Попри санкції, РФ закупила на Заході чипів на $1,7 млрд – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

У 2023 році Росія імпортувала новітні американські та європейські мікросхеми на суму у понад 1 мільярд доларів, всупереч західним обмеженням, спрямованим на унеможливлення доступу РФ до технологій, які ворог використовує для продовження війни проти України.

Засекречені дані російської митної служби, отримані Bloomberg, свідчать, що більш ніж половина імпортованих напівпровідників і інтегральних схем за перші дев’ять місяців 2023 року були виготовлені компаніями США та Європи.

Зокрема мовиться про американські Intel Corp, Advanced Micro Devices і Analog Devices Inc., і навіть європейські Infineon Technologies AG, STMicroelectronics NV і NXP Semiconductors NV. Водночас митна документація не дозволяє визначити, хто експортував заборонені товари до Росії.

У представництвах компаній запевняють про повне дотримання вимог відповідно до санкцій. Наприклад, в Intel заявили, що компанія дотримується “всіх необхідних експортних правил та санкцій” і виявляє “нульову толерантність до обходу вимог”, а її контракти вимагають, щоб таких же правил дотримувалися клієнти та дистриб’ютори. Схожі заяви зробили й інші виробники високотехнологічної продукції.

Одначе, торгівля акцентує труднощі, з якими зіштовхуються США та Європейський Союз у припиненні постачань високих технологій для російської військової машини в межах повторних раундів санкцій. Це дозволило Росії продовжувати виробництво танків та іншої зброї, зокрема й ракети.

Переважна більшість заборонених технологій потрапляє в Росію шляхом реекспорту з третіх країн, включаючи Китай, Туреччину та Об’єднані Арабські Емірати. США та ЄС працювали над тим, щоб заблокувати ці шляхи, зосереджуючись особливо на списку високопріоритетних товарів подвійного призначення та вдосконалених товарів, які виявили в російській зброї на полі бою або мають вирішальне значення для її виробництва.

ЄС зараз працює над новим пакетом санкцій, і кілька держав-членів наполягають на тому, щоб блок доклав більше зусиль для боротьби з компаніями в третіх країнах, а також торгівлею, що відбувається в блоку.

Загалом митні дані показали, що за перші дев’ять місяців минулого року Росія імпортувала чипів на суму у 1,7 мільярда доларів, зокрема на суму 1,2 мільярда доларів, вироблену загалом 20 компаніями. На частку дрібних виробників, зокрема з Європи та США, ймовірно, припадає близько 500 мільйонів доларів.

Варто зауважити, що наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей — товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.

Медіарух, медійні та громадські організації у спільній заяві закликали президента України Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції стосовно запровадження санкцій проти ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова.

Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.

Малиновський районний суд Одеси прийняв рішення, що покаранням для обвинуваченого у шахрайстві стане не лише рік пробаційного нагляду, а й обов’язкове читання художньої літератури. 

27 грудня у роботі чат-боту ChatGPT стався глобальний збій по усьому світу. В OpenAI підтвердили, що ChatGPT та сервіс для ШІ-генерації відео Sora працюють “з великою кількістю помилок”.

Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.