Путін похвалив плани Трампа анексувати Гренландію
Джерело: росЗМІ
Глава Росії Володимир Путін заявив, що плани США стосовно приєднання Гренландії мають “історичне підґрунтя” та не є чимось незвичним. За його словами, Вашингтон намагався зробити це ще у XIX столітті, а нинішній інтерес Трампа до острова пояснюється його “стратегічним значенням”.
За словами Путіна, ще у 1860-х роках американська адміністрація розглядала можливість приєднання острова разом з Ісландією, проте тоді Конгрес США не підтримав ініціативу. Аналогічні спроби були зроблені у 1910 році та після завершення Другої світової війни.
Щобільше, лідер РФ нагадав, що свого часу купівля Аляски у Російської імперії в 1867 році викликала скептицизм у США, однак зараз цей крок розглядається як стратегічно важливий. На його думку, подібна ситуація може повторитися і з Гренландією.
Гренландія є найбільшим островом світу та перебуває під контролем Данії вже майже 300 років, хоча й має широку автономію. Її населення становить близько 57 тисяч осіб.
Зі стратегічного погляду острів є надзвичайно важливим для США. Тут розташована американська військова база Пітуффік, яка має ключову роль у системі раннього попередження про запуски балістичних ракет. Крім того, база забезпечує контроль над північними морськими шляхами, що стають дедалі доступнішими через танення льодовиків в Арктиці.
Вашингтон має з Данією угоду про оборону Гренландії, укладену ще у 1951 році. У межах цієї співпраці США активно інвестують у військову інфраструктуру острова. Зокрема, у 2022 році Пентагон уклав контракт на $4 млрд для підтримки діяльності ВПС США на базі Пітуффік, а у 2023 році туди вперше перекинули чотири винищувачі F-35.
Трамп уперше публічно заявив про намір придбати Гренландію ще у 2019 році, за часів своєї першої каденції. Після перемоги на виборах 2024 року він повернувся до цієї ідеї, пояснюючи її стратегічною необхідністю для національної безпеки США, особливо в контексті протистояння з Китаєм і Росією.
За оцінками експертів, у разі реалізації сценарію Вашингтон отримає ще більший контроль над Арктикою, що дозволить посилити військову присутність у регіоні та контролювати нові транспортні маршрути, які відкриваються через глобальне потепління.
- Офіційні особи США, зокрема дружина віцепрезидента Уша Венс, запланували візит до Гренландії. На острові вже заявили, що це “доволі агресивні дії”, на тлі численних заяв президента США Дональда Трампа про бажання анексувати Гренландію.
- Сотні жителів Гренландії вийшли на акції протесту проти намірів Дональда Трампа взяти острів під контроль Сполучених Штатів.
- У НАТО планують запропонувати президенту США Дональду Трампу значно розширити військову присутність Альянсу в Арктиці. В Альянсі сподіваються, що це розрядить дискусію щодо Гренландії.
- Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен просить своїх європейських союзників допомогти після того, як президент США Дональда Трампа заявив про бажання привласнити Гренландію.
- Президент США, Дональд Трамп під час телефонної розмови з прем’єркою Данії Метте Фредеріксен наголосив на серйозності своїх намірів щодо Гренландії, хоча уряд Данії відразу відкинув ідею продажу острова.
У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.
Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.
У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.
Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.
3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.