Попри санкції, РФ закупила на Заході чипів на $1,7 млрд – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
У 2023 році Росія імпортувала новітні американські та європейські мікросхеми на суму у понад 1 мільярд доларів, всупереч західним обмеженням, спрямованим на унеможливлення доступу РФ до технологій, які ворог використовує для продовження війни проти України.
Засекречені дані російської митної служби, отримані Bloomberg, свідчать, що більш ніж половина імпортованих напівпровідників і інтегральних схем за перші дев’ять місяців 2023 року були виготовлені компаніями США та Європи.
Зокрема мовиться про американські Intel Corp, Advanced Micro Devices і Analog Devices Inc., і навіть європейські Infineon Technologies AG, STMicroelectronics NV і NXP Semiconductors NV. Водночас митна документація не дозволяє визначити, хто експортував заборонені товари до Росії.
У представництвах компаній запевняють про повне дотримання вимог відповідно до санкцій. Наприклад, в Intel заявили, що компанія дотримується “всіх необхідних експортних правил та санкцій” і виявляє “нульову толерантність до обходу вимог”, а її контракти вимагають, щоб таких же правил дотримувалися клієнти та дистриб’ютори. Схожі заяви зробили й інші виробники високотехнологічної продукції.
Одначе, торгівля акцентує труднощі, з якими зіштовхуються США та Європейський Союз у припиненні постачань високих технологій для російської військової машини в межах повторних раундів санкцій. Це дозволило Росії продовжувати виробництво танків та іншої зброї, зокрема й ракети.
Переважна більшість заборонених технологій потрапляє в Росію шляхом реекспорту з третіх країн, включаючи Китай, Туреччину та Об’єднані Арабські Емірати. США та ЄС працювали над тим, щоб заблокувати ці шляхи, зосереджуючись особливо на списку високопріоритетних товарів подвійного призначення та вдосконалених товарів, які виявили в російській зброї на полі бою або мають вирішальне значення для її виробництва.
ЄС зараз працює над новим пакетом санкцій, і кілька держав-членів наполягають на тому, щоб блок доклав більше зусиль для боротьби з компаніями в третіх країнах, а також торгівлею, що відбувається в блоку.
Загалом митні дані показали, що за перші дев’ять місяців минулого року Росія імпортувала чипів на суму у 1,7 мільярда доларів, зокрема на суму 1,2 мільярда доларів, вироблену загалом 20 компаніями. На частку дрібних виробників, зокрема з Європи та США, ймовірно, припадає близько 500 мільйонів доларів.
Варто зауважити, що наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей — товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.
- 19 грудня 2023 року Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США (OFAC) наклало санкції на десять юридичних і чотирьох фізичних осіб з Ірану, Малайзії, Гонконгу та Індонезії, які підтримують виробництво Іраном безпілотних літальних апаратів (БпЛА).
- Після того, як Сполучені Штати запровадили санкції проти “тіньового флоту” Кремля, експорт російської нафти різко скоротився в середині листопада.
- За даними Bloomberg, Європейський Союз розпочав обговорення нового пакету санкцій проти РФ, який планують затвердити до 24 лютого.
- Державні банки Китаю посилюють обмеження на фінансування російських клієнтів після того, як США запровадили вторинні санкції проти закордонних фінансових компаній, які допомагають Росії.
- 26 грудня 2023 року Міністерство економіки Тайваню заявило, що розширило список санкційних товарів для Росії та Білорусі у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну, щоб запобігти використанню тайванських високотехнологічних товарів у військових цілях.
Міністерство оборони виділить додаткові 1,1 мільярда гривень на закупівлю безпілотників.
Парламент Молодови проголосував за запровадження надзвичайного стану терміном на 60 днів через очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня. Надзвичайний стан почне діяти з 16 грудня.
В Бердичеві Житомирської області Державна виконавча служба арештувала у боржника 5 пар шкарпеток і виставила їх на аукціон.
Президент Франції Емманюель Макрон призначив лідера центристів Франсуа Байру новим прем’єр-міністром країни.
Минулої ночі приміщення Українського культурного центру в Тель-Авіві обклеїли провокативними листівками. Наразі ведеться розслідування, вандалів розшукують.