Протягом січня в Україні виявили 42 випадки субваріанта коронавірусу «Дженні»

Джерело: МОЗ України

У січні в Україні виявили 42 випадки нового субваріанта штаму коронавірусу “Омікрон” – “Дженні”.

“Дженні” переважає на території України впродовж епідсезону 2023-2024 років.

Протягом січня 42 випадки “Дженні” виявили у 12 областях: Житомирській (4), Івано-Франківській (1), Київській (4 – в області та 4 — у столиці), Львівській (6), Одеській (1), Сумській (8), Хмельницькій (4), Волинській (2), Черкаській (5), Чернівецький (1), Рівненській (1) і Чернігівській (1) областях.

Серед 42 захворілих 8 пацієнтів потребували госпіталізації до медзакладів, лише одна людина мала два щеплення проти COVID-19.

“У кожного субваріанта є певні особливості, але наразі субваріант “Дженні” – це або середній, або легкий перебіг захворювання. Майже половина захворілих – люди віком понад 60 років, лише 8 українців мали незавершений курс з первинної вакцинації (з них лише дві людини – дві дози), решта – невакциновані”, – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Виокремити випадки субваріанта JN.1, який називають “Дженні”, в Україні  вдалося під час секвенування. Це спеціальне лабораторне дослідження, яке дозволяє генетично розшифрувати вірус та виявити, які мутації відбулися у його геномі. Його проводять у Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Вперше цей субваріант виявили у США у вересні 2023 р., опісля – в інших країнах світу, зокрема Індії, Китаї, Великій Британії.

ВООЗ класифікувала його як субваріант, який “представляє інтерес” через “його швидке поширення”. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), станом на 5 січня 2024 року на JN.1 припало приблизно 62% усіх варіантів SARS-CoV-2, що циркулюють. У ВООЗ зазначають, що наразі ризик для населення – низький, а вакцини, які використовуються у світі проти COVID-19, захищають від нового субваріанта “Дженні”.

В Україні для щеплень використовують вакцини “Comirnaty” (виробник “Pfizer”). Для дітей з 5-річного віку використовується вакцина проти COVID-19 “Comirnaty” для дітей (виробник “Pfizer”). Також доступна Омікрон-специфічна вакцина (виробник “Pfizer”), рекомендована для бустерних щеплень людям, які мають два щеплення.

У МОЗ нагадали, що з 2 жовтня до 21 січня 2024 року в Україні на ГРВІ перехворіло 2 474 078 українців (54,2% — діти). Зареєстровано 133 724 випадки захворювання на COVID-19: 684 — летальні, із них 4 — серед дітей.

Британське видання The Economist опублікувало оцінку темпів російського наступу в рамках кампанії, яку воно називає “Літній наступ 2025” і яка, за їхніми даними, стартувала 1 травня. Згідно з аналізом, у середньому Росія просувається на 15 квадратних кілометрів щодня – це приблизно розмір міжнародного аеропорту Лос-Анджелеса.

У притулку для диких тварин у Замбії шимпанзе створили власний тренд: вони почали вставляти травинки та гілочки собі у вуха, а подекуди й у зад. І це – не жарт, а частина нового дослідження, яке опублікували вчені з Утрехтського університету.

21-річний гімнаст Ілля Ковтун офіційно змінив спортивне громадянство і виступатиме за Хорватію. Про це повідомила Міжнародна федерація гімнастики після засідання виконкому в Лозанні, яке відбулося 9–10 липня.

За даними SINOPTIK.ua, цими вихідними схід і південь спробують побити температурні рекорди, а центр і захід отримають ковток свіжого повітря.  Місцями грози й зливи змусять сховатись під дахом. Погода обіцяє і теплі ночі, і раптові дощі.

Російська вугільна промисловість опинилася в глибокій кризі. Причина – поєднання західних санкцій, високої вартості кредитів та падіння попиту з боку Китаю. За даними Федеральної служби статистики РФ, прибутковими в 2024 році залишилася лише половина компаній у секторі. І далі – гірше.