Президентські вибори у Литві: лідирує чинний глава країни Гітанас Науседа

Джерело: Delfi

26 травня у Литві завершився другий тур президентських виборів, у якому, як і п’ять років тому, зустрілися нинішній глава держави Гітанас Науседа та кандидатка від консерваторів, прем’єр-міністерка Інгріда Шимоніте. Згідно з попередніми результатами, Науседа перемагає з великим відривом, залишаючись на другий термін.

У другому турі виборів участь взяли 49, 61% громадяни Литви.

За попередніми підсумками підрахунку голосів Науседа отримує понад 80% голосів, тоді як Шимоніте – близько 18%.

Шимоніте вже привітала Науседу з переобранням.

У першому турі, який відбувся 13 травня, брали участь вісім кандидатів. Назавжди тоді набрав близько 44%, а Шимоніті — близько 19%.

Науседа та Шимоніте вже зустрічалися у другому турі президентських виборів у 2019 році. Чинний президент тоді стартував без будь-якого політичного досвіду з посади головного економіста банку SEB.

Експерти казали, що саме це допомогло йому обійти головну суперницю — депутата парламенту і колишню главу Мінфіну Інгріду Шимоніте, яка висувалась від консерваторів.

І Науседа, і Шимоніте підтримують збільшення витрат на оборону до принаймні 3% ВВП Литви з 2,75%, запланованих на цей рік, для оплати модернізації армії та інфраструктури для підтримки бригади німецьких військ та їхніх сімей.

Литва є членом Євросоюзу та НАТО та межує з російським ексклавом Калінінградська область та Білоруссю. Найближчими роками країна стане важливою базою для можливих військових операцій НАТО.

Виборчі дільниці закриються о 20:00, перші результати очікуються у ніч на 13 травня. Якщо жоден із кандидатів не отримає абсолютної більшості, то 26 травня у Литві відбудеться другий тур виборів, де зустрінуться два претенденти.

  • Глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс вважає, що західні країни можуть відправити своїх воєнних інструкторів до України, щоб тут навчати українських військових.
  • У Литві вирішили закрити ще два прикордонні переходи із Білоруссю з міркувань безпеки. 21 лютого відповідне рішення ухвалив уряд у Вільнюсі.
  • У деяких частинах Литви введуть нічну комендантську годину, що пов’язано з навчаннями литовської армії.

19 червня Державний секретар США Ентоні Блінкен запевнив, що саміт Північноатлантичного альянсу, котрий відбудеться на початку липня у Вашингтоні, зосередиться на зміцненні допомоги Україні у довгостроковій перспективі.

3 червня у своєму будинку в центрі Лос-Анджелеса помер найстарший чоловік у США Моррі Маркофф. Йому було 110 років. 

19 червня британському політику, колишньому прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону виповнюється 60 років. В особі цього лідера Україна отримала від Великої Британії безпрецедентну підтримку з початку повномасштабного вторгнення російських військ. Він не лише одним з перших здійснив візит до охопленої вогнем держави, але й посилив оборону України, домігшись погодження низки необхідного озброєння.

Видання The Economist проаналізувало дезінформаційну кампанію проти першої леді України Олени Зеленської та визначило ключові інструменти російської пропаганди.

Акторка Національного драмтеатру імені Лесі Українки Марія Агапітова поповнила лави ЗСУ.