Президента просять підписати закон, який дозволяє місцевим радам фінансувати ЗСУ
Джерело: петиція №22/237788-еп
Президента Володимира Зеленського закликали розблокувати кошти місцевого самоврядування для підтримки Сил оборони. На підписання відповідної петиції залишилося п’ять днів.
Зокрема Ініціативна група “Гроші на ЗСУ” закликала допомогти у зібранні підписів і поширити інформацію.
На сайті глави держави нині триває збір підписів за петицію №22/237788-еп, яка вимагає від президента негайного підписання законопроєкту 9559-д. Документ дозволить органам місцевого самоврядування легально спрямовувати кошти місцевих бюджетів на підтримку Сил оборони.
Авторкою петиції є Аліна Михайлова – військова, керівниця медичної служби Ульф батальйону “Вовки да Вінчі”, депутатка Київської міської ради.
Що передувало
18 червня Верховна Рада ухвалила відповідний законопроєкт, який майже одностайно підтримали народні депутати. З 25 червня — вже вісім місяців документ перебуває на підписі у президента.
На четвертий рік повномасштабного вторгнення місцеві ради не мають офіційних повноважень напряму закуповувати необхідне спорядження для військових. Ті громади, які все ж підтримують Збройні сили, ризикують звинуваченнями в нецільовому використанні бюджетних коштів. Тоді як законопроєкт 9559-д розв’язує цю проблему, розширюючи можливості місцевої влади під час воєнного стану.
Чому це важливо
Мовиться про значні ресурси, які можуть бути спрямовані на допомогу ЗСУ.
Лише в бюджеті Києва на початок року був вхідний залишок в 14 млрд грн, котрий можна було скерувати на підтримку Сил оборони. В інших містах України, зокрема у Львові, Дніпрі, Одесі також є значні резерви, які громади готові спрямувати на закупівлю дронів, засобів РЕБ, автомобілів та іншого необхідного обладнання.
Затримка з підписанням закону може вплинути на забезпечення військових у 2025 році, адже бюджети на наступний рік плануються вже зараз. Кожен день без цього рішення – це недоотримані ресурси для фронту.
Громадськість закликає Президента України підписати законопроєкт. Збір підписів триває, і до завершення терміну розгляду петиції залишилося 5 днів.
Довідка. Парламент ухвалив законопроєкт №9559-д, який вносить зміни до законів “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про запобігання корупції” для розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони в період дії воєнного або надзвичайного станів.
Ним врегульоване питання всебічної підтримки Збройних Сил з боку громад, окрім крім закупівлі зброї та боєприпасів, а також вилучено всі неузгодженості в законодавстві щодо голів громад, що стали начальниками військових адміністрацій населених пунктів.
Ухвалений закон передбачає надання повноважень виконавчим органам сільських, селищних, міських рад щодо будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд.
Згідно із документом, місцеві органи влади можуть затверджувати місцеві бюджети та вносити до них зміни, затверджувати програми соціально-економічного та культурного розвитку, цільові програми з інших питань місцевого самоврядування, передачу коштів у вигляді міжбюджетних трансфертів до відповідних місцевих бюджетів у разі тимчасової окупації територіальної громади та не створення військової адміністрації.
Закон також передбачає можливість призначення сільського, селищного, міського голови на посаду начальника відповідної військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) без звільнення із займаної посади.
Окрім цього він дає можливість державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або в разі простою чи зупинення дії трудового договору, бути призначеними на посади в інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування, військових адміністраціях, юридичних особах публічного права.
Закон також розширює організаційні спроможності керівництва обласним, районним радам в умовах воєнного стану при вакантній посаді голови цієї ради.
- Київська міська рада звернеться до Офісу генпрокурора та Служби безпеки України. Чиновники кажуть, що представники правоохоронних органів блокують виділення коштів на підтримку ЗСУ.
- Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив про тиск на місцеве самоврядування і вказав, що, якщо з ним щось станеться, його повноваження перейдуть до секретаря міськради. Водночас він закликав “не шукати сенсацій”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 24 лютого. Від початку цієї доби відбулося 92 бойових зіткнення.
Президента Володимира Зеленського закликали розблокувати кошти місцевого самоврядування для підтримки Сил оборони. На підписання відповідної петиції залишилося п’ять днів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна “можливо” зможе повернути частину окупованих Росією територій, однак це буде “непросте завдання”.
Глава РФ Володимир Путін 24 лютого скликав нараду щодо розвитку галузі рідкісноземельних металів в РФ, заявивши, що рідкісноземельні метали є критично важливими для мікроелектроніки, енергетики, цифрової економіки, та цивільного та оборонного секторів Росії.
Канада розширила санкційний список, включивши в нього російського телеведучого Володимира Познера, президента Федерації лижних гонок Росії Олену Вяльбе, міністра енергетики Сергія Цивілева та його дружину Анну Цивілева, яка є заступником міністра оборони та двоюрідною племінницею глави РФ Володимира Путіна.