Під час штурмів солдати РФ прикриваються українськими військовополоненими (відео)

Джерело: “Радіо Свобода

Журналістам вдалося отримати відео з дрона, на якому група військових армії Росії на одному з напрямків фронту, ймовірно, веде трьох полонених попереду себе, ведучи вогонь за їхніми спинами.

Розслідувачі верифікували відео і чітко визначили локацію, де відбувалися події. Запис відбувся на Запорізькому напрямку в районі Роботиного, одначе, на прохання самих військових точне місце подій не вказують.

На записі група російських солдатів веде трьох українських військовополонених. Разом з тим веде вогонь за їхніми спинами.

Українські військові наголошують, що так росіяни прикриваються полоненими під час штурмових дій, аби змусити наших оборонців на позиціях не відкривати по них вогонь.

Натомість вдалося встановити, що на цьому напрямку розташовані російські війська 234-го десантно-штурмового полку у складі 76-ї десантно-штурмової дивізії армії РФ.

Згідно з кадрами, російські солдати почали відступати під час бою, відіславши беззбройних полонених назад, а потім вистрелили в бік одного з них. Наразі доля українського бійця невідома.

Використовуючи осіб, які не є бойовою одиницею, як живий щит…- є грубим порушення норм міжнародного гуманітарного права, — пояснила юристка у сфері міжнародного кримінального права Анна Вишнякова.

Як зазначив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, у разі підтвердження відео, це буде “пряме порушення Женевських конвенцій”.

Довідка. Правовий статус військовополоненого визначено Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими від 12.08.1949 року (далі – Конвенція), яку було ратифіковано Указом ПВР УРСР від 03.07.1954 року, а для України Конвенція набула чинності 03.01.1955 року.

Положення Конвенції застосовуються не лише в мирний час, а й:

  • в усіх випадках оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо стан війни не визнаний однією з них;
  • в усіх випадках часткової або повної окупації території Високої Договірної Сторони, навіть якщо цій окупації не чиниться жодний збройний опір.

Відповідно до статті 12 Конвенції військовополонені перебувають в руках ворожої держави, а не окремих осіб чи військових частин, які взяли їх у полон. Незалежно від відповідальності, яку можуть нести окремі особи, держава, що тримає в полоні, відповідає за поводження з військовополоненими.

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.

Російський дисидент, 67-річний публіцист Олександр Скобов, звинувачений в Росії у “сприянні терористичній діяльності”, виголосив останнє слово на засіданні 1-го Західного окружного військового суду у Петербурзі. Він заявив, що Путін – це новий Гітлер та закликав “розчавити гадину”.