РФ погрожує Японії за намір передати США ракети для Patriot

Джерело: Reuters

Рішення Японії щодо надання США ракет до систем ППО Patriot матиме “серйозні наслідки” для російсько-японських відносин, заявила речниця МЗС РФ Марія Захарова. Японія планує спорядити ракети для подальшої їх передачі Україні.

Відносини між Москвою та Токіо, і без того складні, різко погіршилися після того, як Росія повномасштабно вдерлася в Україну в лютому 2022 року. Японія приєдналася до своїх західних союзників у введенні широких економічних санкцій проти Росії.

Минулого тижня Японія заявила, що готуватиметься передати ракети до систем протиповітряної оборони Patriot Сполученим Штатам після перегляду своїх інструкцій щодо експорту зброї, що стало першою серйозною зміною обмежень такого експорту за дев’ять років.

Хоча новий експортний контроль Японії досі не дозволяє їй постачати озброєння до країн, які перебувають у стані війни, це може опосередковано принести користь Україні у війні з Росією, оскільки це дає Сполученим Штатам додаткові можливості для надання військової допомоги Києву.

Водночас Захарова наголосила, що, мовляв, такий сценарій буде “інтерпретований як однозначно ворожі дії проти Росії і призведе до серйозних наслідків для Японії в контексті двосторонніх відносин”.

Нещодавно Японія і Південна Корея підняли літаки для спостереження за спільними польотами китайських і російських бомбардувальників і винищувачів поблизу своїх територій.

Росія та Японія ще не уклали угоду про офіційне припинення бойових дій Другої світової війни через давню територіальну суперечку про ланцюг тихоокеанських островів, відомих в Японії як Північні території, а в Росії як Південні Курили.

Ще до війни РФ проти України Японія скаржилася на збільшення російської військової присутності на островах, які СРСР захопив у Японії наприкінці Другої світової війни.

Зауважимо, за даними ЗМІ, Японія готує зміни до правил свого військового експорту, аби дати змогу США передати Україні додаткові ракети для ЗРК Patriot.

Раніше в РФ погрожували, що можуть розірвати дипломатичні відносини зі Сполученими Штатами, якщо Вашингтон конфіскує російські активи, заморожені через повномасштабну війну проти України.

Також плани Німеччини розгорнути бригаду в Литві з 2027 року призведуть до “ескалації військової напруженості” між Росією і НАТО, заявила речниця МЗС РФ Марія Захарова.

Окрім цього, президент РФ Володимир Путін попередив про початок “проблем” із сусідньою Фінляндією після того, як країна приєдналася до Організації Північноатлантичного договору на початку цього року.

На території РФ Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (“Роскомнадзор) заблокувала месенджер Viber.

Незалежно від результатів президентських виборів у США, війна в Україні, ймовірно, завершиться у 2025 році. І Україна, і Росія вичерпують свої людські ресурси та зіштовхуються з труднощами у мобілізації нових солдатів для фронту. Ця реальність передбачає, що 2025 рік стане часом для переговорів. Перемога Дональда Трампа може прискорити початок цих мирних переговорів. Під час кампанії Трамп обіцяв завершити війну в Україні ще до своєї інавгурації. Хоча це, ймовірно, перебільшення, очевидно, що він прагне розпочати переговори якомога швидше. Це погані новини для України. Російські війська просуваються на сході, відновлюючи частину територій, які Україна повернула влітку. Хоча Україна має зброю, її ресурси обмежені, а війська розпорошені. Розвідувальні служби вважають, що Україна невдовзі може зіткнутися з гострим браком солдатів.

Цього вікенду на Україну чекає по-справжньому зимова атмосфера. Щоправда, ненадовго — за даними Sinoptik.ua, погода на вихідні швидко зміниться з морозної на вологу. В суботу опадів не очікується, але вже до кінця тижня небо по всій країні знову затягне хмарами.

Сьогодні Росія завдала одного з наймасштабніших ударів по енергетичній інфраструктурі України за час війни, випустивши 93 ракети та 200 дронів. Хоча більшість загроз знищили сили ППО, критична інфраструктура зазнала значних ушкоджень. Президент Володимир Зеленський наголосив, що Кремль не прагне миру, а лише загострює ситуацію напередодні зимових холодів.

Медійна ініціатива за права людини розповіла історію села Новий Биків на Чернігівщині, яке опинилось під російською окупацією напочатку повномасштабного вторгнення.