати без військових.
  • 10 квітня українські парламентарі у першому читанні підтримали проєкт закону № 11079-1 про мобілізацію засуджених осіб.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.