Попри санкції, ЄС продовжує імпорт «важливих» металів із Росії на мільярди євро

Джерело: Investigate Europe

Попри низку санкційних пакетів, запроваджених Євросоюзом проти Росії через війну проти України, для торгівлі критично важливою сировиною, як і раніше, діють винятки. Тож європейські компанії продовжують платити мільярди євро близьким до Кремля гірничодобувним підприємствам.

З часу повномасштабного російського збройного вторгнення в Україну в лютому 2022 року країни ЄС ухвалили вже 11 санкційних пакетів проти РФ, включивши до чорного списку таку сировину, як нафта, вугілля, сталь та ліс. Одначе мінерали, які вважаються в ЄС критично важливими – загалом 34 найменування – як і раніше, вільно поставляються з Росії до Європи у величезних об’ємах, що забезпечує критично важливими грошовими ресурсами російські держпідприємства та компанії, що належать російським олігархам.

Зокрема з березня минулого року обсяг імпорту металів з Росії до ЄС становив 13,7 млрд євро. Тільки з січня до липня цього року європейські компанії імпортували російські метали більш ніж на 3,7 млрд євро, нікелю – на 1,2 млрд євро. Так, за даними European Policy Centre, до 90% деяких видів нікелю, що використовуються в Європі, надходить від російських постачальників.

Чому критично важливу сировину не заборонено? Тому що вона критично важлива, так. Давайте будемо чесними, – лаконічно зазначив на вересневій конференції спеціальний представник ЄС з питань санкцій Девід О’Салліван.

Європейський імпорт не тільки фінансує військову економіку Росії, але також приносить користь підтримуваним Кремлем олігархам і державним компаніям. Хоча ЄС націлився на деяких акціонерів, російський гірничодобувний бізнес не зазнав обмежень. Лазівка ​​ще більш очевидна в тому, що США та Велика Британія наклали прямі санкції на кілька фірм, ще більше ізолюючи ЄС у його подвійних стандартах.

У травні цього року Велика Британія запровадила ембарго на постачання металів із Росії, включаючи алюміній, нікель та мідь. Влада в Лондоні також запровадила санкції проти російських виробників металів.

Як встановили журналісти, найбільший виробник титану, “Корпорація ВСМПО-АВІСМА”, що належить “Ростеху”, з лютого 2022 по липень 2023 року за допомогою посередників продала в ЄС титану не менш ніж на 308 млн доларів.

Серед найбільших клієнтів “Корпорації ВСМПО-АВІСМА” – аерокосмічний концерн Airbus, який з березня 2022 по березень 2023 імпортував з Росії титан мінімум на 22,8 млн доларів – у чотири рази більше, ніж за попередній період.

Ще один великий постачальник до Європи – “Норнікель”, що належить олігарху Володимиру Потаніну. З березня 2022 року до липня 2023 року ця компанія за допомогою фінських та швейцарських посередників експортувала до ЄС нікелю та міді на 7,6 млрд доларів.

Великим постачальником металів вважається і “Русреал”, що належить Олегу Дерипасці. Від початку війни проти України ця компанія ввезла до Євросоюзу алюмінію на 2,6 млрд доларів.

Журналісти також оприлюднили список найбільших покупців російських металів. Це зокрема німецька GGP Metal Powder (мідь на 66 млн доларів), французький виробник озброєння Safran (титан на 25 млн доларів), грецька Elval Halcor (алюміній на 13 млн доларів) та нідерландська логістична фірма C. Steinweg (різні метали на 100 млн доларів).

Польський дипломат якось зауважив, що Польща тиснула на ЄС, щоб “повністю від’єднатися” від Росії в кількох сферах, “але заради єдності та ефективності в ухваленні нових пакетів санкцій ми погодилися відкласти окремі заходи до подальшого обговорення”.

Очікується, що найближчими тижнями Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки запропонує 12-й пакет санкцій, який потім обговорять країни-члени. У Брюсселі сподіваються, що пакет поновить тиск на російську економіку та підірве її бойові сили на полях битв в Україні. Обмеження щодо критичної сировини, видається, не розглядаються.

Тисячі безпілотників, які Литва обіцяла передати Україні до кінця 2024 року, досі не доставили, вони перебувають на армійських складах.

Війська Північної Кореї наступають на Курщині великими штурмовими групами, попри часті атаки українських БпЛА. Саме це спричиняє великі втрати серед особового складу солдатів з КНДР.

11 січня з прикордонної Семенівської громади Чернігівщини волонтери евакуювали 24 осіб, серед яких – діти та маломобільні особи.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 січня. З початку доби відбулося 157 бойових зіткнень.

У суботу, 11 січня, на Донеччині внаслідок російських обстрілів загинув 78-річний чоловік, ще п’ятеро людей отримали поранення.