Працювали «під прикриттям» УПЦ МП: СБУ викрила агентурну мережу ФСБ
Джерело: пресслужба СБУ
Служба безпеки задокументувала нові факти протиправної діяльності агентурної мережі, яка проводила інформаційні диверсії на замовлення ФСБ РФ. Працювали зловмисники під прикриттям діяльності УПЦ Московського патріархату.
Члени організації масово створювали та розповсюджували прокремлівські наративи та медійні провокації. У СБУ пояснили, що це мало дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію та розпалювати релігійну ненависть в Україні.
У результаті комплексних заходів СБУ викрила учасників угруповання у березні 2024 року, чотирьох ключових фігурантів вже затримали. Нині вони перебувають в СІЗО.
Тим часом слідство отримало додаткові докази протиправної діяльності функціонерів вказаної агентурної мережі.
Зокрема встановлено, що головною метою фігурантів було розхитати суспільство на релігійному підґрунті. Викриті агенти прагнули поширити провокативні матеріали серед якомога більшого кола осіб. Викривлена інформація стосувалася участі державних установ в процесі переходу релігійних громад від УПЦ МП до ПЦУ.
На підставі розробленого керівниками злочинної організації сценарію, члени агентурної мережі відзняли псевдодокументальний фільм під назвою “Пустые церкви Украины”: что происходит с захваченными храмами УПЦ” та опублікували на підконтрольних Youtube-платформах.
Встановлено, що розробка фільму проводилася відповідно до отриманих з РФ методичних рекомендацій. Ці “вказівки” визначали порядок дій функціонерів, містили прописані шаблони висловлювань публічних осіб, інформаційні ресурси, які повинні використовуватися під час проведення підривної діяльності.
Окрім цього, “методички” визначали конкретних державних осіб та інформаційні ресурси, проти яких мали бути направлені фейки. Дезінформацію розповсюджували через десятки підконтрольних каналів у Telegram та YouTube, а також на сторінках у Facebook та офіційних сайтах єпархій УПЦ МП.
Після оприлюднення матеріалів їх “підхоплювали” центральні телеканали та інтернет-видання РФ для поширення ІПСО.
Чотирьом затриманим та ще шести учасникам злочинної організації повідомлено нові підозри за трьома статтями ККУ:
- ч. 4 ст. 28 (вчинення правопорушення в складі злочинної організації);
- ч. 3 ст. 161 (розпалювання релігійної ворожнечі та ненависті, вчинене організованою групою);
- ч.ч. 1, 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України).
Зауважується, що зловмисникам загрожує довічне позбавлення волі.
- Клірику УПЦ МП, який агітував за приєднання Херсонщини до РФ і розфарбував в’їзну стелу в триколор, повідомлено про підозру.
- Підсанкційному митрополиту УПЦ МП із Запоріжжя, який провокував релігійну ненависть, повідомлено про підозру.
- На Хмельниччині правоохоронці оголосили підозру настоятелю одного з храмів Шепетівської єпархії УПЦ Московського патріархату. Його звинувачують у вихвалянні діяльності президента РФ Володимира Путіна і виправданні збройної агресії Росії проти України.
- Митрополиту Святогірської лаври УПЦ (МП) Арсенію, який повідомив росіянам про позиції ЗСУ на Донеччині, повідомлено про підозру.
- Результати нового дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), свідчать, що 63% респондентів підтримують заборону Української православної церкви Московського патріархату.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.