Путін повинен постати перед судом за воєнні злочини РФ у Маріуполі – Human Rights Watch
Джерело: CNN з посиланням на доповідь Human Rights Watch (HRW)
Президент Росії Володимир Путін повинен постати перед судом щодо розслідування воєнних злочинів РФ у Маріуполі, унаслідок яких загинули тисячі цивільних, знищено незчисленну кількість будівель, за якими послідувала русифікація міста, мовиться у новій доповіді організації Human Rights Watch.
HRW, яка займається захистом прав людини більш ніж у 70 країнах, встановила, що під час облоги Маріуполя у 2022 році війська РФ неодноразово обстрілювали місто, знищувавши цивільну інфраструктуру та будівлі, що є очевидним порушенням міжнародного гуманітарного права.
За підрахунками, близько 8000 осіб загинули безпосередньо внаслідок бойових дій. Ці дані частково взяті після перегляду супутникових знімків, фото та відео кладовищ Маріуполя. Водночас у HRW наголошують, що це “скромні” підрахунки.
У 215-сторінковому звіті, заснованому на дослідженні, яке проводилося протягом майже двох років спільно з українською правозахисною організацією Truth Hounds, детально описуються спроби російської влади стерти українську культуру з міста після його захоплення, обмежуючи пересування українців і нав’язуючи прокремлівський наратив у школах і громадських місцях.
Російські війська оточили Маріуполь за кілька днів після повномасштабного вторгнення. Далі послідували кількамісячні обстріли та бомбардування міста. За цей час Маріуполь пережив один з найбільш інтенсивних та жорстких періодів бойових дій.
“Це був жорстокий і нищівний напад; опитані нами люди, яким вдалося втекти, описали той період як пекло на землі. Ми бачимо це як одну з найгірших сторінок російського вторгнення в Україну. Ми сподіваємося, що цей проєкт допоможе забезпечити справедливість”, – сказала у коментарі CNN Іда Соєр, директорка відділу криз і конфліктів HRW.
У звіті простежено знищення російськими військами тисяч будівель, зокрема сотень багатоповерхових житлових будинків та цивільної інфраструктури, як-от лікарень, шкіл та університетів.
У звіті також ідентифіковано 17 конкретних російських або афілійованих з Росією військових підрозділів і підрозділів національної гвардії, які діяли у Маріуполі під час піка боїв у березні та квітні 2022 року, а також високопоставлених осіб, які можуть нести кримінальну відповідальність.
“Було зрозуміло, що високопосадовці, аж до президента Путіна, знали про ситуацію в Маріуполі і, схоже, брали безпосередню участь у плануванні та координації» штурму міста”, – сказала Соєр.
Міжнародний кримінальний суд (МКС) уже має ордер на арешт Путіна за воєнні злочини, який стверджує, що президент Росії несе особисту відповідальність за незаконне викрадення та депортацію українських дітей до Росії.
У звіті HRW рекомендовано провести розслідування щодо нього та інших високопоставлених командирів і належним чином притягнути до відповідальності за їх роль у очевидних воєнних злочинах, пов’язаних з кампанією в Маріуполі, за незаконні напади та “можливе довільне блокування гуманітарної допомоги та евакуації”.
Роман Авраменко – виконавчий директор Truth Hounds – зазначив, що через окупацію міста було досить важко займатись розслідування воєнних злочинів. Та попри це, Truth Hounds з HRW, витратили майже два роки на розкриття правди про злочини, вчинені російськими військами в Маріуполі.
У доповіді наголошується, що справжня кількість загиблих може бути значно вищою за оцінку в 8000, враховуючи, що останки багатьох осіб могли бути поховані під уламками або в імпровізованих братських могилах.
Автори звіту провели інтерв’ю з 240 особами, переважно жителями Маріуполя, які буди змушені виїхати з міста, і проаналізували місцеві записи, супутникові знімки та фотографії, щоб дійти висновків.
Маріуполь став символом українського опору під час невпинних атак Росії, оскільки Москва визначила захоплення міста одним зі своїх ключових пріоритетів у перші місяці війни.
У той час як більша частина міста вже впала, певна кількість українських військ трималася на металургійному заводі “Азовсталь” , де в один момент знайшли притулок близько 1000 мирних жителів.
Українські офіцери описали похмуру ситуацію всередині закладу, оскільки запаси їжі та води скоротилися, а сотні поранених залишилися без належної медичної допомоги.
Навіть коли бої за місто точилися, поширювалися побоювання, що війська РФ можуть приховати докази можливих воєнних злочинів у місті.
Міська рада звинуватила російські війська в тому, що вони намагалися стерти докази, використовуючи пересувні крематорії для утилізації тіл і ідентифікуючи свідків будь-яких “звірств” через фільтраційні табори.
Після того,як місто було окуповане, Росія, розпочала широку кампанію русифікації Маріуполя, намагаючись нав’язати тим, хто залишився, кремлівський наратив подій та історії. Російська влада планує відновити місто за образом Москви до 2025 року з подальшим розвитком до 2035 року, мовиться у звіті HRW.
Було встановлено, що вони вже “прибирають ознаки української ідентичності, запроваджують російську шкільну програму та вимагають від жителів отримувати російські паспорти, щоб претендувати на певну роботу, мати право на соціальні виплати та користуватися державною медичною допомогою”.
Українські шкільні підручники швидко замінили навчальними програмами, в яких Україна згадується як “неонацистська держава”. Мешканці з відомими проукраїнськими симпатіями перебувають під пильним наглядом і можуть поставати перед труднощами при виїзді з міста, йдеться у звіті.
“Вони працюють над тим, щоб змінити культурний ландшафт міста”, — сказала Соєр.
Окупація Маріуполя ознаменувала тривалий, але значний прорив для російських військ після того, як їм не вдалось захопити Київ.
Згодом Росія переорієнтувала свої зусилля на схід і південь України, де бойові дії стали виснажливими, а територіальні здобутки стало важче для обох сторін.
- Декілька тижнів священник Православної церкви України Володимир Коскін з дружиною та сином пробув в окупованому місті Маріуполь. Нині він з родиною проживає у Дніпрі, знову служить у церкві й активно волонтерить. Одначе, спогади про заблоковане місто нагадують про себе.
- 10 вересня святкується день Маріуполя – трагічна дата для українського суспільства, враховуючи долю, що спіткала місто. Найбільше й найбагатше місто Приазов’я стало прикладом ефективності обраного українцями у 2014 році економічного та політичного шляху на противагу деградації окупованих територій Донецької області. До цієї дати редакція Букв згадає історію міста та події, що надали йому статус героя.
- Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) блокує спроби України створити спеціальний трибунал, який матиме повноваження судити керівництво Росії за скоєні в Україні воєнні злочини.
В Інституті вивчення війни відреагували на страту українських військових, зазначивши, що російські командири підтримують такі страти, що є явним порушенням міжнародного права.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 22 грудня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 207 бойових зіткнень.
За даними аналітиків, Кремль розширює програму популяризації служби в армії серед молоді, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях України, з метою довгострокових військових дій в Україні та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами.
У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся повторний поєдинок між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі. Українець здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого бою.
Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин повідомив, що російські окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні.