Рада ухвалила закон про історичне підвищення податків, але без 5% збору для військових

Джерело: народний депутат Ярослав Железняк у Телеграмі

Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт, що передбачає значні зміни в оподаткуванні на період воєнного стану, однак не включає раніше запропонованого підвищення військового збору до 5% для військових.

За законопроєкт “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану” (№11416-д) проголосували 247 депутатів. Раніше Ярослав Железняк пояснював, що закон набуде чинності з 1 жовтня, тобто “заднім числом”. 

Документ передбачає декілька важливих змін, зокрема:

  1. Військовий збір на зарплати: з 1 жовтня 2024 року ставка військового збору на зарплати всіх фізичних осіб (включаючи тих, хто працює через “Дія.Сіті”) підвищиться з 1,5% до 5%. Це передбачає ретроспективне оподаткування доходів громадян.
  2. Військовий збір на інші доходи: з 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи фізичних осіб (крім зарплат) також збільшиться до 5%.
  3. Військовий збір для ФОПів: ФОПи 1, 2 та 4 груп сплачуватимуть військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, що з жовтня 2024 року складе 800 грн на місяць. ФОПи 3 групи сплачуватимуть 1% від доходу у вигляді військового збору.
  4. Підвищений податок на прибуток для банків: для банків знову введуть підвищену ставку податку на прибуток у розмірі 50% за 2024 рік. Оскільки банки вже сплатили податки за старими ставками, нова ставка матиме ретроспективний характер.
  5. Податок на прибуток для небанківських установ: з 1 січня 2025 року податок на прибуток для небанківських установ (крім страхових компаній) підвищиться з 18% до 25%.
  6. Щомісячні авансові внески для АЗС: автозаправні станції (АЗС) будуть сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток у розмірі 30, 45 або 60 тисяч грн за кожну станцію, залежно від типу. Переплата не буде врахована для зменшення майбутніх податкових зобов’язань.
  7. Авансові внески для обмінних пунктів: обмінні пункти будуть сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток: 700 євро за кожен пункт у Києві, 600 євро в містах із населенням понад 50 тисяч осіб, і 200 євро для інших населених пунктів.
  8. Мінімальний податок на землю: встановлюється мінімальний податок на землю (МПЗ) у розмірі 700 або 1400 грн за гектар.
  9. Щомісячна звітність: з 1 січня 2025 року почне діяти щомісячна звітність щодо ПДФО, військового збору та ЄСВ. Це необхідно для впровадження механізму “економічного бронювання”.
  10. Доходи від “національного кешбеку“: доходи від програми “національний кешбек” не будуть обкладатися ПДФО протягом 2024-2025 років.
  11. Рента на видобуток гірських порід: рента на видобуток щебеню, граніту та піску встановлюється на рівні не менше 5 доларів за тонну.

Співголова фракції “Європейська Солідарність” Ірина Геращенко заявила, що їхній фракції вдалося “збити” норму про 5% військового збору для військових. Але не відтермінувати запровадження рекордних податків  загалом.

Пояснюючи вплив підвищення військового збору на зарплати, Железняк наголосив, що з 14-15 жовтня працівники отримають аванс із відрахуванням 1,5% військового збору, оскільки закон на той момент ще не набуде чинності.

Однак після набрання чинності, за той же жовтень військовий збір становитиме вже 5%, що вплине і на аванс. У такому випадку, роботодавці матимуть утримати різницю під час виплати основної частини зарплати.

Зазначимо, що 4 жовтня Комітет Верховної Ради з питань податкової політики розглянув фінальну версію законопроєкту №11416-д про підвищення податків.

Журналісти проєкту “Наші гроші” виявили у системі “Прозорро”, що підряд на 4,36 млрд грн припав на будівництво захисту Дніпровської ГЕС. Замовлення отримало ТОВ “БК “Адамант”, що раніше входило в корпорацію “Укрбуд”.

Президент Володимир Зеленський розповів, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп очікує на його візит одразу після інавгурації.

2 січня президент Володимир Зеленський надав посмертно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сержанту Геннадію Керничному. Оборонець загинув на Харківщині 23 вересня 2024 року.

Президент Володимир Зеленський наголосив, що операція ЗСУ на Курщині є “козирем у всіх переговорах” і мала важливе значення для країн Глобального півдня.

Заступник міністра оборони Сергій Мельник повідомив, що Міністерству оборони вдалося скоротити терміни підготовки пілотів на винищувачах F-16 майже на три місяці.