Президент ПАР потролив Трампа жартом про «подарунок літака» під час напруженої розмови

Джерело: WP

Під час зустрічі в Овальному кабінеті Дональд Трамп закликав президента Південно-Африканської Республіки Сиріла Рамафосу захистити білих африканерських фермерів від насильства. Зокрема глава Білого дому посилив хибні твердження про “геноцид білих”, оприлюднивши відео з хрестами та насипами, які, за його словами, є символами понад 1 000 загиблих фермерів. Тоді як, зауважили журналісти, це були елементи протесту, а не справжні могили.

У відео також пролунали вигуки: “Kill the Boers”, що є посиланням на білих фермерів — нащадків колоністів, котрі очолювали расистський режим апартеїду. Під час трансляції Рамафоса мовчки спостерігав, витираючи обличчя та час від часу поглядаючи на Трампа, котрий тривалий час уникнув зорового контакту.

Після відео Рамафоса запитав: “Вам сказали, де це знято, пане президенте? Я б хотів знати, де це. Бо я цього ніколи не бачив”.

Трамп відповів, що це у Південній Африці.

Президент ПАР та його заступники визнали, що насильство є серйозною проблемою, однак, наголосили, що це стосується всієї країни, а не лише сільських районів чи білих фермерів. Вони назвали причиною злочинність і відкинули звинувачення Трампа в тому, що уряд винен у вбивствах білих.

Загалом зустріч розпочалася у дружньому тоні. Трамп привітав Рамафосу біля північного входу Білого дому.

Це людина, яку в деяких колах дуже поважають. В інших — трохи менше. Як і всі ми, якщо чесно, — сказав Трамп, додавши, що зустріч ініціював Рамафоса. — Він подзвонив. Не знаю, де взяв мій номер, але я відповів.

У розпал зустрічі глава Білого дому розкритикував ситуацію в Африці.

Ми отримуємо численні скарги на Африку, як і на деякі інші країни. Кажуть, там відбуваються дуже погані речі. І саме це ми сьогодні обговорюємо.

Трамп показав новинні статті, які, за його словами, підтверджували його занепокоєння, однак зазначив, що поки не вирішив, чи назвати це геноцидом.

Своєю чергою, міністр сільського господарства Південної Африки Джон Стінхейзен визнав, що існують проблеми, які Південна Африка повинна вирішити щодо безпеки фермерів.

Я б сказав, що у нас є проблема безпеки у сільській місцевості Південної Африки, – сказав він під час напруженої зустрічі в Овальному кабінеті. – Я не думаю, що хтось хоче прикрашати це. І для розв’язання цієї проблеми потрібно багато зусиль.

Однак, під час зустрічі Трамп роздратувався, коли журналіст згадав про $400 млн, які він нібито готовий прийняти від Катару на новий президентський літак.

-Вибачте, я не маю літака для вас, — пожартував Рамафоса, викликавши сміх і тимчасово розрядивши ситуацію.

-Шкода, — відповів Трамп. — Я б це прийняв.

Зауважимо, у CNN раніше поінформували, що адміністрація президента США Дональда Трампа звернулася до Катару з проханням продати літак Boeing 747, і країна погодилася. Тож це суперечить публічним заявам Трампа, який раніше стверджував, що саме Катар запропонував йому літак як подарунок.

Глава Білого дому зосередився на темі африканерів через новий закон у ПАР, котрий дозволяє в окремих випадках вилучати землю без компенсації. ПАР пояснює це як спосіб подолання наслідків апартеїду, однак Трамп вважає це дискримінацією білих.

Рамафоса неодноразово заперечував твердження американського президента про утиски білих фермерів. Згідно з аудитом 2017 року, білі становлять 7% населення ПАР, однак, володіють 75% земель.

Попри сподівання ПАР на покращення двосторонніх відносин, критика Трампа ускладнює цей процес. США — один з ключових торговельних партнерів країни після Китаю. У 2024 році імпорт з ПАР склав $14,7 млрд — на 4,9% більше, ніж у 2023.

Додамо, днями Дональд Трамп звинуватив владу ПАР у геноциді білих мешканців країни і прийняв рішення прийняти тих, хто потребує притулку. До Вашингтона вже прибув літак із 49 біженцями. Їх зустріли заступник держсекретаря США Крістофер Ландау та заступник міністра безпеки Трой Едгар.

Трамп зауважив, що у ПАР знову відбуваються вбивства білих, особливо у сільській місцевості, де чимало білих фермерів і вони все ще володіють великою кількістю землі. Білі жителі ПАР переважно нащадки голландських переселенців.

Втім, критики підозрюють за акцією Трампа не лише расово вмотивовані симпатії до біженців із ПАР, а й вплив техномільярдера Ілона Маска. Маск — уродженець Південної Африки і вже багато років критикує проблеми у своїй рідній країні.

Нещодавно Трамп заявив, що “через геноцид білих фермерів” США не братимуть участі у саміті G20 у Південноафриканській республіці.

Як можна очікувати, що ми поїдемо до Південної Африки на дуже важливу зустріч G20, коли конфіскація землі та геноцид є основною темою розмови? Вони забирають землю у білих фермерів, а потім вбивають їх і їхні сім’ї, – наголосив він.

За словами очільника Білого дому, “ЗМІ відмовляються повідомляти про це”.

Сполучені Штати утримали всі внески до ПАР. Чи це те місце, де ми хочемо бути на G20? Я так не думаю! – додав він.

Саміт лідерів G20 запланований у ПАР на 22-23 листопада. Проте також впродовж року країна прийматиме делегації країн-членів групи для зустрічей на рівні різних міністерств.

  • 5 травня адміністрація президента США Дональда Трампа розпочала програму добровільної самодепортації нелегальних іммігрантів. Мігранти, котрі проживають у США нелегально, зможуть отримати фінансову та організаційну допомогу для повернення на батьківщину.
  • Разом з тим, адміністрація Трампа планує запровадити штрафи для мігрантів, які не залишили територію США. Їм може загрожувати до 998 доларів штрафу за кожен день перебування в країні. У разі несплати — передбачається можливість конфіскації їхнього майна.
  • Адміністрація Дональда Трампа активно працює над планом масових депортацій, прагнучи досягти цілі у мільйон депортованих іммігрантів протягом першого року президентства. Однак, співробітники імміграційної служби та аналітики все більш скептично ставляться до того, що адміністрація Трампа може депортувати таку кількість іммігрантів за один рік.
  • У місті Нью-Бедфорд, штат Массачусетс, агенти Імміграційної та митної служби США розбили вікно автомобіля і силоміць витягли з нього іммігранта з Гватемали. Його адвокатка каже, що це не той чоловік, якого шукали федерали.

Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця. 

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.

Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.

Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.