Президент Угорщини підписав документ про вступ Швеції до НАТО

Джерело: Reuters

5 березня президент Угорщини Тамаш Шуйок підписав ратифікацію вступу Швеції до військового блоку НАТО, відкривши шлях для країни стати 32-м членом Альянсу найближчими днями.

Стокгольм відмовився від політики позаблоковості заради більшої безпеки в межах Організації Північноатлантичного договору після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.

Це надзвичайно важливо, і я сподіваюся, що тепер ми станемо членами, і це буде не питання тижнів, а питання днів, – заявив міністр оборони Швеції Пал Йонсон. – Це буде добре для Швеції і це буде добре для НАТО. Це буде добре для стабільності в усьому євроатлантичному регіоні, щоб Швеція могла стати повноправним членом НАТО.

Більшість країн НАТО схвалили заявку Швеції швидко після її подання в травні 2022 року, але Туреччина та Угорщина затримали процес, незадоволені сприйняттям Швецією курдських сепаратистів і критикою уряду Угорщини.

Приєднання Фінляндії минулого року, а незабаром і Швеції, яка не перебувала у стані війни з 1814 року, є найзначнішим розширенням НАТО відтоді, як блок прийняв членів зі Східної Європи після розпаду Радянського Союзу в 1991 році.

Приєднання є ударом для президента РФ Володимира Путіна, і РФ тепер зіштовхується з майже безперервним ланцюгом членів НАТО на її заході.

2 березня спікер парламенту Угорщини Шандор Лежак підписав ратифікацію вступу Швеції до НАТО та переслав закон до офісу президента для оприлюднення.

26 лютого парламент Угорщини схвалив членство Швеції в НАТО – майже через два роки після того, як історично нейтральна країна подала заявку на приєднання до західного військового альянсу, поклавши у такий спосіб кінець тривалим дипломатичним суперечкам.

Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва під час своєї зупинки у Москві 14 травня після візиту до Китаю не зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним, як анонсував раніше.

Гендиректор компанії Tesla Ілон Маск показав робота-гуманоїда під назвою Optimus, який вміє танцювати.

14 травня президент Володимир Зеленський призначив послом України у Туреччині журналіста Нарімана Джелялова, котрий звільнили з російського полону після майже трьох років неволі.

Внаслідок ракетного удару по Сумській громаді загинуло троє людей. 

14 травня президент Дональд Трамп підписав угоду з Катаром про економічну співпрацю на щонайменше 1,2 трильйона доларів. Глава Білого дому також оголосив про економічні угоди на понад $243,5 млрд між США та Катаром, включаючи продаж літаків Boeing та двигунів GE Aerospace компанії Qatar Airways.