Президент підписав закон щодо забезпечення прав військовослужбовців на соціальний захист

Джерело: картка законопроєкту

2 квітня президент Володимир Зеленський підписав законопроект №10313 щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист. Відтепер раніше визнані обмежено придатними до служби чоловіки повинні будуть протягом дев’яти місяців пройти повторний медичний огляд.

Обмежено придатні чоловіки мають пройти повторний медогляд, аби визначити придатність до військової служби, протягом дев’яти місяців.

У пояснювальній записці до документа зауважено, що прийняття проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист” обумовлено необхідністю удосконалення механізмів щодо забезпечення деяких прав військовослужбовців, зокрема на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також щодо інших питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням військовослужбовців та поліціянтів.

Документ розроблено з метою удосконалення механізмів забезпечення деяких прав військовослужбовців, зокрема, на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також прав поліцейських на одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності. Також документ передбачає правове регулювання й інших питань, пов’язаних із реалізацією прав військовослужбовців та військових посадових осіб під час проходження військової служби.

Законом вносять зміни до законів України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Про гуманітарну допомогу”, “Про Службу військового капеланства”, “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану”, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, якими передбачено:

  • норми щодо вільного одержання, використання, поширення інформації, а також встановлення обмеження для військовослужбовців на поширення в медіа, інформаційних системах загального доступу інформації, яка дозволяє визначити: геопросторові дані про військові об’єкти, військові частини (підрозділи) та військовослужбовців під час виконання покладених на них завдань; характер цих завдань та сили і засоби, що залучені до їх виконання;
  • норми щодо недопущення порушень, пов’язаних з дискримінацією за ознакою статі чи сексуальними домаганнями;
  • норми щодо надання військовослужбовцям одноразової відпустки при народженні дитини відповідно до статті 19-1 Закону України «Про відпустки» із збереженням грошового забезпечення у повному розмірі;
  • уточнення норм щодо загального часу перебування військовослужбовця на лікуванні за кордоном;
  • норми щодо звільнення від виконання службових обов’язків військовослужбовців у разі хвороби дитини віком до 14 років, яка потребує стаціонарного лікування, із збереженням грошового забезпечення на весь період хвороби дитини;
  • норми щодо права звернення за призначенням (перерахунком) пенсії під час дії воєнного стану осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану, за письмовою заявою про призначення (перерахунок) пенсії завіреною командиром (начальником) військової частини;
  • уточнення норм щодо вимог до військових капеланів та комплектування посад військових капеланів цивільними особами;
  • уточнення норм щодо прав окремих військових посадових осіб на користування дисциплінарною владою;
  • нові повноваження спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги щодо здійснення обов’язкової перевірки якості гуманітарної допомоги, зокрема яка надається для сил оборони, та встановлення відповідальності за невиконання заходів офіційного контролю щодо якості товарів (предметів) гуманітарної допомоги; уточнення підстав виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які у зв’язку з поранення (контузією, травмою або каліцтвом), пов’язаним з виконанням обов’язків військової служби щодо захисту Батьківщини, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6- 12 місяців та зараховані у розпорядження відповідних командирів.

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Своєю чергою, нардеп Ярослав Железняк нагадав, що Комітет значно доопрацював законопроект:

  • підтримано можливість перебування військовослужбовців на лікуванні до 12 місяців, зокрема за кордоном, без необхідності через чотири місяці особисто проходити військово-лікарську комісію.
  • встановлено на рівні закону грошову виплату в розмірі 15 млн грн родині захисника в разі його загибелі.

До другого читанні вилучено всі норми про заборону військовим поширювати в медіа та мережі Інтернет.

Також туди внесли правку, що чоловіки, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повинні будуть протягом дев’яти місяців пройти повторний медичний огляд (позаяк статус обмежено придатних для військової служби скасовано).

У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся довгоочікуваний реванш між Олександром Усиком та Тайсоном Ф’юрі. Український чемпіон здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого протистояння. Офіційні суддівські оцінки становили 116–112 на користь Усика.

Олександр Усик після другої перемоги над Тайсоном Ф’юрі присвятив цей успіх своїй матері.

Після тріумфальної перемоги Олександра Усика над Тайсоном Ф’юрі в Саудівській Аравії, на ринг вийшов Даніель Дюбуа. Британський боксер, який володіє вакантним титулом IBF, кинув виклик Олександру Усику, запросивши його на реванш. Українець погодився.

У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся повторний поєдинок між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі. Українець здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого бою.

У суботу, 21 грудня, президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія обов’язково понесе відповідальність за свої терористичні дії.