Польщі вдалося скоротити потік мігрантів з Білорусі погрозами закрити експорт з Китаю до ЄС
Джерело: Bloomberg
Польща домоглася скорочення потоку мігрантів із Білорусі, погрожуючи перекрити ключовий китайський залізничний маршрут до Євросоюзу. Президент Польщі Анджей Дуда під час державного візиту до Пекіна у червні пов’язав питання міграції та транзиту вантажів на білоруському кордоні. Внаслідок цього кількість нелегальних перетинів кордону з Білорусі до Польщі значно зменшилася.
Лідер Білорусі Олександр Лукашенко останні три роки намагався спровокувати міграційну кризу на кордоні з Польщею. Напруженість загострилася в травні після нападу мігранта на польського прикордонника, що призвело до обіцянки польського уряду витратити близько 2,5 мільярда доларів на зміцнення кордону.
Також стало відомо, що столиця Польщі витратить 117 мільйонів злотих ($30 мільйонів) у найближчі два-три роки на облаштування бомбосховищ та інші заходи безпеки, оскільки повномасштабна війна РФ проти сусідньої України триває третій рік, заявив мер Варшави Рафал Тшасковский.
Через вторгнення Росії в Україну Білорусь стала єдиною залізничною ланкою для китайських товарів, що прямують до ЄС. Обсяг контейнерів через Білорусь збільшився на 89% у першому кварталі 2024 року. Лукашенко підтримував зростання китайського залізничного транзиту, щоб компенсувати залежність Білорусі від Росії.
Після повернення Дуди з Пекіна Польща оголосила про тимчасове закриття залізничного транзиту через КПП Малашевичі на 33 години, уповільнивши перевірки безпеки та митниці. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зазначив, що цей крок міг вплинути на зменшення кількості нелегальних перетинів кордону.
Влада Польщі стверджувала, що Росія спільно з Білоруссю стоять за сплеском мігрантів до Європейського Союзу. В уряді, наголошували, що мігранти були переважно з Ємену, Сомалі, Афганістану, Сирії та Ірану.
Президент Польщі під час поїздки до Китаю привернув увагу Лукашенка. Білоруський лідер заявив, що Дуда попросив Сі Цзіньпіна вплинути на Лукашенка та Путіна, щоб вони припинили міграційний тиск.
Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що Пекін сподівається на розв’язання розбіжностей шляхом діалогу та забезпечення безпеки міжнародних логістичних каналів.
Міністр внутрішніх справ Польщі Томаш Сімоняк повідомив, що нелегальний перетин кордону з Білорусі знизився на 70% з початку червня. 27 червня польські прикордонники зафіксували понад сотню таких випадків.
Лише невелика частина китайського експорту до ЄС йде через Білорусь, а криза судноплавства в Червоному морі та її наслідки для морської торгівлі сприяють відродженню євразійських залізничних сполучень. Успішне використання Польщею цього стратегічного тиску може стати уроком для політиків.
- Вже 1 серпня Польща розпочне масштабну операцію “Безпечне Підляшшя” на кордоні з Білоруссю, для якої задіють 17 тисяч військових, повідомив міністр оборони країни Владислав Косіняк-Камиш.
- Польща запровадить обмеження на пересування російських дипломатів на своїй території через участь Москви у гібридній війні проти Європейського Союзу, повідомив 27 травня міністр закордонних справ Радослав Сікорський.
- 22 травня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш поінформував, що Варшава планує збільшити кількість військовослужбовців, аби підсилити кордон з Білоруссю.
- Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив, що країна укріплятиме східний кордон. Міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш запропонував побудувати лінію оборонних бункерів, траншей та ровів уздовж кордону з РФ та Білоруссю.
-
Голова Європейського парламенту Роберта Мецола підтримала надання Україні ракет дальнього радіуса дії для захисту від Росії.
Внаслідок атаки ЗСУ ракетами Storm Shadow по підземному об’єкту Курській області було ліквідовано російського генерала Валерія Солодчука, 18 російських офіцерів та 500 північнокорейських солдатів. Ще 33 російські армійці зазнали поранень.
Управління директора національної розвідки США оприлюднило довго засекречений меморандум, який розповідає про цілеспрямовані вбивства та замахи на опонентів Володимира Путіна. Йдеться в ньому, зокрема, про отруєння колишнього Президента України Віктора Ющенка.
Реперу Ye (Каньє Вест) не дозволили провести концерт у Москві. Причиною стало те, що російські урядовці не знать його пісень і побоювання давати дозвіл на проведення масових заходів.
Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів. Міністр оборони Рустем Умєров підписав відповідний меморандум з литовським колегою Лаурінасом Кащюнасом у Вільнюсі.