Поліція Болівії затримала лідера спроби державного перевороту

Джерело: AP News

Болівійська поліція заарештувала лідера очевидної спроби державного перевороту через кілька годин після того, як солдати штурмували президентський палац у Ла-Пасі.

Сотні військових і бронетехніка зайняли позиції на площі Пласа Мурільо, де розташовані ключові урядові будівлі. Одна бронемашина розбила головні ворота президентського палацу, пропустивши солдатів. Згодом усі вони відійшли.

Головний військовий лідер повстанців, генерал Хуан Хосе Сунігу заявив, що хоче “перебудувати демократію”. Пізніше його заарештували.

Фото: AP Photo

Генерала Сунігу усунули з посади у вівторок після того, як він зробив коментарі про колишнього президента Болівії Ево Моралеса.

Його слова викликали явний резонанс і продемократичні демонстранти вийшли на вулиці на підтримку уряду.

Моралес, який засудив спробу державного перевороту, закликав висунути кримінальні звинувачення проти генерала Сунігу та його “спільників”.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження. Також заарештували голову ВМС Болівії віцеадмірала Хуана Арнес Сальвадора.

Точні мотиви генерала Сунігу для початку державного перевороту залишаються незрозумілими.

Що передувало?

26 червня у Болівії (Південна Африка) відбулась спроба державного перевороту.

Здійснити переворот намагався генерал Хуан Хосе Сунігу, якого нещодавно позбавили військового командування. Він зібрав військових на центральній площі Пласа Мурільо, де розташовані президентський палац та Конгрес.

За даними свідків, бронемашина протаранила двері палацу, а всередину приміщення увірвались військовослужбовці.

Президент Болівії Луїс Арсе заявив, що в країні намагаються скоїти державний переворот, щоб “перервати” демократію.

“Болівійський народ закликаємо сьогодні. Нам потрібно, щоб болівійський народ організувався та мобілізувався проти державного перевороту на користь демократії”, – наголосив він.

Через кілька годин свідки повідомили, що військові залишили площу, і територію під свій контроль взяли поліціянти. Влада арештувала Сунігу та вивезла його у невідомому напрямку.

Президент Болівії привів до присяги нового командувача Збройних сил Хосе Вілсона Санчеса, який закликав солдатів повернутися до казарм, а їхніх командирів – уникнути кровопролиття.

США заявили, що уважно стежать за ситуацією та закликали до спокою і стриманості.

Напруга у Болівії зростає на тлі майбутніх загальних виборів у 2025 році. Колишній лідер країни Ево Моралес хоче балотуватись на виборах і боротись за президентське крісло з чинним главою, Арсе, який раніше був його союзником.

Однак більшість болівійців проти повернення Моралеса, який правив країною протягом 2006 – 2019 років. Тоді його “скинули” на тлі протестів. У 2020 році провели вибори, де переміг Арес.

Коли Моралес виявив бажання брати участь у виборах, Сунігу закликав не допустити цього та пригрозив затримати його, якщо він спробує це зробити. Після цього Арес відсторонив Сунігу від посади командувача військами.

Прокуратура Болівії повідомила, що розслідуватиме справу проти Сунігу та інших осіб, причетних до спроби держперевороту.

Політичні партії країни, зокрема опозиційні, засудили спробу повалити владу.

  • У Демократичній Республіці Конго (ДРК) відбулася спроба державного перевороту. За словами офіційного представника армії ДРК Сільвена Екенге, змовники, включаючи іноземних та місцевих бойовиків, спробували захопити контроль над країною.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.