Рада відтермінувала введення в дію Закону «Про лобіювання»
Джерело: НАЗК
Рада на вісім місяців відтермінувала введення в дію Закону “Про лобіювання”. Законодавці підтримали таке рішення, посилаючись на необхідність провести широку інформаційну кампанію з роз’яснення положень цього Закону.
Так, відповідно до пункту 31 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” від 19.11.2024 № 4059-IX (набуває чинності з 1 січня 2025 року) внесено зміни до розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про лобіювання” (набув чинності у березні 2024 року), Цими змінами визначено, що Закон “Про лобіювання” вводиться в дію не пізніше 1 вересня 2025 року, а створення та функціонування Реєстру прозорості має бути забезпечене протягом 14 місяців з дня набрання чинності Законом, тобто у травні 2025 року.
Своєю чергою, у НАЗК зауважили, що підтримують ухвалені зміни, адже відтермінування введення в дію Закону дозволяє провести широку інформаційну кампанію з роз’яснення положень цього Закону та особливостей його застосування.
10 січня 2024 року Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроєкт “Про доброчесне лобіювання” № 10337. Єврокомісія визначила ухвалення закону про лобізм однією з передумов для початку переговорів про вступ України до ЄС.
Тоді як правозахисники заявили, що законопроєкт “Про доброчесне лобіювання” у нинішньому вигляді може бути використаний для згортання свободи й демократії в Україні. Про це мовиться у спільній заяві понад 60 організацій громадянського суспільства.
Глава “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін прокоментував законопроєкт про лобіювання №10337, який голосувався у парламенті 10 січня у першому читанні. За його словами, насправді цей законопроєкт не розв’язує жодних проблем із недоброчесним лобіюванням. Як приклад він привів позаштатних радників очільника Офісу президента Андрія Єрмака, які, за словами Шабуніна, “мають більше впливу у державі, аніж деякі міністри”.
Додамо, 16 жовтня уряд ухвалив постанову “Деякі питання створення та функціонування Реєстру прозорості”, якою затвердив Положення про Реєстр прозорості, а на початку жовтня 2024 року затвердив Правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання, які розробило НАЗК.
На 98-му пленарному засіданні Групи держав проти корупції (GRECO) було затверджено доповнення до Другого звіту про виконання Україною рекомендацій GRECO, наданих в межах Четвертого раунду оцінювання. Серед виконаних Україною рекомендацій – регулювання лобістської діяльності.
Довідка. У пояснювальній записці до проєкту закону зазначається, що метою прийняття проєкту закону є “забезпечення правових засад лобіювання в Україні відповідно до міжнародних практик та стандартів, нормативно-правового регулювання взаємодії посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування із зацікавленими сторонами та суб’єктами лобіювання, встановлення прозорих механізмів забезпечення діяльності суб’єктів лобіювання та посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування; механізмів контролю за лобістською діяльністю”.
У ЦДЗУ нагадали, що цю законодавчу ініціативу спрямовано на “реалізацію рекомендацій Європейської комісії, які зафіксовано у пакеті розширення, та є частиною урядового антиолігархічного плану дій”.
23 червня 2023 року Європейська рада надала Україні статус кандидата в ЄС. Однак країна має провести низку необхідних реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права та боротьбою з корупцією:
- реформу Конституційного суду;
- продовження судової реформи;
- антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
- боротьба з відмиванням коштів;
- втілення антиолігархічного закону;
- узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
- зміна законодавства про нацменшини.
Законодавці заявили, що прийняття Закону “забезпечить врегулювання лобіювання в Україні для оптимального ефективного важеля зниження рівня корупціогенних чинників у процесах планування, розроблення та прийняття нормативно-правових актів; сприятиме побудові діалогу між суспільством і державою, враховуванню під час прийняття нормативно-правових актів інтересів громадян, організацій громадянського суспільства та бізнесу; забезпечить рівні права громадян, інститутів громадянського суспільства та бізнесу щодо впливу на органи державної влади, їх посадових і службових осіб під час прийняття (участі у прийнятті) ними нормативно-правових актів; посилить прозорість та ефективність діяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, у взаємодії зазначених органів з громадянами, організаціями громадянського суспільства та бізнесу”.
- Глава “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін прокоментував законопроєкт про лобіювання №10337.
- 25 грудня глава фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, а також член депутатської групи “Партія “За майбутнє” Віктор М’ялик зареєстрували законопроєкт 10371 про новий святковий день — День подяки Богові.
- Нам пропонують повернути мовну політику у часи Ківалова й Колесніченка, застерігав співкоординатор руху добровольців “Простір свободи”, мовний експерт Тарас Шамайда.
У 2022 році росіяни захопити Дніпрорудне, а згодом взяли у полон міського голову – Євгенія Сергійовича. Він перебував у полоні 2 роки та 8 місяців та був закатований.
Уночі 4 грудня українські захисники збили 29 ворожих БпЛА, якими РФ атакувала Україну.
Агентство Reuters проаналізувало заяви соратників Дональда Трампа та поспілкувались з його оточенням щодо завершення російсько-української війни. Видання дійшло висновку, що за планом новообраного президента США, наймовірніше, Україні доведеться поступитись РФ своїми територіями і відмовитись від членства у НАТО.
Американський журналіст Такер Карлсон знову прибув до Росії та повідомив, що взяв інтерв’ю у російського міністра закордонних справ Сергій Лаврова.
Триває 1015-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 747 тисяч осіб.