Перший Саміт миру відбудеться 15-16 червня в Бюргенштоці у Швейцарії – Зеленський

Джерело: Володимир Зеленський/X

За домовленістю між Президентом Володимиром Зеленським та главою Швейцарії Віолою Амхерд перший Саміт миру для України відбудеться 15–16 червня. Місцем проведення сторони обрали Бюргеншток, розташований неподалік швейцарського міста Люцерн.

До участі запрошені та очікуються глави держав та урядів з усіх континентів.

Організація Саміту є результатом скоординованих зусиль української та швейцарської сторін. Засади роботи заходу виробили та погодили під час низки міжнародних зустрічей радників із національної безпеки.

Зауважується, що Саміт стане платформою для діалогу щодо шляхів досягнення всеохопного, справедливого й тривалого миру для України згідно зі Статутом ООН та нормами міжнародного права. Повагу до цих принципів засвідчили всі запрошені до участі в заході.

Я впевнений, що кожна миролюбна країна зацікавлена взяти участь у саміті, адже він має важливе значення не лише для України. Ідеться про глобальну роль кожної країни, а також про справжню повагу до міжнародного права та мирного співіснування в усьому світі, – зазначив глава держави.

На запрошення України мають долучитися понад 100 країн, серед яких члени G7, G20 та БРІКС.

Зауважимо, 6 квітня Володимир Зеленський заявив, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії. Зокрема очікується присутність представників Індії, Бразилії, Південної Африки та Саудівської Аравії.

Раніше стало відомо, що китайська сторона розглядає участь в українському Саміті миру у Швейцарії та виступає “за сприяння мирним переговорам”.

Посол КНР у Швейцарії Ван Шіхтінг зазначив, що країна “уважно стежить за планами щодо переговорів”.

За словами Шіхтінга, усі сторони мають “працювати над припиненням війни”. Він також застеріг від “погіршення ситуації або навіть виходу з-під контролю”. Відповідаючи на запитання стосовно військової допомоги РФ, посол заявив, що “КНР не продає летальну зброю сторонам конфлікту”.

Нещодавно глава МЗС Китаю Ван І заявив, що Пекін пропонує провести міжнародну конференцію для врегулювання, як він назвав “кризи” в Україні.

Китайський міністр зазначив, що Китай підтримує скликання міжнародної мирної конференції, на яку погодяться і Україна, і Росія, в якій усі сторони братимуть участь на “рівних правах і матимуть можливість неупереджено та чесно обговорити всі мирні плани”.

Зауважимо, після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.

У своєму звіті міністерство закордонних справ Китаю заявило, що спеціальний представник Лі Хуей і заступник міністра закордонних справ РФ Михайло Галузін погодилися, що переговори є єдиним способом припинити бойові дії.

Китай готовий “продовжувати свої зусилля щодо сприяння мирним переговорам, виступати посередником і досягати консенсусу між Росією, Україною та іншими відповідними сторонами, а також сприяти остаточному політичному врегулюванню”, заявило відомство в зачитуванні підсумків зустрічі.

У Китаї 28 лютого, повідомили, що спеціальний представник КНР у справах Євразії Лі Хуей відвідає Росію, Україну та штаб-квартиру Європейського Союзу для переговорів щодо російсько-української війни.

Китай також заявив, що “найневідкладніше на цей момент — відновити мир”.

Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.

Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.

Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.

Довідка. Глобальний саміт миру – майбутня міжнародна зустріч на рівні лідерів країн, яку готує Україна та Швейцарія для проведення у червні 2024 року в Люцерні. Україна і Швейцарія почали підготовку до саміту на рівні лідерів країн з 16 січня.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.

Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.

8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.

У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.