Reuters: Країни ЄС замовили для України лише 60 тис. снарядів за новою схемою

Джерело: Reuters

Країни Європейського Союзу розмістили замовлення лише на 60 000 артилерійських снарядів за схемою ЄС, щоб допомогти передати Україні 1 мільйон боєприпасів до весни наступного року, повідомляють джерела.

Ця схема була центральною частиною ініціативи ЄС щодо збільшення постачань життєво важливих 155-мм артилерійських снарядів в Україну, дозволяючи країнам розміщувати замовлення через контракти, укладені Європейським оборонним агентством.

Водночас ширша ініціатива, запущена в березні, пропонувала різні схеми доставки 1 мільйона снарядів і ракет в Україну протягом року.

Разом ці схеми дали близько 480 000 боєприпасів, за даними ЄС, що менше половини цільового показника.

Особливо невеликий обсяг замовлень для схеми, яка є серцевиною програми, підкреслює серйозніші труднощі, яких зазнає ЄС, намагаючись досягти мети.

В ЄС називають різні причини відставання від плану.

Одні стверджують, що багато урядів не підкріпили заяви про довгострокову підтримку України розміщенням замовлень у збройових компаніях. Водночас інші зауважують, що промисловості потрібен час, щоб наростити темпи виробництва.

На знак занепокоєння низьким обсягом замовлень наразі проєкт декларації для саміту ЄС наступного тижня “акцентує нагальну потребу прискорити доставку ракет і боєприпасів, зокрема в межах ініціативи щодо одного мільйона артилерійських боєприпасів”.

Артилерійські снаряди є вирішальним елементом у війні на виснаження між українськими військами та російськими силами вторгнення, кожна зі сторін випускає тисячі снарядів щодня.

У вересні Європейське оборонне агентство повідомило, що сім країн замовили боєприпаси за новітньою схемою спільних закупівель. Литва, Данія та Люксембург поінформували, що увійшли до групи.

Розміри замовлень не уточнили. Однак, джерела на умовах анонімності повідомили, що загальна кількість становить лише 60 000 снарядів. Ще одним варіантом для членів ЄС було постачання з існуючих запасів, що дало близько 300 000 снарядів і ракет.

Додаткові боєприпаси замовили за схемою, що дозволяє країнам ЄС використовувати контракти, підписані однією “провідною країною”.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив минулого місяця, що ЄС не досягне цілі в 1 мільйон, повторюючи побоювання, висловлені деякими дипломатами та офіційними особами.

Водночас інші посадовці, зокрема й Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, наполягають на тому, що мета залишається досяжною.

Боррель назвав план відправки 1 мільйона снарядів в Україну протягом року “історичним”. Ініціатива дозволяє країнам отримувати часткове відшкодування своїх замовлень через фонд European Peace Facility.

У Закарпатській області у 38 людей виявили гостру кишкову інфекцію внаслідок вживання води з водоспаду Шипіт для пиття і приготування їжі.

Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.

За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.

13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.

За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.