Правозахисники і родичі українських полонених медиків вимагають їхнього звільнення з російського полону

Повідомляють у Центрі громадянських свобод

Понад 500 українських медичних працівників зараз перебувають у примусовому утриманні в Росії. Серед них є як цивільні, так і військові медики. 

27 липня, у День медичного працівника, Центр громадянських свобод спільно з громадською організацією “Військові медики України” запустили масштабну інформаційну та адвокаційну кампанію з метою захисту прав ув’язнених медичних фахівців внаслідок повномасштабної війни Росії в Україні. 

Згідно з Міжнародним гуманітарним правом, принижування гідності військовополонених, їх катування та знущання – під забороною.

“До нас ставилися, як до собак. Не можна було до нас торкатися чи підходити. Зазвичай, в таких умовах вилазять усі хронічні хвороби, й у кожного вони різні. Медичних препаратів постійно не вистачало. А коли наші ліки закінчилися, нас уже зовсім не було чим лікувати”, — згадує про дні у полоні військова медикиня Марʼяна Мамонова.

Російські військові продовжують порушувати міжнародне гуманітарне право стосовно медичних працівників, які перебувають у полоні. 

“Медики покликані рятувати життя і полегшувати страждання, натомість їх карають за те, що вони до останнього виконували свій професійний обовʼязок”, – зазначено в повідомленні.

Центр громадянських свобод закликає міжнародні медичні установи та організації підвищити тиск на Росію для збереження життя медичних працівників до їх звільнення з полону. 

“Також ми закликаємо до солідарності усіх українських та іноземних медичних працівників і просимо поширити цю інформацію з закликом до відповідних інституцій і тегаючи їх у соцмережах. Текст поста українською та англійською, ілюстрації, список інституцій і тегів окремо додаємо”, – вказали в Центрі громадянських свобод.

Ця інформаційно-захисна кампанія проводиться в рамках ініціативи Центру громадянських свобод Prisoners Voice, спрямованої на звільнення всіх цивільних ув’язнених, військовополонених та політичних ув’язнених, які опинилися у полоні внаслідок російсько-української війни з 2014 року.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився приїхати до Москви на 9 травня. Про те, що Моді не прийняв запрошення глави РФ Володимира Путіна брати участь в урочистих заходах, повідомив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.

Компанії McDonald’s і Coca-Cola досі розглядають російський ринок як зону підвищених ризиків і не планують повертатися до діяльності у цій країні, свідчать листи компаній до правозахисної групи B4Ukraine.