«Повертається один з найгірших монстрів людства»: історик Харарі про війну РФ проти України

Джерело: Фонд Віктор Пінчука

Ізраїльський історик Юваль Ной Харарі назвав повномасштабну війну Росії проти України найважливішим конфліктом, що відбувається у світі.

“Мені здається, що ця війна нині є найважливішим конфліктом, що відбувається у світі. Можливо, це закінчення холодної війни. Тому що вона ставить під сумнів всі ці базові, засадничі цінності й норми світопорядку, світового ладу”, – сказав Харарі в інтерв’ю історикині та журналістці Енн Еплбаум під час 20-ї щорічної зустрічі YES у Києві, організованій Фондом Віктора Пінчука, пише NV.

За словами історика, те, що відбувається в Україні, свідчить про повернення одного з найгірших монстрів людської історії.

“Ми думали, що ми його назавжди поховали, цей імперіалізм, та він постає знову. І в людській історії основною передумовою життя для всіх людських особин на землі було те, що в будь-який момент сусіди можуть вторгнутися на територію іншої країни, вбивати там населення, загарбувати й підкорювати собі цілі країни. Такою була ситуація у всій людській історії і, власне, в цьому полягає значення терміну імперіалізм”, – пояснив він.

Як зауважив Харарі, за останні декілька поколінь це стало табу в міжнародній системі. Зокрема він пояснив, що попри існування конфліктів та війн, ідея щодо можливості просто захопити іншу країну знічев’я, тому що ви сильніший, – стала табу для всіх нормальних країн.

Історик додав, що це табу діяло настільки ефективно, що багато країн забули взагалі, що таке імперіалізм. Вони почали говорити про культурний імперіалізм та економічний імперіалізм, але забули абсолютно про справжній сенс цього терміну. Проте нині Путін повертає цей наратив.

Харарі сказав, що вторгнення РФ в Україну демонструє, що кожну область, яку захоплюють російські армійці, потім анексує російська держава. За словами історика, це, власне, і є старим імперіалізмом.

“І якщо їх не зупинити в Україні, то цей імперіалізм пошириться по всьому світу”, – наголосив Юваль Ной Харарі.

Водночас експерт уточнив, що це зовсім не те, що війна в Судані або палестинсько-ізраїльський конфлікт. Він вважає, що ці війни навряд чи поширяться на решту світу.

“А от те, що Путін робить в Україні, відкидає нас до доби імперіалізму. Мета путінської війни – знищення української держави, нації. Він це говорив кілька разів, багато разів. А ті території, які російська армія захоплює, додають до російської держави. І це порушує міжнародний лад, порушує міжнародне право. Це дуже й дуже шкодить міжнародному ладу і людям в цілому світі”, – підсумував ізраїльський історик.

У Росії, очевидно, почали розробляти стратегію впливу на майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца.

Український банк пуповинної крові Hemafund уклав угоду з ізраїльською компанією Pluri щодо закупівлі 12 000 доз препарату PLX-R18 для лікування гострої променевої хвороби.

13 квітня у Вербну неділю російська армія вдарила “Іскандерами” по центральній частині Сум. Тоді стало відомо про загибель 36 осіб, серед котрих згодом ідентифікували жительку міста Олену Бондаренко, яка потрапила в епіцентр російського обстрілу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко спорядив три комплекси протидії технічним розвідкам “Ай-Петрі СВ” військовим, котрі нині виконують бойові задачі на різних напрямках фронту.

У середу, 23 квітня, США, Україна, Велика Британія та Франція проведуть переговори у Лондоні. Зустріч анонсував президент Володимир Зеленський після розмови з главою британського уряду Кіром Стармером.