Попередження стоматологів: виявлено новий тип їжі, що спричиняє карієс

Вживання крохмалю може призводити до карієсу, так само як і цукор – особливо у людей із великою кількістю копій певного гена.

До такого висновку дійшли вчені з Корнельського університету (США), дослідивши, як мікробіом ротової порожнини реагує на ген AMY1. Цей ген відповідає за вироблення амілази – ферменту, що допомагає слині розщеплювати крохмаль.

“Більшість людей знає, що після солодкого варто чистити зуби. Але наше дослідження показало, що тим, хто має більше копій AMY1, слід бути не менш уважними до гігієни після вживання крохмалю”, – зазначила співавторка дослідження, професорка молекулярного харчування Анджела Пул.

Легкозасвоюваний крохмаль міститься не лише у випічці, а й у кукурудзі, рисі, горосі та картоплі.

З’ясувати власну кількість копій AMY1 непросто – для цього потрібне лабораторне обладнання. Тому вчені радять підтримувати належну гігієну ротової порожнини, незалежно від генетичних особливостей.

Дослідження показало, що люди з високим рівнем AMY1 мають у роті більше бактерій, таких як Streptococcus, які живляться цукром із крохмалю, що збільшує ризик карієсу та пародонтозу. Водночас інші бактерії, наприклад Atopobium і Veillonella, у них менш поширені.

За словами Пул, цей ген частіше зустрічається в популяціях, які історично споживали багато крохмалю, що давало еволюційну перевагу в часи нестачі їжі.

Наразі дослідники планують розширити експеримент, щоб краще зрозуміти, як взаємодія гена, мікробів та крохмалю впливає на здоров’я зубів у довготривалій перспективі.

  • Дослідники знайшли мікроскопічні частинки пластику майже в кожному органі, а також у кровоносних судинах, артеріальних бляшках та навіть у плаценті. Останні дослідження Університету Нью-Мексико показали, що кількість пластикових частинок у людському мозку зросла на 50% за останні вісім років через загальне збільшення кількості пластику на планеті.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.

У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.

Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.