Politico: Україна обговорює з ЄС можливість майбутнього повернення переселенців
Джерело: Politico
Україна проводить попередні переговори з офіційними особами ЄС стосовно майбутніх міграційних правил блоку, аби спробувати забезпечити повернення більшої кількості своїх громадян наступного року та зміцнити економіку, тоді як військові зусилля створюють величезне навантаження на ресурси, повідомили двоє дипломатів ЄС на умовах анонімності.
Через кілька тижнів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році мільйони українських біженців втекли до ЄС відповідно до директиви про загальний тимчасовий захист. Це був винятковий захід, розрахований на масовий приплив людей, які не можуть повернутися додому.
Станом на листопад 2023 року 4,2 мільйона осіб у всьому блоці скористалися перевагами директиви, яка діє до березня 2025 року.
Шукаючи умови, які заохочуватимуть переселенців повертатися, українці проводять попередні обговорення, щоб визначити правила ЄС після березня 2025 року, особливо якщо ЄС пообіцяє підтримувати біженців, поки триватиме війна.
На тлі виснажливого літнього контрнаступу армії необхідно мобілізувати 500 тисяч осіб призовного віку. Відповідно до воєнного стану, українським чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за межі країни. Одначе, 18 % українських переселенців у Європі становлять саме чоловіки від 18 до 65 років, згідно з даними Євростату.
Раніше радник Офісу президента Зеленського Сергій Лещенко в інтерв’ю швейцарській газеті заявив : “Я вважаю, що приймаючі країни повинні припинити підтримку переселенців, щоб вони могли повернутися додому”.
Лещенко акцентував Politico, що він говорить особисто, а не передає про політику президента.
Своєю чергою, МЗС України не відповіло на запит про коментар.
Хоча Київ не надсилав офіційного запиту до ЄС щодо сприяння поверненню переселенців, дипломати ЄС заявили, що українська сторона здійснює певний тиск щодо посилення майбутніх правил для повернення людей. Один із дипломатів додав, що наразі це не конкретне прохання уряду України, а більше пошукове.
У перші дні після повномасштабного вторгнення Росії в Україну десятки тисяч українців записалися в армію, поспішаючи на передову для захисту країни.
Проте зараз, через два роки бойових дій, понад 750 000 чоловіків призовного віку втекли до Європи.
Міністри з питань міграції ЄС обговорять “альтернативні шляхи” для мільйонів українських шукачів притулку. Якщо блок вирішить дозволити українським переселенцям залишитися, поки триває війна, вони можуть доручити Європейській комісії розробити нову систему.
Директива про тимчасовий захист, яка є законодавчою основою для їх захисту, вже двічі продовжувалася.
Представник Єврокомісії заявив, що “Європейський Союз готовий підтримувати Україну та всіх тих, хто тікає від російських бомб скільки завгодно”.
Зауважимо, кожен п’ятий дорослий біженець з України, що перебувають у Польщі, є чоловіком. Це випливає з останніх даних дослідження, опублікованого Національним банком Польщі.
У грудні 2023 року депутат Бундестагу від партії ХДС з оборонної та зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер зауважив, що лише у Німеччині зараз перебуває “до десяти дивізій” українських чоловіків, котрі можуть допомогти своїй країні у війні проти РФ. Раніше німецький політик виступав за посилення озброєння України. Так, лише у Німеччині офіційно проживає близько 190 тисяч чоловіків з України призовного віку.
- Раніше заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна закликав готуватися до того, що до країни може прибути нова хвиля переселенців з України.
- Станом на 1 грудня у Литві проживає понад 86 тисяч українців, 52 тисячі з яких вважаються воєнними переселенцями і мають тимчасовий дозвіл на проживання на підставі тимчасового захисту.
- Уряд України збільшив строки і розміри надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю.
- На Закарпатті за підтримки обласної організації Товариства Червоного Хреста України облаштували прихистки для вразливих категорій переселенців.
- Уряд Польщі зможе підтримувати вимушених переселенців з України до вересня 2024 року, продовживши дію закону з березня ще на шість місяців. Після закінчення цього терміну правила зміняться.
Росія та Іран планують укласти договір про стратегічне партнерство за кілька днів до інавгурації обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, 20 січня. Договір замінить угоду 2002 року, що передбачає співпрацю в енергетиці, транспорті та сільському господарстві.
Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов запалює першу свічку на ханукії, виготовленій з уламків ворожих ракет і дронів, скерованих Росією по Україні.
У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 25 грудня. З початку доби відбулося 211 бойових зіткнень.
Глава Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак повідомив, що внаслідок ворожої ракетної атаки 25 грудня у Дніпрі пошкоджені дитячі садочки та школи, а також приватні будинки.
У вечір Різдва у ГУР вшанували подвиг розвідників-диверсантів, котрі серед перших перенесли війну на територію ворога, — воїнів підрозділу “Братство” у складі “Спецпідрозділу Тимура” ГУР МО України — Максима “Непийпива” Михайлова, Тараса “Тарасія” Карпюка, Юрія “Святошу” Горовця, Богдана “Аполлона” Лягова.