Путін похвалив плани Трампа анексувати Гренландію

Джерело: росЗМІ

Глава Росії Володимир Путін заявив, що плани США стосовно приєднання Гренландії мають “історичне підґрунтя” та не є чимось незвичним. За його словами, Вашингтон намагався зробити це ще у XIX столітті, а нинішній інтерес Трампа до острова пояснюється його “стратегічним значенням”.

За словами Путіна, ще у 1860-х роках американська адміністрація розглядала можливість приєднання острова разом з Ісландією, проте тоді Конгрес США не підтримав ініціативу. Аналогічні спроби були зроблені у 1910 році та після завершення Другої світової війни.

Щобільше, лідер РФ нагадав, що свого часу купівля Аляски у Російської імперії в 1867 році викликала скептицизм у США, однак зараз цей крок розглядається як стратегічно важливий. На його думку, подібна ситуація може повторитися і з Гренландією.

Гренландія є найбільшим островом світу та перебуває під контролем Данії вже майже 300 років, хоча й має широку автономію. Її населення становить близько 57 тисяч осіб.

Зі стратегічного погляду острів є надзвичайно важливим для США. Тут розташована американська військова база Пітуффік, яка має ключову роль у системі раннього попередження про запуски балістичних ракет. Крім того, база забезпечує контроль над північними морськими шляхами, що стають дедалі доступнішими через танення льодовиків в Арктиці.

Вашингтон має з Данією угоду про оборону Гренландії, укладену ще у 1951 році. У межах цієї співпраці США активно інвестують у військову інфраструктуру острова. Зокрема, у 2022 році Пентагон уклав контракт на $4 млрд для підтримки діяльності ВПС США на базі Пітуффік, а у 2023 році туди вперше перекинули чотири винищувачі F-35.

Трамп уперше публічно заявив про намір придбати Гренландію ще у 2019 році, за часів своєї першої каденції. Після перемоги на виборах 2024 року він повернувся до цієї ідеї, пояснюючи її стратегічною необхідністю для національної безпеки США, особливо в контексті протистояння з Китаєм і Росією.

За оцінками експертів, у разі реалізації сценарію Вашингтон отримає ще більший контроль над Арктикою, що дозволить посилити військову присутність у регіоні та контролювати нові транспортні маршрути, які відкриваються через глобальне потепління.

У США запланували масштабне скорочення цивільних співробітників Міністерства оборони США. Відповідно до раніше оголошеного рішення, під звільнення можуть потрапити від 5% до 8% персоналу, що еквівалентно 76 тисячам робочих місць.

Країни Балтії висловили занепокоєння щодо можливих наслідків перемир’я в Україні, вважаючи, що це призведе до зростання загрози з боку Росії. Міністри оборони Естонії та Литви заявили, що Москва використає паузу у війні для перекидання військ на північно-східний фланг НАТО та активного переозброєння.

Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров задекларував доходи за 2024 рік на 1 млн 127 тис. 767 грн. Про це свідчать дані з його щорічної електронної декларації.

На початку вересня 2024 року до Норвезького управління фінансового нагляду надійшов тривожний електронний лист від страхової компанії з Гани. Інсайдер повідомив, що потенційний клієнт звернувся до нього з проханням перевірити норвезьку компанію перед укладанням угоди. Під час перевірки виявилося, що документи, які підтверджують ліцензію цієї компанії, можуть бути підробленими.

30 березня прем’єр-міністр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен заявив, що Сполучені Штати не зможуть встановити контроль над островом, відповідаючи на нещодавню заяву Дональда Трампа.