РФ використовує катастрофу з Іл-76, щоб підірвати підтримку України – ISW
Джерело: Інститут вивчення війни
Аналітики ISW зауважили, що Росія намагається використати авіакатастрофу Іл-76 над Бєлгородщиною, аби дестабілізувати ситуацію всередині України та підірвати підтримку Заходу.
Фахівці зазначили, що російські посадові особи фактично миттєво почали коментувати ситуацію з падінням літака, звинувачуючи у цьому Україну.
Зокрема голова комітету Держдуми РФ з оборони Андрій Картаполов заявив, що Україна навмисно збила Іл-76, знаючи, що в ньому були українські військовополонені, і закликав призупинити обмін військовополоненими на невизначений термін.
Заступник голови Ради безпеки Росії та експрезидент РФ Дмитро Медведєв звинуватив українську “внутрішньополітичну боротьбу” у сприянні катастрофі.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, який зараз перебуває в Нью-Йорку на засіданні Ради Безпеки ООН, закликав до термінового скликання РБ ООН для розгляду катастрофи та звинуватив Україну в тероризмі.
“Такі російські звинувачення частково мають на меті посіяти невдоволення в Україні та викликати недовіру до українського уряду, що узгоджується з кількома іншими інформаційними зусиллями Росії, спрямованими на послаблення України всередині країни”, – вважають в ISW.
Аналітики наголосили, що обмін військовополоненими – це делікатна тема для обох стороні, а тому заяви про те, що в літаку, ймовірно, перебували полонені, викликатимуть емоційну реакцію.
Крім того, російські офіційні особи висунули необґрунтовані заяви про те, що Україна вразила Іл-76 ракетними системами, наданими США чи Німеччиною, ймовірно, намагаючись перешкодити західним партнерам України надавати Україні критичні системи ППО, необхідні для подальшої оборони України.
ДОВІДКА: вдень 24 січня над Бєлгородською областю РФ впав військовий літак Іл-76. РосЗМІ фактично одразу повідомили, що на борту перебувало понад 60 осіб і всі загинули.
Трохи згодом офіційні особи РФ заявили, що 24 січня мав відбутись обмін військовополоненими і на борту, який впав, нібито перевозили тих, кого повинні були повернути.
В українській розвідці підтвердили підготовку обміну військовополоненими. Водночас підтвердити інформацію про те, що на борту Іл-76 були полонені, українська сторона не підтверджує. Зазначається, що всі дані щодо цього перевіряються українськими спецслужбами.
Зреагував на падіння Іл-76 і президент України Володимир Зеленський.
“ГУР займається з’ясуванням долі всіх полонених. Служба безпеки України розслідує всі обставини. Я дав доручення міністру закордонних справ України поінформувати партнерів щодо наявних даних в України. Наша держава буде наполягати на міжнародному розслідуванні”, – наголосив він.
- У Генеральному штабі ЗСУ зробили офіційну заяву стосовно протидії Сил оборони ракетним обстрілам території України. Наголошується, що Збройні Сили України вживають усіх заходів для захисту України та українців.
У Центрі національного спротиву повідомили, що на тимчасово окупованих територіях росіяни продовжують спонукати українських дітей робити доноси.
Комітет захисту журналістів у листі до президента Володимира Зеленського від 19 грудня закликав вжити заходів для забезпечення вільної роботи журналістів й медіа, та разом з тим, покарання відповідальних за залякування журналістів.
У 2025 році Вінницька міська рада передбачила фінансування на комунальні медіа у понад 78 млн грн. Бюджет міська рада ухвалила 20 грудня.
На Рівненщині суд заочним рішенням відмовив позивачеві, колишньому чоловікові відповідачки, у задоволенні позову про позбавлення її батьківських прав та попередив рівнянку про необхідність належного виконання обов’язків з виховання та утримання неповнолітньої доньки.
Міністерство внутрішніх справ опублікувало інформацію про оголошення у розшук колишнього керівника КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського, котрого підозрюють у службовій недбалості, яка призвела до підтоплення та пошкодження тунелів між станціями.