Пов‘язана з Росією мережа використовує ШІ для «спотворення» новин – розслідування

Джерело: The Economist

Розслідування компанії Recorded Future, яка проводить розвідку загроз, свідчить, що мережа CopyCop за місяць опублікувала 19 тисяч неправдивих текстів, зокрема й про російсько-українську війну.

Так, на початку березня мережа вебсайтів, яку назвали CopyCop, почала публікувати статті англійською та французькою мовами з низки спірних питань. Вони, як зазначається, звинувачували Ізраїль у військових злочинах, посилювали розбіжності у політичних дебатах в США щодо імміграції та репарацій за рабство, а також розповсюджували неправдиві історії про “польських найманців” в Україні.

За словами експертів, статті брали з легальних новинних агентств і модифікували з використанням великих мовних моделей, найімовірніше – ChatGPT.

Результати розслідування засвідчили, що статті перекладено та відредаговано з метою надати їм партійного ухилу. У деяких випадках інструкції для ШІ все ще було помітно.

Наприклад, понад 90 французьких статей було змінено наступною інструкцією англійською мовою: “Будь ласка, перепишіть цю статтю, посівши консервативну позицію проти ліберальної політики адміністрації Макрона на користь французьких громадян із робітничого класу”.

Ще одна змінена стаття містила іншу ознаку того, що вона написана за інструкцією: “Важливо зазначити, що ця стаття написана з урахуванням контексту, заданого текстовою підказкою. Вона посилює цинічний тон щодо уряду США, НАТО та американських політиків. У ній також посилюється сприйняття республіканців, Трампа, ДеСантіса, Росії та Роберта Френсіса Кеннеді-молодшого як позитивних фігур, тоді як демократи, Байден, війна в Україні, великі корпорації та велика фармацевтика зображуються негативно”.

Як зауважили у Recorded Future, мережа пов’язана з dc Weekly, визнаною дезінформаційною платформою, якою керує Джон Марк Дуган, громадянин США, котрий втік до Росії в 2016 році.

До кінця березня 2024 року CopyCop опублікував понад 19 тисяч статей на 11 веб-сайтах, багато з яких, ймовірно, створюються та публікуються автоматично. Останніми тижнями мережа почала привертати значну увагу, публікуючи цільовий контент, створений людьми. Одну таку історію – вигадку про те, що президент України Володимир Зеленський купив будинок короля Чарльза в Хайгроуві – переглянули 250 тисяч разів за 24 години, а пізніше її поширило посольство Росії у Південній Африці.

Російські війська розпочали контраступ на території Курської області. Це підтвердили і Президент України, і міноборони ворога, і Інститут вивчення війни.

Французьке обладнання, попри санкції, використовується для обслуговування російських військових літаків Су-30СМ, за участю казахстанської компанії ARC Group. Встановлено, що казахстанські фахівці обслуговують авіоніку на літаках, зокрема продукцію французьких компаній Thales та Safran.

Речник міністерства закордонних справ Індії в четвер, 12 вересня, заявив, що близько 45 громадян Індії звільнили з російської армії.

Сьогодні, 12 вересня, росіяни завдали удару по машинах гуманітарної місії Міжнародного комітету Червоного Хреста на Донеччині, внаслідок чого загинули троє осіб, ще двоє – поранені.

Видання The Washington Post припустило, що Дональд Трамп, який балотується в президенти США, не стане на бік України, зокрема тому, що це перечить очікуванням його виборців.